„Energia Młodych”: E-mobilność w gminie

 

POMORZE.  Konkurs „Energia Młodych” zbliża się do finału. W finale są gimnazjaliści z Malborka. Eksperci wybrać pięć najlepszych opracowań w organizowanej po raz szósty przez Grupę Energa edycji na temat: „E-mobilność w mojej gminie. Wizja roku 2030”. Finał odbędzie się 21 kwietnia w Gdańsku.

W finale drużyna pod opieką pana Dariusza Słomińskiego z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4 w Malborku zmierzy się  zespołami z Inowrocławia, Ostrowa Wielkopolskiego, Poznania i Włocławka.    

W finale projekty zaprezentują także drużyny:

  • zespół pod opieką pani Justyny Dybicz z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 5 im. gen. Władysława Sikorskiego w Inowrocławiu
  • zespół pod opieką pana Andrzeja Majera z Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim
  • zespół pod opieką pani Anny Borowieckiej z Zespołu Szkół Elektrycznych Nr 1 w Poznaniu
  • zespół pod opieką pana Wojciecha Kaczmarka z Zespołu Szkół Elektrycznych we Włocławku

– Najważniejszym kryterium było przybliżenie lokalnych uwarunkowań miasta lub gminy pod kątem najbardziej efektywnego wykorzystania potencjału elektromobilności – powiedział przewodniczący jury konkursu dr inż. Marcin Lemański, Dyrektor Pionu Inwestycji Rozwojowych w Energa Wytwarzanie SA. – Finałowa piątka przyjęła najciekawszą metodykę pracy, podejmując próbę rozwiązania postawionego im zagadnienia w ramach konsultacji z władzami samorządowymi oraz zakładami komunikacji publicznej, czy też szacując możliwości zastosowania innowacyjnych rozwiązań w praktyce.

W jury są przedstawiciele Grupy Energa, Politechniki Gdańskiej, Politechniki Opolskiej, Uniwersytetu Gdańskiego i Uniwersytetu Warszawskiego.

W pukli nagród są laptopy, tablety i smartfony (dla członka zespołu i opiekuna) oraz nagrody pieniężne w wysokości 12 tys. zł, 8 tys. zł i 5 tys. zł –  na zakup pomocy naukowych dla uczniów szkoły reprezentowanej przez zwycięskie zespoły.

Nagrodą Specjalną im. Profesor Małgorzaty Milewskiej-Stawiany, za najwyższą dbałość o poprawność językową pracy i prezentacji, będą czytniki e-booków.

Wyróżniono także pięć zespołów, których prace pod względem poziomu merytorycznego znalazły się tuż za grupą finałową. Wśród tych zespołów jest drużyna pod opieką Andrzeja Kołodko z Zespołu Szkół Energetycznych w Gdańsku oraz zespół pod opieką Tomasza Parola z Zespołu Szkół Agrotechnicznych i Ogólnokształcących w Swarożynie. Nagrodą dla nich jest wycieczka oraz możliwość kibicowania finalistom.

Członków wyróżnionych grup zapraszamy do udziału w finałowej rozgrywce w charakterze publiczności, a także – razem z finalistami – na wycieczkę edukacyjną do elektrowni wodnej w Straszynie oraz na farmę wiatrową Bystra. Gimnazjaliści będą mogli z bliska przyjrzeć się najnowocześniejszym technologiom wykorzystywanym w energetyce  – powiedział Jarosław Wittstock, Dyrektor Departamentu Marketingu Energa SA.

Zaproszenia do udziału w wycieczce otrzymali także

  • zespół pod opieką pana Witolda Kreisera z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Bytomiu
  • zespół pod opieką pani Anety Gronet z Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2 w Knurowie
  • zespół pod opieką pana Jarosława Dąbrowskiego z Zespołu Szkół Elektrycznych we Włocławku.

Konkurs „Energia Młodych” jest jedną z inicjatyw realizowanych przez Grupę Energa w ramach programu Energa Edukacja, którego głównym celem jest popularyzacja wiedzy na temat energii elektrycznej oraz kształtowanie postaw proekologicznych.

ENERGA od wielu lat angażuje się w inicjatywy prospołeczne. Czyni to w ramach programu „Energa dla Ciebie”, który obejmuje działania kształtujące postawy proekologiczne wśród dzieci i młodzieży, a także wspierające rozwój fizyczny i popularyzujące działalność kulturalną istotną dla społeczności lokalnych. Elementem tego programu jest „Energa Edukacja”.

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *