BAZUNA już blisko. Rozśpiewane Grodzisko Owidz

SONY DSC

POMORZE. 46. Ogólnopolski Turystyczny Przegląd Piosenki Studenckiej „Bazuna” odbędzie się w dniach 29 czerwca – 1 lipca 2018 r. w przepięknej scenerii zrekonstruowanego Grodziska Owidz k. Starogardu Gdańskiego.

Celem imprezy jest prezentacja i popularyzacja dobrych, miłych dla ucha piosenek, zachęcanie słuchaczy do wspólnego śpiewania, przekonanie, że życie z piosenką jest radośniejsze, weselsze, bardziej kolorowe – we wszystkich czterech porach roku.

Na scenie prezentują się autorzy, muzycy – reprezentujący środowiska studenckie z całego kraju, zarazem czynni turyści. Wykonania piosenek na scenie mają charakter konkursowy i zarazem promujący plenerowe turystyczne śpiewanie podczas wędrówek, wypoczynku, biesiad przy ognisku.

– Mamy nadzieję, że tegoroczna „Bazuna” wyłoni nowe przeboje, pozwoli ujawnić talenty muzyczne nie tylko wśród młodzieży akademickiej – mówi Marek Skowronek, szef Komitetu organizacyjnego „Bazuny”. – Udział w konkursie ma bowiem charakter otwarty. I tak jak w bogatej historii „Bazuny” nominacje konkursowe będą zachętą i bodźcem do dalszego artystycznego rozwoju oraz konstruowania autorskiego programu.

Program „Bazuny” jest bardzo bogaty, do występów w koncertach pozakonkursowych zaprosiliśmy krajową czołówkę wykonawców piosenki turystycznej i studenckiej. Mamy nadzieję, że udział znanych artystów, przed laty zdobywających laury „Bazuny”, cieszyć się będzie wielkim zainteresowaniem publiczności – miłośników dobrej, pogodnej muzyki.

Przegląd ma charakter ogólnopolski, udział biorą wykonawcy z całego kraju. Integralną częścią 46. „Bazuny” jest konkurs piosenki. Mamy nadzieję, że tegoroczna „Bazuna” wyłoni nowe przeboje, pozwoli ujawnić talenty muzyczne nie tylko wśród młodzieży akademickiej.

46. „Bazunę” zorganizowano z myślą przewodnią przeniesienia wartości zawartej w piosence turystycznej i studenckiej do najmłodszego pokolenia Polaków (młodzieży, harcerzy) oraz krzewienia wartości ludzkich związanych z Wolnością Człowieka. W programie obecne będą dwa motywy, zaakcentowane w ubiegłorocznym jubileuszu 45-lecia imprezy w Przywidzu; ŚPIEWAJMY RAZEM oraz PIOSENKI SPRZED LAT.

Wspólnie ze środowiskiem harcerskim realizowany jest projekt cyklicznych koncertów pt. ŚPIEWAJMY RAZEM. Podczas „Bazuny” swój dorobek muzyczny zaprezentują zespoły i soliści tego środowiska młodzieżowego (piątek, 29 czerwca, ok. godz. 15.30).

Natomiast w sobotę, 30 czerwca o godz. 16.00 w sali konferencyjnej Grodziska usłyszymy (i zaśpiewamy razem) PIOSENKI SPRZED LAT – przepiękne i ponadczasowe utwory sprzed półwiecza, z kart reedytowanego w roku 2017 “Śpiewnika Sucharka”. W śpiewającej grupie obecny będzie także autor tego unikatowego dzieła – Zygfryd “Sucharek” Kwiatkowski.

Głównymi organizatorami przedsięwzięcia są: Pomorskie Stowarzyszenie Kulturalno – Artystyczne BAZUNA, Studencki Klub Turystyczny Politechniki Gdańskiej FIFY – inicjator i pierwszy organizator „Bazuny” oraz Grodzisko Owidz. Współorganizatorem tegorocznego Przeglądu jest Stowarzyszenie Absolwentów Politechniki Gdańskiej.

Bazuna” organizowana jest nieprzerwanie od ponad czterdziestu lat. Ogólnopolski Turystyczny Przegląd Piosenki Studenckiej cieszy się licznym gronem uczestników – z dawnych i najbliższych lat. Pierwsza impreza odbyła się jesienią 1971 r. w Sali Teatralnej KSW „Żak” w Gdańsku. Przez kolejne lata Przegląd odbywał się w Gdańsku, a następnie – plenerowo w różnych miejscach Pomorza. „Bazuna” kultywuje dobre wzorce piosenki turystycznej i studenckiej kolejnym pokoleniom studentów. Jest spoiwem wielopokoleniowej rodziny studentów i absolwentów Politechniki Gdańskiej i innych uczelni Trójmiasta.

Przegląd ma charakter ogólnopolski, udział biorą wykonawcy z całego kraju. W tym roku odbędzie się w dniach 29 czerwca – 1 lipca 2018 r. w przepięknej scenerii zrekonstruowanego Grodziska Owidz k. Starogardu Gdańskiego. To piękny plener służący wypoczynkowi rodzinnemu, siedziba Muzeum Mitologii Słowiańskiej, miejsce wydarzeń rekonstruujących życie i kulturę sprzed wieków.  Przestronny amfiteatr, ozdobiony zjawiskową scenografią stanie się miejscem występów, trwających  od piątkowego popołudnia, z przerwami, do wczesnych popołudniowych godzin w niedzielę.

Początek imprezy – piątek, 29 czerwca, godz. 15.00. Wspólna zabawa, śpiewanie na scenie i poza nią trwać będzie do godzin popołudniowych niedzieli – 1 lipca. Przez ten czas Owidz żyć będzie piosenką. Po występach piątkowych i sobotnich, już po północy, wspólne śpiewanie kontynuowane będzie przy ognisku.

Integralną częścią 46. „Bazuny” jest Konkurs piosenki. Mamy nadzieję, że tegoroczna „Bazuna” wyłoni nowe przeboje, pozwoli ujawnić talenty muzyczne nie tylko wśród młodzieży akademickiej. Udział w konkursie ma bowiem charakter otwarty. I tak jak w bogatej historii „Bazuny” nominacje konkursowe będą zachętą i bodźcem do dalszego artystycznego rozwoju oraz konstruowania autorskiego programu.

Program „Bazuny” jest bardzo bogaty, do występów w koncertach pozakonkursowych zaprosiliśmy krajową czołówkę wykonawców piosenki turystycznej i studenckiej. Mamy nadzieję, że udział znanych artystów, przed laty zdobywających laury „Bazuny” cieszyć się będzie wielkim zainteresowaniem publiczności – miłośników dobrej, pogodnej muzyki.

Istotnym aspektem Przeglądu jest jego integracyjny charakter. Na „Bazunę” przyjeżdżają osoby ceniące spotkania z przyjaciółmi. Przekrój pokoleniowy uczestników jest bardzo szeroki – studenci oraz absolwenci uczelni trójmiejskich z rodzinami. Dzięki wielopokoleniowości i uniwersalności piosenki turystycznej „Bazuna” ma niepowtarzalny, rodzinny charakter. Spodziewamy się, że tegoroczną „Bazunę” wysłucha i zobaczy kilkaset osób z całego regionu.

Podczas tegorocznej „Bazuny” odbędzie się także regionalne wydarzenie. Przez wszystkie dni na miejscu imprezy trwać będzie Jarmark na Podgrodziu, oferujący regionalne rękodzieło i wyroby kulinarne.

W środę, 27 czerwca staraniem partnera imprezy – Kajakodajni – ruszy kajakowy Spływ na Bazunę. Przez całą imprezę w godzinach dziennych czynna będzie ekspozycja plenerowa Grodziska, zachęcając uczestników imprezy do zapoznania się z historią tego wyjątkowego miejsca. Wreszcie kącik ornitologiczny, przybliżający tajniki życia ptaków, wprowadzający w życie  ideę piosenki niesionej w górę skrzydlatym słowem.

Patronat honorowy nad „Bazuną” objęli: Rektor Politechniki Gdańskiej prof. Jacek Namieśnik oraz Leszek Burczyk, Starosta powiatu Starogard Gdański I Stanisław Połom, Wójt gminy Starogard Gdański

Patronat medialny objęli: Telewizja Gdańska, Dziennik Bałtycki, Radio Gdańsk, Portal Czas Pomorza.

Warto się wybrać na tegoroczną „Bazunę” z przyjaciółmi, z rodziną – „piosenka” bowiem nie zna granic wiekowych i łagodzi nastroje. Jest to imprezy dla tych, którzy lubią wypoczynek i zabawę na łonie natury, przy wyjątkowej muzyce.

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *