GODNOŚĆ: Nikomu nie potrzebny spór o Westerplatte

GDAŃSK. Żałosne pomysły „radosnych pochodów po ulicach Gdańska i tańców przy Zielonej Bramie” – to obraza pamięci żołnierzy Westerplatte, ale i obraza samych mieszkańców – czytamy w Oświadczeniu Stowarzyszenia GODNOŚĆ. – Niech Gdańsk znów stanie się wzorem dla Polski, w tym przypadku – miejscem dobrej współpracy państwa i samorządu.

Oświadczenie Stowarzyszenia GODNOŚĆ

1 sierpnia 2019 r. Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej, Andrzej Duda podpisał ustawę umożliwiającą budowę Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 r. Wejście w życie tej ustawy powinno zamknąć spór wywołany przez władze Gdańska z Rządem RP – dla dobra obu stron, mieszkańców miasta, a przede wszystkim z pożytkiem dla tej wielkiej sprawy.

Westerplatte stanowi własność całego Narodu. Miasto Gdańsk, po otrzymaniu w 1991 r. z mocy ustawy samorządowej 9 ha najważniejszych terenów bitwy, nie zrobiło nic, aby temu miejscu nadać poważny, godny heroizmu polskiego żołnierza, charakter. Przez wiele lat podtrzymywano kształt Westerplatte nadany jeszcze za czasów PRL (połowa lat 70.), lekceważono przy tym obowiązek utrzymywania w tym szczególnym miejscu elementarnego porządku. Miasto Gdańsk, w różnych okresach i pod różnymi włodarzami, interesowało się Westerplatte tylko przy okazji kolejnych rocznic wybuchu II wojny światowej. Troskę o to święte dla Polaków miejsce wykazywali zwykli obywatele, reprezentowani przez organizacje społeczne czy grupy pasjonatów historii. Przykładem słynna już wieloletnia walka o przywrócenie krzyża nad mogiłami Westerplatczyków czy też oddolne starania o budowę tablicy upamiętniającej spotkanie Papieża Jana Pawła II z młodzieżą w 1987 r.

Ten stan braku szacunku, niefrasobliwości i skandalicznych zaniedbań postanowiono zmienić. Obecne Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeznacza na ten cel z budżetu państwa znaczącą kwotę 150 mln zł. Propozycja ta została wsparta przez najwyższe władze państwowe, spotykając się też z poparciem zdecydowanej większości społeczeństwa. Odmienne i niezrozumiałe stanowisko konsekwentnie prezentują natomiast władze Miasta Gdańska z prezydent Aleksandrą Dulkiewicz na czele. Tę wartościową i uzasadnioną inicjatywę przedstawia się jako próbę „zawłaszczenia terenów Gdańska”. Pani Prezydent twierdzi nawet, że planowana na półwyspie budowa Muzeum będzie realizowana „z użyciem siły, a nie dialogu”. A na na konferencji prasowej w dniu 2 sierpnia br. zapowiedziała, że będzie starała się „zatrzymać złe prawo”, wykorzystując wszelkie środki prawne w kraju i za granicą…

Trzeba jasno stwierdzić, że po zwycięstwie Prawa i Sprawiedliwości w wyborach w 2015 r. władze Gdańska stały się zdecydowanym przeciwnikiem Rządu. Udowadniały to wielokrotnie, brutalnie prowokując niepotrzebne konflikty i podważając dobre imię miasta, tak zasłużonego dla najnowszej historii Polski. Nikomu nie potrzebny spór o Westerplatte jest tego przykładem.

Jego kolejna odsłona, sprowokowana przez ekipę pani Prezydent, to własny program obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej – ustalony bez porozumienia z władzami państwowymi, a do tego zawierający żałosne pomysły „radosnych pochodów po ulicach Gdańska i tańców przy Zielonej Bramie”. To obraza pamięci żołnierzy Westerplatte, ale i obraza samych mieszkańców, szczególnie tych którzy przeżyli wojnę, doświadczyli okupacji, a niektórzy także niemieckich „porządków” w Wolnym Mieście Gdańsku.

Naszych dzisiejszych sąsiadów szanujemy i chcemy z nimi żyć w zgodzie, ale i w prawdzie! I nie ma powodów, Młodzi Włodarze naszego wspaniałego miasta, tę prawdę składać na ołtarzu obcej polityki historycznej. Dlatego żądamy: zakończcie wojny Gdańska z Rządem! Te wojny nikomu nie służą. Nie popiera ich też większość mieszkańców. Apelujemy o to – my, gdańszczanie z różnych środowisk i zawodów, związani walką i etosem „Solidarności” i przez wiele lat służący naszemu miastu. Niech Gdańsk znów stanie się wzorem dla Polski, w tym przypadku – miejscem dobrej współpracy państwa i samorządu.

Gdańsk, 5 sierpnia 2019 r.

W imieniu Stowarzyszenia ,,Godność”

  • Stanisław Fudakowski – Sekretarz
  • Andrzej Osipów – Wiceprezes
  • Czesław Nowak – Prezes

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *