Młode talenty dziennikarskie docenione. Nagroda Energi w konkursie SDP

MEDIA. Podczas wtorkowej Gali w Centrum Prasowym Foksal w Warszawie wręczono dziennikarzom coroczne nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Po raz pierwszy przyznano specjalną nagrodę w konkursie im. Adolfa Bocheńskiego, ufundowaną przez Grupę Energa.

Nagrodę im. Adolfa Bocheńskiego dla młodych dziennikarzy zdobyła Olga Mickiewicz-Adamowicz – za reportaż radiowy „Bóg, Honor, Ojczyzna i ja”. Laureatem Głównej Nagrody Wolności Słowa za publikację w obronie demokracji i praworządności został redaktor naczelny „Do Rzeczy” Paweł Lisicki. Natomiast honorowy Laur SDP 2016 otrzymał red. naczelny tygodnika „Niedziela” ks. Ireneusz Skubiś.

Podczas Gali w Centrum Prasowym Foksal w Warszawie 31 stycznia br. wręczono coroczne nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Nagrody dla dziennikarzy, wzorowane na amerykańskiej nagrodzie Pulitzera, przyznawane są przez jury od 1992 r. Otrzymują je autorzy najlepszych tekstów prasowych, audycji radiowych, programów telewizyjnych oraz fotografii prasowych. Główne kryterium to rzetelność, wartość informacyjna.

W tym roku po raz pierwszy wręczono laury młodzieży dziennikarskiej. Grupa Energa ufundowała bowiem specjalne nagrody SDP im. Adolfa Bocheńskiego dla dziennikarzy w wieku do 30 lat. Nagrody wręczył Krzysztof Maria Załuski, Prezes Fundacji Energa.

Gala SDP Nagrodzeni przez Grupę Energa młodzi dziennikarze w konursie im. im. Adolfa Bocheńskiego..j

Gala SDP. Nagrodzeni przez Grupę Energa młodzi dziennikarze w konkursie im. Adolfa Bocheńskiego. Foto: Andrzej Lek

 

Wspieranie młodych talentów

Jury przyznało nagrodę główną w tej kategorii reportażystce Oldze Mickiewicz-Adamowicz ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia – autorce reportażu radiowego „Bóg, Honor, Ojczyzna i ja” (wyemitowanego przez Polskie Radio w programie I). Reportaż Olgi Mickiewicz, nagrodzony przez Energę, wyróżniony został także na VIII Festiwalu Filmowym Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci. Wielkie uznanie autorka uzyskała za perfekcyjne warsztatowo ukazanie wpływu wielkiej historii na pojedyncze ludzkie losy.

Drugą nagrodę Energi zdobył Marcin Markowski – autor reportaży opublikowanych w „Do Rzeczy”: „Idealna krucjata przeciw Polsce”, „Celebryctwo”, „Świat Applebaum i Sikorskiego”. Jury wyróżniło w tym konkursie: Ewę Tylus, autorkę publikacji w „Naszej Polsce”: „Dziwna sprawa pożydowskiej kamienicy” oraz „Próba zawłaszczenia warszawskiej kamienicy” oraz Martę Zdzieborską – autorkę publikacji w „Tygodniku Powszechnym”: „Bunt w krainie cudów” oraz „Greckie ucho igielne”.

– Postanowiliśmy wspomóc działania Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w promowaniu młodych dziennikarzy ceniących rzetelność w dociekaniu do prawdy, rozwijających swój warsztat, dla których wolność słowa nie jest sloganem lecz wyzwaniem – powiedział Krzysztof Maria Załuski, Prezes Fundacji Energa. – Mam nadzieję, nowa nagroda w polskich Pulitzerach, im. Adolfa Bocheńskiego, ustanowiona przez SDP dla dziennikarzy młodego pokolenia, będzie w kolejnych edycjach znaczącym wyróżnieniem. Warto wspierać młode talenty. Pierwsze dwie nagrody w tym konkursie i wyróżnienia dla młodych dziennikarzy – za pomysł i realizację tematów, zarówno ukazujących wpływ wielkiej historii na pojedyncze ludzkie losy, jaki i sprawy społeczne oraz gospodarcze – wskazują, że dziennikarstwo polskie to nie „bylejakość”, „manipulacje” i „sensacyjność za wszelką cenę”.

„Ta historia na pewno już się skończyła…”

Reportaż Olgi Mickiewicz to dokument o historii konspiracyjnej radiostacji „Łódź Podwodna” prowadzonej w okresie wojennym. Radiostacja mieściła się pod piwnicą starej kamienicy, miała genialne zabezpieczenia. Mimo wielu rewizji w okolicy nigdy nie została namierzona przez Niemców. Dowódcą radiostacji był Stanisław Rodowicz – po wojnie dwukrotnie aresztowany. Natomiast jego brat Władysław, również działający w konspiracji, był więziony w obozach koncentracyjnych, a po wojnie, w PRL był szykanowany. Młoda reportażystka dociera do świadków historii, opowiada o losach bohaterów „Łodzi Podwodnej” i emocjach związanych z losami braci Rodowiczów. Nie wiadomo bowiem, czy ta historia na pewno już się skończyła…

Olga Mickiewicz-Adamowicz doświadczenia radiowe zdobywała w radiu studenckim i lokalnym oraz Radiowej Czwórce. Od 2014 r. jest pracownikiem Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia. Uważa reportaż za najwyższą formę dziennikarstwa, a radio – za miejsce, w którym dzieją się rzeczy magiczne.

Adolf Maria „Adzio” Bocheński – młody, utalentowany oraz doświadczony pisarz i publicysta polityczny. Jako żołnierz zginął tragicznie na froncie wojennym, w wieku 35 lat, w 1944 r. Opowiadał się za wzmocnieniem władzy wykonawczej w państwie, zwolennik marszałka Józefa Piłsudskiego. Z  Brygadą Podhalańską walczył w bitwie o Narwik, a potem, jako podporucznik w Pułku Ułanów Karpackich, bronił Tobruku, został ranny w walce pod Monte Cassino. Pisywał do pisma „Przy kierownicy w Tobruku”. Dzięki wielkiej odwadze i koleżeńskiej postawie zdobył dużą popularność i szacunek wśród żołnierzy. Jego śmierć przy rozbrajaniu miny pod Ankoną opisał Melchior Wańkowicz.

Laury „Wolności Słowa”

Nagrodę Główną Wolności Słowa za publikację w obronie demokracji i praworządności ufundowaną przez Zarząd Główny SDP otrzymał redaktor naczelny „Do Rzeczy” Paweł Lisicki za książkę „Krew na naszych rękach?”. Nagrodzono także Jolantę Hajdasz za film dokumentalny „Żołnierz Niezłomny Kościoła” oraz Macieja Kuciela za reportaż „Sędzia” (Superwizjer TVN). Laur SDP 2016 otrzymał red. naczelny tygodnika „Niedziela”, ks. Ireneusz Skubiś. Na statuetce, którą wręczono laureatowi, widnieje napis: „Kapłanowi i Polakowi – wielkiego sumienia”. Wśród tegorocznych laureatów są także: Marek Pyza i Marcin Wikło z tygodnika „wSieci”, którzy otrzymali nagrodę „Watergate” (za dziennikarstwo śledcze) za reportaż „Tajemnice fortuny Adamowicza”, opisujący kontrowersje wokół majątku prezydenta Gdańska.

Gala SDP. Laur SDP 2016 otrzymał red. naczelny „Niedzieli” ks. Ireneusz Skubiś (w środku) .jpg

Gala SDP. Laur SDP 2016 otrzymał red. naczelny „Niedzieli” ks. Ireneusz Skubiś (w środku). Foto: Andrzej Lek

Grupa Energa to silna i nowoczesna organizacja biznesowa oraz jeden ze znaczących podmiotów na polskim rynku energetycznym. Równie ważny jak wynik biznesowy, realizacja zadań związanych z zapewnieniem niezawodności i bezpieczeństwa energetycznego oraz dbałość o wysoką jakości usług dla Klientów istotne jest także wspomaganie inicjatyw prospołecznych. Firma odpowiedzialnie podchodzi do działalności gospodarczej, ale także do życia społeczności wśród których funkcjonuje. Pamięta o solidaryzmie społecznym. Wysiłki Energi w obszarze społecznej odpowiedzialności biznesu doceniane są przez rynek, czego wyrazem jest między innymi obecność Grupy w prestiżowym Respect Index na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Grupa Energa – polska marka o ugruntowanej pozycji rynkowej – wspiera także inicjatywy i działania prospołeczne i patriotyczne.

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *