Już wakacje. Co zrobić, aby były bezpieczne

gda kaj 53970

Sezon letni dla wszystkich jest czasem wypoczynku, relaksu i wytchnienia. Nad bezpieczeństwem dzieci i młodzieży, jak każdego roku czuwać będą policjanci. W związku z tym przypominamy podstawowe zasady bezpieczeństwa. Wszystko po to, by długo wyczekiwany odpoczynek minął bez nieprzyjemnych niespodzianek.

Wakacje to dla większości wypoczynek i wyjazdy z nim związane. Dla policjantów, to czas wzmożonej pracy. Na drogach pojawia się w tym okresie więcej niż zwykle pojazdów. Część osób podróżuje własnymi autami, inne wyjeżdżają na wypoczynek autokarami. Podobnie jak w latach ubiegłych, w ramach działań „Bezpieczne wakacje”, policjanci  z Sopotu  będą czuwali nad bezpieczeństwem podróżujących. Przed wakacjami, funkcjonariusze przypominają również o zasadach bezpiecznego wypoczynku nad wodą i konieczności uważania na swoje rzeczy, bo podczas wakacji złodzieje wcale nie odpoczywają. Policjanci w czasie wakacji w szczególny sposób troszczą się o dzieci i robią wszystko, aby zapewnić im bezpieczny wypoczynek – na obozach, koloniach lub w miejscu ich zamieszkania. Akcja od wielu lat realizowana jest w porozumieniu z innymi instytucjami państwowymi lub organizacjami społecznymi, funkcjonującymi lokalnie.

Na drogach oraz w miejscowościach i rejonach wypoczynkowych pojawi się więcej niż zwykle pojazdów, dlatego priorytetowym zadaniem służb działających na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym jest zapewnienie sprawnego i bezpiecznego przemieszczania się podróżnych.

Policjanci zwracać będą szczególną uwagę na przestrzeganie przepisów ruchu drogowego w zakresie ograniczeń prędkości, stanu trzeźwości kierujących, stosowania pasów bezpieczeństwa i urządzeń do bezpiecznego przewożenia dzieci, prawidłowości wykonywania manewrów, zwłaszcza manewrów wyprzedzania oraz stanu technicznego pojazdów, szczególnie pojazdów realizujących przewóz osób w ramach komunikacji zbiorowej.

Najczęstszą przyczyną wypadków, szczególnie tych tragicznych w skutkach, jest brawura połączoną z nadmierną prędkością, a w przypadku długich podróży – zmęczenie. Policjanci przypominają, że każdy kierowca powinien przed wyjazdem wypocząć. Ważne jest także aby nigdzie się nie spieszyć, a na drodze pamiętać nie tylko o przepisach ruchu drogowego, ale także o zasadach kultury. Pamiętajmy także o pasach bezpieczeństwa dla dorosłych i urządzeniach do bezpiecznego przewożenia dzieci, bo one, gdy dojdzie do wypadku, mogą uratować życie.

W pozostałych obszarach działań policjanci będą m.in. systematycznie odwiedzać miejsca wypoczynku dzieci i młodzieży ze zwróceniem szczególnej uwagi na ich bezpieczeństwo. Policjanci będą sprawdzać czy nie dochodzi do nieprawidłowości lub uchybień organizacyjnych, zagrażających bezpieczeństwu uczestników wypoczynku. Powyższe działania będą realizowane zarówno w stosunku do dzieci i młodzieży, przebywających na obozach i koloniach, jak i tych, którzy przebywają w miejscach swojego zamieszkania.

Sprawny autokar

Stało się już dobrym zwyczajem kontrolowanie przez Policję autokarów przewożących dzieci. Jeśli nauczyciel lub rodzic będzie miał jakiekolwiek podejrzenia, dotyczące niesprawności autokaru przewożącego dzieci na wycieczkę czy kolonie, bądź też zachowanie kierowcy będzie wskazywało, że może on znajdować się w stanie nietrzeźwym, nie powinien absolutnie zgadzać się na wyjazd dzieci. Należy wówczas wezwać policję, najlepiej ruchu drogowego. Tu nie może być żadnego, najmniejszego nawet pobłażania ze strony rodziców i osób organizujących wyjazd dzieci – lepiej spóźnić się na zamówiony posiłek, albo nawet wyjechać o dzień później, niż dopuścić do sytuacji, gdy bezpieczeństwo podróżnych jest zagrożone.

Przygotuj się do podróży 

Siadając za kierownicą samochodu zadbajmy o to, by wyjazd stał się przyjemnością, a nie walką o przetrwanie. Nie należy wyruszać w drogę, gdy jest się zmęczonym lub niewyspanym. Taki stan osłabia refleks, zmniejsza zdolność koncentracji a w skrajnych przypadkach może doprowadzić do zaśnięcia za kierownicą. Przez całą drogę kierowca powinien mieć zapięte pasy bezpieczeństwa. Trzeba też zwrócić uwagę, aby rodzina także jechała w pasach, a małe dziecko w specjalnym foteliku. Gdy pojawi się zmęczenie najlepiej zatrzymać się i zrobić koniecznie kilku lub kilkunastominutową przerwę w kierowaniu.

Wakacje w miejscu zamieszkania

Nie wszystkie dzieci wyjadą na wakacje, większość zostanie w miejscu zamieszkania. Przed wakacjami warto przypomnieć dzieciom podstawowe zasady poruszania się pieszych i rowerzystów po drogach lub obszarach położonych w pobliżu dróg. Nie zostawiajmy dzieci bez nadzoru!

Dzieci są szczególnie zagrożone wypadkami podczas wakacji.

Najmłodsi chętnie spędzają czas wolny na świeżym powietrzu.

Pokonują drogę (często po jezdni) udając się do miejsc zabaw, do koleżanek i kolegów, jeżdżą na rowerach i deskorolkach. Korzystają w wakacje z dróg, które są im mniej znane niż droga do szkoły. Nowy teren to zawsze inne uwarunkowania i niebezpieczeństwa. Rozmawiając z dziećmi na temat możliwości poruszania się jezdnią zamiast poboczem trzeba podkreślić, że chodzenie po jezdni jest ostatecznością.

Robimy to tylko wtedy, gdy rzeczywiście pobocza nie ma albo zupełnie nie sposób nim iść. Podobnie jest z jazdą rowerem – jeśli dziecko nie ma karty rowerowej nie powinno jeździć po drogach publicznych, gdy ją posiada i chce z drogi korzystać, może dopiero wtedy jechać jezdnią, kiedy nie ma drogi dla rowerów i pobocza.

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *