400-letnie organy odrestaurowane

POMORZE. 400-letnie organy w Klasztorze Świętej Trójcy w Gdańsku zostały odrestaurowane.  W renowację zaangażowała się Fundacja Energa.

​Dzięki zaangażowaniu Fundacji Energa, manierystyczno–barokowe organy we franciszkańskim Klasztorze Świętej Trójcy w Gdańsku, zabrzmiały wszystkimi 46 głosami. Pierwsze prace przy renowacji organów rozpoczęły się w 2008 roku.
3 czerwca br. w 400. rocznicę zbudowania zamontowania organów w kościele Świętej Trójcy w Gdańsku zagrały na nowo 46 głosy całkowicie odnowionego instrumentu.

​Organy we franciszkańskim klasztorze wykonane zostały 400 lat temu przez znanego wykonawcę instrumentów organowych, Martena Friese. Podczas uroczystego, pierwszego po renowacji koncertu usłyszano wszystkie 46 głosów instrumentu. W pomoc przy trwającej ponad 10 lat renowacji włączyła się Fundacja Energa, która aktywnie angażuje się w pomoc przy konserwacji kościołów i innych obiektów sakralnych.

– Prace związane z odbudową organów zaczęły się już w 2003 r. – powiedział O. Tomasz Jank, Rektor kościoła Świętej Trójcy w Gdańsku, Gwardian Klasztoru. – Wówczas rozpoczął się proces inwentaryzacji przeniesionych z poddasza kościoła części instrumentu. Około 65% oryginalnych części prospektu i szaf organowych zachowało się. Były jednak w różnym stanie. Prace renowacyjne ruszyły na dobre w 2008 r. Dzięki dość dobrze zachowanej dokumentacji fotograficznej i rysunkowej z lat 1943-1944, po dziesięciu latach, niemal w całości udało się odtworzyć oryginalny kształt zabytku. 3 czerwca nastąpiło uroczyste poświęcenie organów, a także mieliśmy przyjemność po raz pierwszy posłuchać pełnego brzmienia wszystkich 46 głosów całkowicie odnowionego instrumentu. Będzie go można również usłyszeć  podczas odprawianych w kościele mszy świętych.

Kosztowna renowacja organów została przeprowadzona dzięki darczyńcom. Jednym z nich jest Fundacja Energa.

– Zabytkowe kościoły i obiekty sakralne mają dla społeczności niezwykłe znaczenie – powiedziała Alicja Barbara Klimiuk p.o. prezesa Energi S.A. – Są one żywym świadectwem wartości wyznawanych przez tych, którzy byli przed nami. Nie chcemy, by ten głos naszej historii zamilkł. Dlatego też chętnie udzielamy wsparcia inicjatywom, których celem jest ich jak najlepsze zachowanie dla przyszłych pokoleń.

Leszek Urba, prezes Fundacji Energa (po prawej) i wojewoda pomorski, Dariusz Drelich.

Instrument we franciszkańskim kościele Świętej Trójcy w Gdańsku to nie jedyne remontowane organy, w których renowację zaangażowała się Fundacja Energa. Dzięki jej pomocy swoje majestatyczne brzmienie odzyska również 10-głosowy, zbudowany w 1912 roku instrument znajdujący się w kościele p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Łebie.

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *