Centkiewicz ujawnia grób nieślubnego dziecka Wałęsy

MEDIA. Jak ustalił historyk prof. Sławomir Centkiewicz, nieślubny syn Lecha Wałęsy – Grześ Lewandowski, który utonął w wieku 3 lat został pochowany na cmentarzu w Chełmicy Dużej. Ojciec się wyparł się synka i wyjechał ze wsi do Gdańska w dniu jego śmierci. Grześ – jak twierdzi historyk – pozbawiony był elementarnej godności nawet po śmierci: jego grób miał zostać zlikwidowany…

Sławomir Cenckiewicz (facebook):

Praca historyka potrafi mieć i sens, i to bardzo głęboki!

W sumie, stojąc wczoraj w Chełmicy Dużej nad grobem nieślubnego syna Lecha Wałęsy – Grzesia Lewandowskiego, któremu zadedykowałem książkę „Wałęsa. Człowiek z teczki”, pomyślałem, że cała batalia o prawdę w sprawie Wałęsy znalazła swój błogosławiony finał! Jednak nie w teczkach z pawlacza Kiszczaka.

Grześ Lewandowski, który utonął 15 maja 1967 r., którego ojciec się wyparł i uciekł do Gdańska w dniu jego śmierci, pozbawiony był elementarnej godności nawet po śmierci: jego grób miał zostać zlikwidowany, uległ erozji, nie był opłacany, a w 1990 r. – kiedy Wałęsa zostawał Prezydentem Polski – zniknęła z niego tabliczka z imieniem i nazwiskiem. Dedykując książkę „Wałęsa. Człowiek z teczki” w niezgodzie na haniebne potraktowanie jego mogiły chciałem przywrócić mu pamięć.

Sprawa zyskała spory rezonans. Dziś o tej historii wiem znacznie więcej, ale najważniejsze jest, że wielu dobrych ludzi – z JE bp. Wiesławem Meringiem, zaangażowało się w uporządkowanie grobu.

Kochani! Grześ Lewandowski ma swoje imię na własnym grobie! Na zawsze! Po latach prób dosłownego wbicia go w ziemię i wymazania z kart dziejów, tylko dlatego, że jest synem Wałęsy!

Dziękuję za to JE ks. biskupowi Meringowi, Proboszczowi Parafii w Chełmicy Dużej, wszystkim ludziom dobrej woli.

Zobaczcie jak było, a jak jest… Chwała Panu!

Sławomir Cenckiewicz

Zdjęcie użytkownika Sławomir Cenckiewicz.
Zdjęcie użytkownika Sławomir Cenckiewicz.
Fot. Facebook Centkiewicz

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *