Dorobek życia dla… policjanta, funkcjonariusza CBŚ lub CBA?

POMORZE. Oszuści „na wnuczka” i „na policjanta” wciąż próbują oszukiwać starszych ludzi. W ostatnim okresie mieszkańcy powiatu sztumskiego odebrali telefon od rzekomego „syna” i „córki”, którzy poinformowali ich, że mieli wypadek i proszą o pomoc. Na szczęście osoby nie dały się oszukać i nie przekazały pieniędzy a o całym zdarzeniu natychmiast poinformowały policję.

W ostatnim okresie na terenie powiatu sztumskiego doszło do kilku przypadków usiłowania oszustw starszych osób na metodę tzw. „na wnuczka” i „na policjanta”. Sprawcy najczęściej proszą o pieniądze, które mają im pomóc w rozwiązaniu nagłego problemu. Nie pozwólmy, aby w ten sposób nasi najbliżsi stracili dorobek swojego życia.

Policjanci przestrzegają przed oszustami wyłudzającymi od starszych osób pieniądze metodą na tzw. „policjanta”. Kiedy starsza osoba odbiera telefon od rzekomego „policjanta” z prośbą o pomoc w zatrzymaniu oszustów działających metodą na tzw. „wnuczka”, często przekazuje przestępcom oszczędności całego życia.

Oszuści niedawno zmodyfikowali metodę swojego działania. Tak, jak na początku dzwoniąc na numer stacjonarny i nawiązując rozmowę ze starszą osobą podszywają się pod któregoś z członków rodziny. Po chwili jednak przerywają połączenie. Bardzo szybko telefon ponownie dzwoni. Tym razem przestępca podaje się za policjanta, funkcjonariusza CBŚ lub CBA. Oszust przekonuje starszą osobę, że rozpracowuje zorganizowaną grupę przestępczą i prosi, aby mu w tym pomóc. Ta pomoc ma polegać na przekazaniu gotówki. Dzięki temu będzie można zatrzymać prawdziwych przestępców oszukujących starsze osoby na tzw. „wnuczka”.

Pamiętajmy Policja nigdy w takich lub podobnych sytuacjach nie prosi o przekazanie pieniędzy. W rzeczywistości są przestępcami, nie mającymi nic wspólnego z policją. Jedynym ich celem jest wzbogacenie się kosztem ludzkiej krzywdy. Po przekazaniu pieniędzy lub wpłaceniu ich na wskazane przez oszusta konto, wszelki kontakt z przestępcami się urywa. Z reguły wówczas pokrzywdzony orientuje się, że padł ofiarą oszusta.

Policja apeluje

Pamiętajmy, że zasada „ograniczonego zaufania” do nieznajomych obowiązuje nie tylko dzieci. Oszuści wykorzystują ufność oraz dobre serce osób, które nie potrafią odmówić pomocy w trudnej sytuacji. Niespodziewane telefony osób podających się za policjantów, od dawno niewidzianych wnuków, siostrzenic czy kuzynów nie muszą zakończyć się naszą finansową porażką, jeżeli będziemy przestrzegać kilku podstawowych zasad, o które apelujemy:

  • – poinformować o takim zdarzeniu policję dzwoniąc pod nr 997
    – potwierdzić otrzymaną informację u członków rodziny
    – zachować ostrożność i nie działać w pośpiechu
    – pod żadnym pozorem nie przekazywać pieniędzy osobom których nie znamy. (KWP)

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *