BAZUNA już za tydzień – w Przywidzu. W piosence jest nasza wolność!

W koncercie galowym wystąpi m.in. kultowa „Wolna Grupa Bukowina”. Fot. J. Wikowski

POMORZE. Coraz bliżej do jubileuszowego 45. Ogólnopolskiego Turystycznego Przeglądu Piosenki Studenckiej „Bazuna”, który odbędzie się w dniach 30 czerwca – 2 lipca 2017 r. w przepięknej scenerii na Kaszubach – w Centrum Zielona Brama w Przywidzu (pow. gdański). Czas Pomorza wraz z Radiem Gdańsk i Dziennikiem Bałtyckim objął patronat medialny nad tegoroczną „Bazuną”. Podczas koncertu galowego, w sobotę, 1 lipca wystąpią znane zespoły muzyczne, na czele z kultową „Wolną Grupą Bukowina”, „U Studni”, „Czerwony Tulipan” oraz Grupą Muzycznego Wsparcia.

Hitem „Bazuny” będzie koncert galowy „W piosence jest nasza wolność” oraz wznowiony po 50 latach „Śpiewnik Sucharka”.

Celem „Bazuny”  imprezy jest prezentacja i popularyzacja dobrych, miłych dla ucha piosenek, zachęcanie słuchaczy do wspólnego śpiewania, przekonanie, że życie z piosenką jest radośniejsze, weselsze, bardziej kolorowe – we wszystkich czterech porach roku. Na scenie zaprezentują się autorzy, muzycy – reprezentujący środowiska studenckie z całego kraju, zarazem czynni turyści. Wykonania piosenek na scenie mają charakter konkursowy i zarazem promujący plenerowe turystyczne śpiewanie podczas wędrówek, wypoczynku, biesiad przy ognisku.

– Mamy nadzieję, że tegoroczna „Bazuna” wyłoni nowe przeboje, pozwoli ujawnić talenty muzyczne nie tylko wśród młodzieży akademickiej –  mówi Janusz Wikowski, członek Komitetu organizacyjnego, rzecznik „Bazuny”. – Udział w konkursie ma bowiem charakter otwarty. I tak jak w bogatej historii „Bazuny” nominacje konkursowe będą zachętą i bodźcem do dalszego artystycznego rozwoju oraz konstruowania autorskiego programu.

– Program „Bazuny” jest bardzo bogaty, do występów w koncertach pozakonkursowych zaprosiliśmy krajową czołówkę wykonawców piosenki turystycznej i studenckiej – mówi Marek Skowronek, kierownik programowy „Bazuny”. – Mamy nadzieję, że udział znanych artystów, przed laty zdobywających laury „Bazuny”, cieszyć się będzie wielkim zainteresowaniem publiczności – miłośników dobrej, pogodnej muzyki.

Przegląd ma charakter ogólnopolski, udział biorą wykonawcy z całego kraju. Integralną częścią 45. „Bazuny” jest konkurs piosenki. Mamy nadzieję, że tegoroczna „Bazuna” wyłoni nowe przeboje, pozwoli ujawnić talenty muzyczne nie tylko wśród młodzieży akademickiej.

W piosence jest nasza wolność”

– 45 „Bazunę” zorganizowano z myślą przewodnią przeniesienia wartości zawartej w piosence turystycznej i studenckiej do najmłodszego pokolenia Polaków (młodzieży, harcerzy) oraz krzewienia wartości ludzkich związanych z Wolnością Człowieka – dorobek dotychczasowych 44 „Bazun” – mówi Ryszard Markowski – szef „Bazuny”. – Atrakcją tegorocznego Przeglądu będzie koncert jubileuszowy „W piosence jest nasza wolność” (sobota, godz. 19) z udziałem renomowanych zespołów na czele z kultową Wolną Grupą Bukowina, Czerwonym Tulipanem, U Studni oraz Grupą Muzycznego Wsparcia, Bez Jacka i Supertrio.

„Sucharek” – Zygfryd Kwiatkowski (po lewej) i Ryszard Markowski – szef „Bazuny”

Oryginalny Śpiewnik SUCHARKA, ma już 50 lat

Z okazji 45., jubileuszowej „Bazuny” postanowiliśmy wskrzesić – ocalić od zapomnienia tzw. Śpiewnik SUCHARKA. Rocznica „Bazuny” zbiegła się z 50. rocznicą jego wydania (w drugim obiegu). Odbędzie się specjalny koncert z piosenkami z tego śpiewnika (1 lipca, sobota, godz. 16). Zygfrydem Kwiatkowskim będzie gościem honorowym “Bazuny”. Wznowiony  śpiewnik (z chwytami gitarowymi i prezentacją na CD) będzie dostępny w Przywidzu.

Wspólnie ze środowiskiem harcerskim realizowany był przez cały rok projekt cyklicznych koncertów pt. ŚPIEWAJMY RAZEM. Podczas „Bazuny” swój dorobek muzyczny zaprezentują zespoły i soliści tego środowiska młodzieżowego. (1 lipca, sobota, od godz. 11.30)

Głównymi organizatorami przedsięwzięcia są: Pomorskie Stowarzyszenie Kulturalno – Artystyczne BAZUNA, Studencki Klub Turystyczny Politechniki Gdańskiej FIFY – inicjator i pierwszy organizator „Bazuny”, Stowarzyszenie Absolwentów Politechniki Gdańskiej. Współorganizatorem tegorocznego Przeglądu są: Gminny Ośrodek Kultury oraz Centrum Zielona Brama w Przywidzu.

Bazuna” organizowana jest nieprzerwanie od ponad czterdziestu lat. Ogólnopolski Turystyczny Przegląd Piosenki Studenckiej cieszy się licznym gronem uczestników – z dawnych i najbliższych lat. Pierwsza impreza odbyła się jesienią 1971 r. w Sali Teatralnej KSW „Żak” w Gdańsku. Przez kolejne lata Przegląd odbywał się w Gdańsku, a następnie – plenerowo w różnych miejscach Pomorza. „Bazuna” kultywuje dobre wzorce piosenki turystycznej i studenckiej kolejnym pokoleniom studentów. Jest spoiwem wielopokoleniowej rodziny studentów i absolwentów Politechniki Gdańskiej i innych uczelni Trójmiasta.

Przegląd ma charakter ogólnopolski, udział biorą wykonawcy z całego kraju. W tym roku odbędzie się w dniach 30 czerwca – 2 lipca 2017 r. w Przywidzu – w pięknym kaszubskim krajobrazie. Prezentacja konkursowych występów i koncerty zaproszonych gości obędzie się na scenie w Hali Ujeżdżalnia w Centrum Zielona Brama w Przywidzu. Dla osób niepełnosprawnych ruchowo przewidzieliśmy odrębny sektor przy scenie.

Początek imprezy – piątek 30 czerwca, godz. 10.00. Wspólna zabawa, śpiewanie na scenie i poza nią trwać będzie do godzin popołudniowych niedzieli – 2 lipca. Przez ten czas Przywidz żyć będzie piosenką.

Integralną częścią 45. „Bazuny” jest konkurs piosenki. Mamy nadzieję, że tegoroczna „Bazuna” wyłoni nowe przeboje, pozwoli ujawnić talenty muzyczne nie tylko wśród młodzieży akademickiej. Udział w konkursie ma bowiem charakter otwarty. I tak jak w bogatej historii „Bazuny” nominacje konkursowe będą zachętą i bodźcem do dalszego artystycznego rozwoju oraz konstruowania autorskiego programu.

Program „Bazuny” jest bardzo bogaty, do występów w koncertach pozakonkursowych zaprosiliśmy krajową czołówkę wykonawców piosenki turystycznej i studenckiej. Mamy nadzieję, że udział znanych artystów, przed laty zdobywających laury „Bazuny” cieszyć się będzie wielkim zainteresowaniem publiczności – miłośników dobrej, pogodnej muzyki.

Istotnym aspektem Przeglądu jest jego integracyjny charakter. Na „Bazunę” przyjeżdżają osoby ceniące spotkania z przyjaciółmi. Przekrój pokoleniowy uczestników jest bardzo szeroki – studenci oraz absolwenci uczelni trójmiejskich z rodzinami. Dzięki wielopokoleniowości i uniwersalności piosenki turystycznej „Bazuna” ma niepowtarzalny, rodzinny charakter. Spodziewamy się, że tegoroczną „Bazunę” wysłucha i zobaczy kilkaset osób z całego regionu.

SONY DSC

SONY DSC

Podczas tegorocznej „Bazuny” odbędzie się także regionalne wydarzenie – pod egidą GOK: Przywidzki Jarmark Twórców Ludowych. 

Patronat honorowy nad „Bazuną” objęli: Rektor Politechniki Gdańskiej oraz Wójt Gminy Przywidz.

Warto się wybrać na tegoroczną „Bazunę” z przyjaciółmi, z rodziną – „piosenka” bowiem nie zna granic wiekowych i łagodzi nastroje. Jest to imprezy dla tych, którzy lubią wypoczynek i zabawę na łonie natury, przy wyjątkowej muzyce.

SONY DSC

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *