„Godność” pamięta. Tablica Jana Pawła II na Westerplatte

westerplatte tablica Jana Pawła II

GDAŃSK. Uroczyste poświęcenie tablicy upamiętniającej 28. rocznicę spotkania Św. Jana Pawła II z młodzieżą na Westerplatte odbędzie się w sobotę, 13 czerwca o godz. 17.00.

Na uroczystości zapraszają Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz oraz Prezes Stowarzyszenia „Godność” Czesław Nowak, które jest inicjatorem tego przedsięwzięcia.

Uroczystość odbędzie się w sobotę 13 czerwca o godz. 17.00 u podnóża kopca Pomnika Obrońców Wybrzeża na Westerplatte.

Poświęcenia tablicy – epitafium, na której umieszczony jest fragment Homilii Ojca Świętego dokona ks. Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź.

zaproszenie godnosc-page-001 zaproszenie godnosc-page-002 kadr zaproszenie godnosc-page-002 sm portal

Prace związane z upamiętnieniem pobytu na Westerplatte w 1987 roku Jana Pawła II rozpoczęły się pod koniec marca tego roku. Rozpoczęto wówczas roboty ziemne związane z postawieniem tam formy przestrzennej – pamiątki spotkania Papieża z rodakami. Obiekt wykonany został u podnóża kopca, na którym stoi Pomnik Obrońców Wybrzeża. Miejsce lokalizacji znajduje się w obrębie Pola Bitewnego Westerplatte.

Forma przestrzenna upamiętniająca wizytę w Gdańsku Jana Pawła II ma prostą, minimalistyczną formę o układzie horyzontalnym. W ten sposób podkreślona została dominanta pomnika Obrońców Westerplatte w tle.

Skala całego obiektu i jego elementów składowych została dobrana tak, by nie burzyć całości założenia monumentu poświęconego Obrońcom Westerplatte. Treść słów papieskich została odciśnięta w surowym, a jednocześnie bardzo współczesnym materiale – granicie, dopełnienie stanowi marmurowa biel papieskiej stuły i podpisu. Obiekt ma iluminację. Wykończony jest naturalnym kamieniem – granitem impala. Tekst zbudowany jest z wklęsłych liter o głębokości 20 mm. Podpis „Jan Paweł II” wykonany został w technice intarsji z białego marmuru. Element rzeźbiarski, nawiązujący formą do stuły papieskiej, wykonany jest również z białego marmuru.

Razem z budową pomnika oraz jego iluminacji, wykonane zostało też zagospodarowanie terenu – placyk w pobliżu nowego obiektu wyłożony został kostką kamienną i granitową. Wykonanie zagospodarowania, fundamentów, iluminacji, nasadzenia zieleni zlecił Zarząd Dróg i Zieleni w Gdańsku, natomiast fundatorem samej tablicy wraz z elementem stylizowanym na papieską jest Stowarzyszenie Godność.

Urząd Miasta informuje, że w związku z uroczystością tego dnia uruchomione zostaną dwa specjalne kursy autobusowe z Oliwy przez Wrzeszcz i Śródmieście w kierunku Westerplatte. Przejazd tymi kursami wg taryfy zwykłej. Autobusy zatrzymają się wyłącznie na wybranych przystankach.

Szczegółowy rozkład jazdy ww. dwóch kursów:
– Oliwa Pętla Tramwajowa [320] (jak linia 122 kier. Port Lotniczy): 15:35 i 15:50
– Jaśkowa Dolina [1593] (jak linia 315 kier. Suchanino): 15:45 i 16:00
– Dworzec Główny [1015] (środkowa zatoka): 15:55 i 16:10
– Akademia Muzyczna [1661] (jak linia 112 kier. Przegalina): 16:00 i 16:15

Przyjazd na Westerplatte około godz. 16:15 i 16:30.

Po zakończeniu uroczystości na Westerplatte, autobusy wrócą identyczną trasą do Oliwy. Z Westerplatte autobusy odjadą z pętli tak jak linie 106, 138 i 606.

Anna Dobrowolska
Urząd Miejski w Gdańsku
(gdansk.pl)

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *