Gloria Artis dla doc. dr. inż. Andrzeja Januszajtisa

Doc dr inż. Andrzej Januszajtis. Fot. Janusz Wikowski

GDAŃSK. Doc. dr. inż. Andrzej Januszajtis uhonorowany Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Medal zostanie wręczony 5 października podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego 2018/2019 na Politechnice Gdańskiej

Prof. Piotr Gliński, wicepremier oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego, nadał doc. dr. inż. Andrzejowi Januszajtisowi Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Doc. dr inż. Andrzej Januszajtis to fizyk, muzyk i nauczyciel akademicki, pierwszy dziekan oraz jeden z założycieli Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej PG. Znany jest jako miłośnik i propagator historii Gdańska, autor niezliczonych publikacji na temat miasta i jego honorowy obywatel, odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W sierpniu 2018 roku doc. dr inż. Andrzej Januszajtis świętował swoje 90. urodziny. Jest prezesem Stowarzyszenia Nasz Gdańsk.

Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” nadawany jest osobom szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego nadaje go z własnej inicjatywy lub na wniosek innych ministrów, kierowników urzędów centralnych, rektorów szkół wyższych, marszałków województw, wojewodów, władz statutowych ogólnopolskich organizacji społecznych lub stowarzyszeń prowadzących statutową działalność kulturalną, kierowników placówek dyplomatycznych lub konsularnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Medal Gloria Artis otrzymał także dr hab. Mariusz Mróz, dyrygent Akademickiego Chóru Politechniki Gdańskiej.

Otwarte posiedzenie Senatu Politechniki Gdańskiej z okazji inauguracji roku akademickiego 2018/2019  odbędzie 5 października o godz. 11:15 w Auli w Gmachu Głównym. Uroczystość zaszczycą swoją obecnością prof. Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego i przewodniczący Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii, który wygłosi wykład inauguracyjny, oraz Piotr Müller, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

 

W kolejnej części uroczystości odbędzie się immatrykulacja studentów i doktorantów. Wręczona zostanie także nagroda w Konkursie im. prof. Romualda Szczęsnego na najlepszą pracę dyplomową przygotowaną na Politechnice Gdańskiej oraz nagroda dla najlepszego studenta Politechniki Gdańskiej przyznawana przez członków Politechnicznego Klubu Biznesu PKB+ w ramach Stowarzyszenia Absolwentów PG.

 

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *