BREXIT! UE umiera? Tusk: UE nie jest projektem na dobrą pogodę…

okldaka 2

MEDIA. Jest BREXIT! 51,9 proc. za, 48,1 proc. – przeciw. Z referendum wynika, że Brytyjczycy chcą, aby Wielka Brytania wyszła z Unii Europejskiej. UE umiera – powiedział Nigel Farage, lider Brexitowców. – Jesteśmy zdeterminowani, aby utrzymać 27 państw w Unii Europejskiej – powiedział Donald Tusk. – UE nie jest tylko projektem na dobrą pogodę…

 • W referendum 23 czerwca 2016 r. w Wielkiej Brytanii zwolennicy Brexitu osiągnęli liczbę głosów, która gwarantuje przewagę nad przeciwnikami wyjścia z UE.
 • Zwolennicy wyjścia z UE oddali 17 410 742 głosów, co w odniesieniu do frekwencji gwarantuje im zwycięstwo w referendum
 • Zwolennicy pozostania Wielkiej BRrytanii w Unii Europejskiej zdobyli oddali 16 141 241 głosów
 • 51,9 proc. za, 48,1 proc. – przeciw. Frekwencja w referendum wyniosła 72,2 proc.

OŚWIADCZENIE POLSKIEGO MSZ:

„Przyjmujemy do wiadomości i szanujemy decyzję obywateli Zjednoczonego Królestwa, wyrażoną w referendum. Wielka Brytania jest suwerennym krajem i miała prawo do zdecydowania o swojej przyszłości w UE. Głos narodu brytyjskiego nie powinien być powodem do krytyki tylko służyć jako sygnał ostrzegawczy i mobilizujący nas do dalszego działania. Rozczarowanie integracją europejską i spadek zaufania do UE są zjawiskiem widocznym w niektórych Państwach Członkowskich, któremu musimy przeciwdziałać, przybliżając Unię do obywateli.

Możliwość opuszczenia UE została przewidziana w Traktatach. Czeka nas teraz proces negocjacji dotyczących kształtu nowych stosunków. Unia jest do tego procesu przygotowana. Polska jest gotowa, aby poszukiwać najlepszych rozwiązań dotyczących przyszłych relacji Zjednoczonego Królestwa i UE. Pozostajemy otwarci w kwestii zakresu i charakteru porozumienia regulującego przyszłe stosunki między Wielką Brytanią a UE, podkreślając że powinno być pragmatyczne i korzystne dla wszystkich stron.

W tym kontekście, chcemy zapewnić, obywateli Unii Europejskiej, w tym Polaków, pracujących i mieszkających w Wielkiej Brytanii, że w trakcie rozmów z partnerami brytyjskimi dotyczących przyszłego porozumienia z UE ? będziemy dążyć do wypracowania rozwiązania, które będzie gwarantować nabyte przez nich prawa.

Negatywny wynik referendum w Zjednoczonym Królestwie nie oznacza zakwestionowania projektu europejskiego. Konieczne jest podjęcie reform UE, mających na celu jej odbiurokratyzowanie, nadanie jej decyzjom większej demokratycznej legitymacji, a także lepszą adaptację do nowych wyzwań. Polska jest i będzie aktywnym członkiem tego procesu. Powinniśmy teraz działać, razem aby nie dopuścić do dalszych podziałów w UE.

Zjednoczone Królestwo pozostaje w dalszym ciągu ważnym partnerem Polski. Wierzymy w konstruktywną współpracę na forum europejskim w obszarach wspólnego zainteresowania obu naszych krajów. Łączy nas wspólne spojrzenie na najważniejsze kwestie agendy europejskiej i międzynarodowej, w tym bezpieczeństwo, co nabiera szczególnego znaczenia w przededniu Szczytu NATO w Warszawie. Ważną rolę w rozwoju relacji dwustronnych odgrywa obecność na terenie Zjednoczonego Królestwa licznej grupy Polaków, którzy wnoszą istotny wkład w życie gospodarcze, społeczne i kulturalne UK”.

Donald Tusk, przewodniczący Rady Europejskiej:

 • W imieniu wszystkich 27 liderów: Jesteśmy zdeterminowani, aby utrzymać 27 państw w Unii Europejskiej.
 • Liczyliśmy na inny wynik referendum. To dramatyczny moment. Nie możemy przewidzieć wszystkich konsekwencji tego głosowania. To sprawa historyczna, ale nie należy reagować histerycznie. Jesteśmy przygotowani również na taki negatywny scenariusz. UE nie jest tylko projektem na dobrą pogodę.

Oświadczenie marszałka Sejmu, Marka Kuchcińskiego

„Decyzja, którą podjęli wczoraj obywatele Wielkiej Brytanii, wskazuje na potrzebę głębokiej refleksji o funkcjonowaniu instytucji unijnych. To pierwsza taka decyzja w historii Unii Europejskiej. Brytyjski suweren wyraził swoją wolę w głosowaniu przy bardzo wysokiej frekwencji. Szanujemy decyzję narodu brytyjskiego – jest ona elementem demokracji.

Stoimy przed historycznymi wyzwaniami wymagającymi podjęcia działań. W obecnej sytuacji bardzo istotne znaczenie zyskuje koncepcja Europy suwerennych państw, oparta na założeniu, że Unia Europejska jest organizacją narodów europejskich, która wymaga odnowy w kierunku umocnienia integracji”.

okladka
Nigel Farage, lider Brexitowców:
 • To zwycięstwo zwykłych ludzi, przeciwko wielkim bankom, wielkiemu biznesowi, wielkim politykom. 23 czerwca musi zostać ogłoszony świętem narodowym, Dniem Niepodległości.
 • Zostawiliśmy upadłą Unię. Możemy wejść na arenę światową jako niezależne, samo stanowiące państwo.
 • UE umiera.

Szefowa prawicowej, eurosceptycznej i antyislamskiej Alternatywy dla Niemiec (AfD), Frauke Petry, z zadowoleniem przyjęła decyzję Brytyjczyków o wyjściu z UE. Petry mówi, że nadszedł czas na „nową Europę – Europę ojczyzn”. – Oparta na założeniu, że Unia Europejska jest organizacją narodów europejskich, która wymaga odnowy w kierunku umocnienia integracji.

Donald Trump, kandydat na prezydenta USA:

 • Brytyjczycy „odzyskali kontrolę nad swoim krajem”.
 • To wspaniała rzecz.

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *