Grzegorz Braun urodził się w 1967 r. w Toruniu). Jest reżyserem, twórcą filmów dokumentalnych, nauczycielem akademickim, scenarzystą i publicystą. W wyborach na prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zebrał 100 tys. podpisów.
GDAŃSK OLIWA – 24.04.2015 r (piątek) godz. 16,
„Sala kongresowa” AWFiS,
ul. Kazimierza Górskiego 1
GDYNIA – 24.04.2015 r (piątek) godz. 19,
Dom Rzemiosła i Przedsiębiorczości,
ul. 10 Lutego 33
Syn reżysera Kazimierza Brauna i Zofii, bratanek prezesa TVP Juliusza Brauna, brat aktorki Moniki Braun.
Braun jest postacią znaną i cenioną w środowisku prawicy patriotyczno-narodowej. Od 1987 współorganizował akcje Pomarańczowej Alternatywy, za co był poddawany represjom przez władze PRL. Był rozpracowywany przez Służbę Bezpieczeństwa. W 1988 i 1989 uczestniczył w protestach studenckich na Uniwersytecie Wrocławskim. Działał też w ruchu Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka. Był publicystą m.in. „Opcji na Prawo” i Radia Wrocław. Do 2007 prowadził zajęcia z dziennikarstwa na Uniwersytecie Wrocławskim.
Współpracuje z Organizacją Monarchistów Polskich. Jest przeciwnikiem Unii Europejskiej, którą przyrównywał wielokrotnie do ZSRR, gdyż jak twierdzi, instytucja ta opiera się na podobnych wartościach, co imperium sowieckie.
Autor filmu dokumentalnego pt. Plusy dodatnie, plusy ujemne o kontaktach Lecha Wałęsy z SB (2005 r.).
W autorskim dorobku ma kilkadziesiąt filmów dokumentalnych, m.in. odsłaniających ukryte karty życiorysów pierwszoplanowych postaci polskiej historii najnowszej: „Plusy dodatnie, plusy ujemne” i „TW Bolek” (o L. Wałęsie), „Towarzysz Generał” i „Towarzysz Generał idzie na wojnę” (o W. Jaruzelskim).
Jest współtwórcą telewizyjnego cyklu Errata do biografii, ujawniającego agenturalne wątki w życiorysach znanych Polaków. W kwietniu 2007 ogłosił, że znany językoznawca, profesor Jan Miodek był konfidentem SB, za co został mu wytoczony proces, który przegrał, lecz Braun złożył skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. W listopadzie 2014 r. Trybunał stwierdził, że polskie postępowania sądowe bezspornie naruszyły wolność wypowiedzi i skazującym Polskę na wypłacenie odszkodowania i zadośćuczynienia Grzegorzowi Braunowi.
Wystąpienie Brauna w 2012 r. – w czasie debaty publicznej w warszawskim klubie „Hybrydy” – stało się podstawą do rozpoczęcia przez prokuraturę postępowania wyjaśniającego czy użyte przez niego sformułowania mogą być przestępstwem polegającym na wzywaniu do popełnienia zbrodni. Prokuratura umorzyła śledztwo w tej sprawie.
We wrześniu 2012 prokuratura przedstawiła reżyserowi zarzuty mających związek z incydentem na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie podczas ekshumacji jednej z ofiar katastrofy smoleńskiej. Zarzut naruszenia nietykalności cielesnej policjanta, wdarcia się na teren cmentarza i nieopuszczenie go pomimo żądania, został przedstawiony 3 stycznia 2013. (za wikipedia.pl)