Doktorat Pryczkowskiego o sianowskim sanktuarium

Doktorat o sianowskim sanktuarium, na zdjęciu doktorant Eugeniusz Pryczkowski

POMORZE. 28 czerwca br. na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy odbyła się publiczna obrona pracy doktorskiej mgr Eugeniusza Pryczkowskiego. Temat dysertacji doktorskiej brzmi „Parafia w Sianowie jako centrum kultu maryjnego na Kaszubach”.

Praca została napisana pod kierunkiem ks. prof. Zdzisława Kropidłowskiego z UKW w Bydgoszczy, zaś recenzentami byli prof. Andrzej Groth z Uniwersytetu Gdańskiego oraz ks. prof. Wojciech Zawadzki z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

– Obszerna, licząca 430 stron wydruku komputerowego rozprawa składa się z Wstępu prezentującego cel i problematykę studium, a także stan badań i wykorzystane źródła, sześciu rozdziałów, aneksu, bibliografii i wykazu używanych w pracy skrótów. praca ma charakter interdyscyplinarny; w trakcie jej pisania autor wykazał się solidną wiedzą z zakresu historii, historii  sztuki i teologii – mówił w auli uniwersytetu podczas obrony prof. Andrzej Groth.

Recenzenci zwrócili uwagę na niezwykle istotny element pracy – na jej kontekst kaszubski, którym w sposób szczególny i bardzo pozytywny wyróżnia to sanktuarium na mapie wszystkich miejsc pielgrzymkowych w Polsce. Cytując z pracy zauważono, że „pielgrzymi odczuwają w Sianowie zbiorową jedność religijną i etniczną. Te dwie wartości – wiara chrześcijańska i kaszubskość – są ściśle ze sobą powiązane, nawzajem się ubogacają i wspomagają”.

Podczas obrony doktorant Eugeniusz Pryczkowski nie omieszkał powiedzieć kilka zdań w języku kaszubskim, co przyjęto z wielkim zainteresowaniem.

– Ta prôca mô przede wszëtczim służëc wzbògaceniu wiédzë ò naszi zemi, wiédzë, chtërna je pòtrzébnô baro Kaszëbóm, ale gwës jesz barżi tim, co na ti snôżi zemi zamieszkelë, a pòchòdzą z jinszich stron i chcą zgłãbic wiédzã ò jich nowi zemi – mówił doktor Pryczkowski. (ar)

(źródło: szwajcaria-kaszubska.pl)

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *