Ewakuacja Wałęsy juniora z Platformy? Niezadowolony – zawiesił członkostwo w PO

wales jar kadr photo_o7yorimw_big

borowczak jerzy i j_walesa fot_borowczak

Poseł PO Jerzy Borowczak i eurodeputowany Jarosław Wałęsa

POMORZE. Jarosław Wałęsa europoseł z Pomorza zawiesił swoje członkostwo w Platformie Obywatelskiej. W piśmie do władz PO nie podał powodów swojej decyzji. Jednakże nieoficjalnie mówi się, że chodzi o KOD. Platforma bowiem zaczyna dystansować się od tej inicjatywy politycznej, konkurencyjnej dla PO, natomiast Wałęsa junior, tak jak jego ojciec, popierają działania KOD.

Czy jest to początek ewakuacji Jarosława Wałęsy z Platformy?

Wiadomo, że Wałęsa junior, jest w grupie zwolenników Donalda Tuska, a na scenie polskiej wspierał b. przewodniczącą PO Ewę Kopacz. Nie popierał na Pomorzu Sławomira Neumanna podczas wyborów do władz partii w regionie. Sam zrezygnował z kandydowania na szefa regionu i poparł Bogdana Borusewicza, który ostatecznie przegrał ze stronnikiem Grzegorza Schetyny.

Teraz, gdy na scenie politycznej pojawiła się inicjatywa KOD, grupa polityków PO chciałaby poprzeć ten ruch. Do nich należy Bogdan Borusewicz, który pojawia się na wiecach KOD. Na jednym z nich porównał nawet KOD – jako „spadkobierca” – do KOR. KOD popiera także posłanka PO z Pomorza Henryka Krzywonos (dawniej, jak Borusewicz – Unia Wolności). Występuje na wiecach, jest „gwiazdą” na scenie wiecowej. Na wiecach organizowanych na Pomorzu są obecnie politycy lokalni PO (np. były lider, marszałek sejmiku Jan Kozłowski oraz b. działacze dawnego Kongresu Liberalno-Demokratycznego – ludzie związani z Donaldem Tuskiem). KOD popiera Lech Wałęsa, był on – po ujawnieniu dokumentów pozostałych po gen. Kuszczaku o działalności „Bolka” – bohaterem jednego z wiecu poparcia pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców w Gdańsku.

W Platformie trwa walka wewnętrzna o przywództwo. Obóz Schetyny (wspierany przez krąg Neumanna) oraz szczątki Platformy Tuska (w której są m.in. Ewa Kopacz, a na Pomorzu – krąg skupiony wokół Pomaskiej, Jarosława Wałęsy, Jerzego Borowczaka aa także ludzi związanych ze Sławomirem Nowakiem, systematycznie odsuwanych od stanowisk).

Szef klubu parlamentarnego Platformy, przewodniczący PO na Pomorzu Sławomir Neumann potwierdził, że Jarosław Wałęsa zawiesił swoje członkostwo w PO i nie podał w piśmie, które do skierował do niego, powodów swojej decyzji.  Portal 300polityka.pl sugeruje, że Jarosław Wałęsa może być niezadowolony m.in. z decyzji kierownictwa partii dotyczącej braku zaangażowania PO w marsz organizowany przez KOD 4 czerwca.

Szef Platformy Grzegorz Schetyna pytany przez Jacka Żakowskiego o Jarosława Wałęsę, który zawiesił swoje członkostwo w PO powiedział krótko: Nie znam tej sprawy, będzie z nim rozmawiał Sławomir Neumann…

Jarosław Wałęsa jest eurodeputowanym – jako kandydat PO – od 2009 r. W PO jest od 200 5 r., w latach 2005-2009 był posłem z listy gdańskiej. Po raz pierwszy pojawił się na polskiej scenie politycznej, po powrocie ze Stanów Zjednoczonych, gdzie się dokształcał, jako kandydat do Europarlamentu z komitetu Macieja Płażyńskiego.

W ub. roku miał wspomagać ekipę Ewy Kopacz w wyborach do parlamentu, jako  szef think-tanku PO, Instytutu Obywatelskiego. Jednakże, efekty tej działalności nie przyczyniły się do poprawy sytuacji PO i Ewy Kopacz w wyborach.

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *