GODNOŚĆ: Honorowe Obywatelstwo Gdańska dla Wyszkowskiego

Krzysztof Wyszkowski. Fot. Janusz Wikowski

GDAŃSK. W 2000 r. Rada Miasta Gdańska nadała tytuły honorowych obywateli Miasta sygnatariuszom Porozumień Gdańskich i kilku innym osobom nie będącymi sygnatariuszami. Stowarzyszenie „Godność” uważa, że Honorowym Obywatelem Gdańska powinien być także Krzysztof Wyszkowski.

List do Rady Miasta Gdańska

Stowarzyszenie ,,Godność“ zrzeszające na Wybrzeżu byłych działaczy NSZZ „Solidarność“ i więźniów politycznych z lat 1980-89, w tym byłych posłów: Czesława Nowaka, Tadeusza Bienia, Feliksa Pieczkę, byłych radnych Andrzeja Malinowskiego, Bogusława Gołąba, Romana Plewę, Andrzeja Michałowskiego i Czesława Nowaka, popiera wniosek klubu radnych Prawa i Sprawiedliwość w sprawie nadania Krzysztofowi Wyszkowskiemu tytułu Honorowego Obywatela Miasta Gdańska.

Krzysztof Wyszkowski w 1978 r. był współzałożycielem Wolnych Związków Zawodowych, które odegrały kluczową rolę w organizacji historycznego strajku w sierpniu 1980 r. Już w pierwszych dniach strajku zorganizował w Stoczni Gdańskiej druk ulotek informacyjnych, w tym komunikaty, postulaty i apele Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego, które przekazywano za bramę Stoczni. Druki te rozpowszechniane w całej Polsce odegrały ważną rolę w tworzeniu szerokiego poparcia dla MKZ w Gdańsku, co z kolei doprowadziło do uznania Gdańska za główny i przywódczy ośrodek oporu antykomunistycznego – kolebkę „Solidarności“!

Po zakończeniu strajku wszedł w skład redakcji ,,Tygodnika Solidarność“. Po wprowadzeniu stanu wojennego został internowany, skąd udało mu się uciec po kilku miesiącach. Ukrywając się działał w strukturach podziemnej Solidarności, w tym także w ruchu wydawniczym. Po czerwcu 1989 r. włączył się w budowę nowej Polski. Przez 28 lat pozostał wierny ideałom z lat młodości. Pozostał bezkompromisowy w odkłamywaniu historii PRL, jak również ujawnianiu niegodnego zachowania się niektórych prominentnych członków Związku wobec komunistycznej policji politycznej zwalczającej patriotyczną opozycję.

W ostatnim czasie Krzysztof Wyszkowski został wybrany przez sejm członkiem Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej, a w dowód uznania za swą dotychczasową działalność został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.

W 2000 r. Rada Miasta Gdańska nadała tytuły honorowych obywateli Miasta sygnatariuszom Porozumień Gdańskich i kilku innym osobom nie będącymi sygnatariuszami. Wśród nich zabrakło Krzysztofa Wyszkowskiego, choć zrobił więcej niż wielu z tamtych odznaczonych.

Zwracamy się do Państwa Radnych Platformy Obywatelskiej, aby wznieść się ponad podziały partyjne i pominąć niesłuszną i krzywdzącą opinię prezydenta Pawła Adamowicza na temat Krzysztofa Wyszkowskiego i poprzez przyznanie mu tytułu Honorowego Obywatela Gdańska docenić jego wkład w budowę niepodległej Polski.

Gdańsk, dnia 9. 05. 2017 r.

Stanisław Fudakowski- sekretarz

Andrzej Osipów- Wiceprezes

Czesław Nowak – Prezes

K. Wyszkowski, Cz. Nowak, S. Fudakowski. Fot Agencja CZAS

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *