Energetyczny biznes – Energa i Enea stawiają na węgiel i rynek mocy

energa-podpisanie_umowy_inwestycyjnej_ws-_ostroleka_c_5

POMORZE. Dwie firmy z branże energetycznej: pomorska Energa i  Eneą podpisały w Gdańsku umowę inwestycyjną o wspólnej realizacji nowej Elektrowni Ostrołęki C. Elektrownia ma wytwarzać energię z węgla. Inwestorzy liczą na dobry biznes – w tym na korzyści z tzw. rynku mocy.

Energa i Enea zawarły 8 grudnia br. umowę inwestycyjną, której celem jest wspólne przygotowanie, budowa i eksploatacja nowego bloku energetycznego opalanego węglem kamiennym o mocy około 1000 MWe brutto w Ostrołęce. Enea kupi 50 proc. akcji o wartości 101 mln zł, przysługujących Enerdze w kapitale zakładowym spółki celowej, powołanej do realizacji projektu. Ustalone przez firmy zasady współpracy powinny przyczynić się do ogłoszenia przetargu jeszcze w 2016 r.

Umowa została zawarta przez spółki: Energa SA, Enea SA oraz Elektrownię Ostrołęka SA – spółkę celową powołaną przez Energę do realizacji projektu. Warunkiem zawieszającym wejście w życie umowy inwestycyjnej jest uzyskanie zgody Prezesa UOKiK na dokonanie koncentracji polegającej na nabyciu akcji spółki celowej do realizacji Projektu.

Energa i Enea podzieliły planowaną współpracę na trzy etapy:

  • Etap Rozwoju, który będzie trwał do czasu wydania polecenia rozpoczęcia prac dla generalnego wykonawcy.
  • Etap Budowy, który obejmie czas do oddania Elektrowni Ostrołęka C do komercyjnej eksploatacji.
  • Etap Eksploatacji, w czasie którego Elektrownia Ostrołęka C będzie komercyjnie użytkowana.
energa-podpisanie_umowy_inwestycyjnej_ws-_ostroleka_c_2

Dariusz Kaśków prezes Energii (z prawej) i Mirosław Kowalik – szef Enei.

W ciągu ostatnich kilku miesięcy projekt nowej elektrowni w Ostrołęce przebył długą drogę, od fazy zamrożenia, do gotowości przetargowej z dwoma silnymi partnerami na pokładzie – powiedział Dariusz Kaśków, Prezes Energa SA.- Umowa zamyka kolejny ważny etap uzgodnień i pokazuje, jak jesteśmy zdeterminowani do realizacji tej inwestycji. Jednocześnie z uwagą czekamy na rozstrzygnięcia regulacyjne, ponieważ to one będą stymulować dalsze prace.

Te rozstrzygnięcia regulacyjne to przede wszystkim tzw. rynek mocy – wspomaganie finansowe z puli państwa za gotowość do wytwarzania energii elektrycznej.

Ustalone przez Energę i Eneę zasady współpracy powinny zapewnić możliwość publikacji ogłoszenia o przetargu na wybór generalnego wykonawcy nowego bloku energetycznego do końca 2016 r., z celem ukończenia inwestycji w drugiej połowie 2023 r. Spółki zobowiązały się do uczestnictwa w Etapie Budowy przy założeniu, że spełniony zostanie warunek rentowności projektu, a jego finansowanie nie naruszy ich kowenantów bankowych.

Energa szacuje, że jej nakłady inwestycyjne do zakończenia Etapu Rozwoju wyniosą ok. 27 mln zł. Z kolei Enea szacuje, że jej łączne nakłady inwestycyjne do zakończenia Etapu Rozwoju wyniosą ok. 128 mln zł. Kwota ta obejmuje również zakup 50 proc. akcji spółki celowej powołanej do realizacji projektu.

– Inwestycja wzmocni naszą pozycję na rynku wytwórców energii i wpisuje się w przyjętą Strategię Rozwoju Grupy Kapitałowej Enea w perspektywie do 2030 r. – powiedział Mirosław Kowalik, Prezes Enei SA. – Nowy blok Elektrowni Ostrołęka C będzie kolejnym, stabilnym, wysokosprawnym i niskoemisyjnym źródłem energii w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym. Będzie miał istotny wpływ na bezpieczeństwo energetyczne Polski. Realizując projekt Elektrowni Ostrołęka  C wykorzystamy naszą wiedzę i doświadczenie zdobyte podczas budowy nowego bloku 1075 MW w Elektrowni Kozienice.

Energa i Enea przewidują, że budowa Elektrowni Ostrołęka C potrwa ok. 60 miesięcy. Spółka celowa – Elektrownia Ostrołęka SA posiada kompletną dokumentację techniczną i decyzje administracyjne umożliwiające publikację ogłoszenia o przetargu.

Głównym założeniem projektu jest realizacja rentownej inwestycji, która zagwarantuje satysfakcjonującą stopę zwrotu dla akcjonariuszy. Projekt zakłada otwartość na udział inwestorów finansowych i funduszy inwestycyjnych.

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *