Informacje dotyczące uroczystości pogrzebowych śp. Pawła Adamowicza

17 STYCZNIA, CZWARTEK

15.00 uroczysta sesja Rady Miasta z udziałem radnych poprzednich kadencji w Dworze Artusa
14.00 – 17.00 ECS nie będzie dostępne dla gości.
17.00 Wprowadzenie trumny z ciałem prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza do ogrodu zimowego ECS. Droga będzie wiodła przez wejście główne od strony ul. Doki 1. Dwuosobowe warty honorowe pełnić będą przedstawiciele ZHP, ZHR, Straży Miejskiej, Straży Pożarnej i wojska.

Trumna z ciałem Prezydenta pozostanie w ECS przez całą dobę, budynek będzie otwarty.

18 STYCZNIA, PIĄTEK

do godz. 17.00 Pożegnanie w ECS gdańszczan z prezydentem Pawłem Adamowiczem.
17.00 Kondukt żałobny wyruszy z ECS do bazyliki Mariackiej w Gdańsku, gdzie odbędzie się msza. ŚWIĄTYNIA BĘDZIE OTWARTA DO PÓŁNOCY.
TRASA PRZEJŚCIA: Doki, Łagiewniki, obok Mniszki, Stolarska, Podwale Staromiejskie, Pańska, Węglarska, Piwna

19 STYCZNIA, SOBOTA

7.00 rano będzie można pomodlić się w Kaplicy Królewskiej (przy Bazylice)
10.00 otwarcie Bazyliki
12.00 rozpocznie się pogrzebowa msza św. pod przewodnictwem metropolity gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głódzia. Planowane jest rozstawienie telebimów w różnych punktach Gdańska, by umożliwić jak największej liczbie odbiorców obejrzenie pogrzebowego nabożeństwa.

UWAGI PORZĄDKOWE

Wystawa stała ECS i parking podziemny nie będą dostępne dla gości
W ECS można dokonać wpisu do księgi kondolencyjnej (do 27 stycznia lub dłużej)
Ruch w ECS będzie jednokierunkowy. Wejście wiedzie od strony historycznej stoczniowej Bramy nr 2, wyjście od strony ul. Nowomiejskiej (tzw. pracownicze)
Do ECS nie można wnosić zniczy
Dla mediów przewidziano miejsce na antresoli na 1 piętrze
OD 17 STYCZNIA OD GODZIN PORANNYCH DO ODWOŁANIA DLA RUCHU KOŁOWEGO BĘDĄ ZAMKNIĘTE ULICE W POBLIŻU ECS: DOKI I NOWOMIEJSKA

BEZPŁATNA KOMUNIKACJA

Jak tłumaczyła Magdalena Skorupka – Kaczmarek, rzecznik prasowy prezydenta Gdańska, uroczystości zaplanowano w taki sposób, by umożliwić jak najszerszemu gronu gdańszczanek i gdańszczan, ostatnie pożegnanie z prezydentem. Dlatego w piątek i w sobotę komunikacja miejska będzie w Gdańsku bezpłatna. Miasto zachęca, by z niej korzystać.

APEL: spodziewany jest bardzo duży ruch drogowy na obszarze całego miasta, w szczególności Śródmieścia. Miasto prosi, aby nie odkładać dojazdu na uroczystości pogrzebowe na ostatnią chwilę, tylko zaplanować podróż nawet na godziny poranne!

Zmiany w funkcjonowaniu poszczególnych linii:

Piątek, 18.01.2019

Linia 100: nie funkcjonuje przez cały dzień.
Linia 130: w godzinach popołudniowych, w czasie formowania i przejścia konduktu pogrzebowego z ECS do Bazyliki Mariackiej, trasa tej linii zostanie skrócona do Dworca Głównego. Autobusy tej linii nie będą kursować na odcinku Dworzec Główny-Wałowa.
Wszystkie pozostałe linie autobusowe i tramwajowe funkcjonują wg stałych powszednich rozkładów jazdy, ważnych w okresie nauki szkolnej.

Sobota, 19.01.2019

Linia 100: nie funkcjonuje przez cały dzień.
Wszystkie pozostałe linie autobusowe i tramwajowe funkcjonują wg stałych sobotnich rozkładów jazdy z zasileniami na wybranych liniach. W godzinach 08:00-18:00 zwiększona zostanie częstotliwość funkcjonowania linii tramwajowych 8, 9, 12 i autobusowych 154, 167 i 210. Uruchomiona zostanie linia tramwajowa 7:
– linie 7, 8, 9, 12: co 10 minut
– linia 154: co 7,5 minut
– linia 167: co 15 minut
– linia 210: co 20 minut.

Także decyzją prezydenta Gdyni w piątek 18 stycznia i w sobotę 19 stycznia, zostanie uruchomiona bezpłatna dla pasażerów linia 101 z dworca PKP Gdynia Główna do centrum Gdańska (pętla na węźle Unii Europejskiej przy Forum Gdańsk nad przystankiem SKM Gdańsk Śródmieście). Odjazdy autobusów linii 101 w piątek odbywać się będą równo co 30 minut od godz. 15 do godz. 20.30 z Gdyni i od 16.30 do godz. 22 z Gdańska. Odjazdy w sobotę wykonywane będą co 10 minut od godz. 9.30 do godz. 15 z Gdyni i od godz. 11 do 16.30 z Gdańska.

Również rzecznik Szybkiej Kolei Miejskiej informuje, że w sobotę od 10 do 18 biletów nie trzeba będzie kasować w pociągach SKM w granicach Gdańska.

(źródło: radiogdansk.pl)

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *