Arkadiusza Siwko nowym prezesem Energi

POMORZE. Energa ma nowego prezesa. Rada Nadzorcza Energi podjęła 29 czerwca decyzję o powołaniu Arkadiusza Siwko na prezesa Zarządu spółki Energa SA. Dotychczas, po rezygnacji z tego stanowiska Daniela Obajtka (w lutym 2018 r.), który został szefem Orlenu obowiązku prezesa pełniła Alicja Barbara Klimiuk. Siwko był od grudnia 2015 do lutego 2017 r. prezesem Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

O objęciu stanowiska prezesa jednej z czołowych grup kapitałowych w energetyce przez Arkadiusza Siwko mówiło się od początku ogłoszenia przez Radę Nadzorczą konkursu na wakujące stanowisko. Chętnych było prawie 20 osób. Nieoficjalnie mówiło się, że Siwko był faworytem, miał poparcie PiS. Jednakże środowisko pomorskiego PiS nie jest z tej decyzji zadowolona, gdyż kolejny prezes tej firmy mającej siedzibę w Gdańsku jest spoza Pomorza. Poprzedni prezesi Energi (za rządów Zjednoczonej Prawicy) nie mieli nic wspólnego z Pomorzem.

Kim jest nowy prezes Energi?

Siwko pełnił funkcję prezesa Polskiej Grupy Zbrojeniowej (do lutego 2017 r.). Był także wiceprezesem firmy hotelarskiej Orbis oraz prezesem państwową spółką Operator Logistyczny Paliw Płynnych.

Arkadiusz Siwko był w przeszłości bliskim współpracownikiem ministra obrony Antoniego Macierewicza. Gdy pod koniec 1991 r. w rządzie premiera Jana Olszewskiego Antoni Macierewicz objął stanowisko ministra spraw wewnętrznych, szefem jego gabinetu został właśnie Arkadiusz Siwko. Po upadku rządu premiera Olszewskiego w czerwcu 1992 r. Siwko zajął się biznesem.

Arkadiusz Siwko jest absolwentem Wydziału Prawa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ukończył kurs Maklera Papierów Wartościowych w Warszawie pod patronatem Uniwersytetu Oksfordzkiego, a także kurs Doradcy Inwestycyjnego. Ponadto odbył w Waszyngtonie szkolenie w zakresie Zarządzania Kryzysowego w Strukturach Państwa pod patronatem Departamentu Stanu USA.

W latach 1989-1991 związany był z Polską Akademią Nauk jako pracownik naukowy Wydziału Nauk Prawnych. Następnie został Dyrektorem Gabinetu Ministra Spraw Wewnętrznych, sprawując w latach 1991-1992 nadzór nad biurami administracyjnymi, koncesji, spraw prawnych i zagranicznych MSW oraz Strażą Pożarną. W 1992 r. został doradcą Ministra – Szefa Centralnego Urzędu Planowania w zakresie strategii rozwoju. W latach 1993-1996 zajmował stanowisko Prezesa Krajowego Biura Doradztwa Finansowego „Projekt”, był także przewodniczącym Fundacji Warszawski Instytut Finansów i Spraw Międzynarodowych. W 1996 r. został doradcą prawnym Wojewody Warszawskiego do spraw reformy administracyjnej kraju, a w 1997 r. objął funkcję wiceprezesa zarządu Polskiej Organizacji Rozwoju Turystyki i jednocześnie doradcy prezesa Urzędu Kultury Fizycznej i Turystyki. W latach 1998-2005 piastował stanowisko wiceprezesa zarządu spółki Orbis, a także dyrektora Akademii Orbis. W roku 2005 został doradcą Ministra Transportu i Budownictwa w zakresie transportu i rozwoju. W latach 2006-2008 był prezesem zarządu Operatora Logistycznego Paliw Płynnych, a następnie w okresie od 2008 do 2013 r. dyrektorem generalnym Krajowego Biura Doradztwa Finansowego „Projekt”. Od 2013 r. piastował stanowisko prezesa zarządu Instytutu Studiów Strategicznych Grosvenor House. Od grudnia 2015 r. do lutego 2017 roku był prezesem Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *