Zmiana szefostwa w Operze Bałtyckiej

Romuald Pokojski i José Maria Florêncio (po lewej)

GDAŃSK. Opera Bałtycka od 1 lipca będzie miała nową dyrekcję. Obowiązki dyrektora instytucji przejmie Romuald Pokojski, zaś stanowisko dyrektora muzycznego obejmie znany już gdańskiej widowni  José Maria Florêncio. 

O decyzji Zarządu Województwa Pomorskiego pracowników opery poinformował marszałek Mieczysław Struk. Na spotkaniu z zespołem opery obecni byli obaj nowi dyrektorzy.

Romuald Pokojski (pseudonim „Wicza”) jest reżyserem, dramaturgiem i managerem, posiadającym doświadczenie w prowadzeniu i tworzeniu instytucji, organizacji społecznych, festiwali, a także dużych widowisk plenerowych. Absolwent Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie. Od 2011 roku jest dyrektorem naczelnym i artystycznym Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku (powołanie do dnia 31 sierpnia 2019 roku). Obecnie Miniatura zaliczana jest do czołowych teatrów dziecięcych i młodzieżowych w Polsce. W 1991 roku założył autorski Teatr Wiczy, z którym zrealizował ponad 20 spektakli scenicznych i plenerowych. Dziś Teatr Wiczy uważany jest  za legendarny teatr alternatywny, mający wpływ na rozwój teatru zaangażowanego w Polsce. Pomysłodawca i dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Bulwar Sztuki  (2003–2006) oraz kierownik społecznego domu kultury Centrum Wolnego Czasu Wicza (2004–2009). W latach 2008–2011 był dyrektorem programowym Biura Gdańsk 2016 – kandydat. Współautor strategii kulturalnej „Wolność Kultury. Kultura Wolności”. Jako reżyser i dramaturg współpracował z teatrami: Baj Pomorski w Toruniu, Olsztyński Teatr Lalek, Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, Teatr Wybrzeże w Gdańsku. Jego spektakle były prezentowane w kilkunastu państwach na trzech kontynentach. Laureat wielu nagród indywidualnych i zbiorowych, w tym brązowego medalu Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2017) i Nagrody Teatralnej Miasta Gdańska 2016 za całokształt dorobku artystycznego.

Funkcję dyrektora muzycznego obejmie José Maria Florêncio, który pełnił już tę funkcję w Operze Bałtyckiej w latach 2008-2011. Florêncio  to dyrygent rodem z Brazylii, za miejsce swego stałego pobytu wybrał Polskę, gdzie mieszka od 1985 r.; szczyci się też polskim obywatelstwem. Obecnie sprawuje funkcję szefa-dyrygenta Capelli Bydgostiensis (Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy), z którym to zespołem odnosi sukcesy. W swojej dotychczasowej karierze sprawował funkcję pierwszego dyrygenta Teatru Wielkiego w Łodzi, pierwszego dyrygenta Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie, dyrektora muzycznego Państwowej Opery we Wrocławiu, dyrektora muzycznego Teatru Wielkiego w Poznaniu, dyrektora muzycznego Opery Bałtyckiej w Gdańsku, dyrektora naczelnego i artystycznego Orkiestry i Chóru PRiTV  w Krakowie, dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Poznańskiej, Maestro Titular Orquestra Sinfônica do Theatro Municipal de São Paulo. Jest laureatem wielu nagród i odznaczeń, m.in. w ostatnim czasie otrzymał nadany przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. José Maria Florêncio prowadził koncerty w Anglii, Argentynie, Brazylii, Czechach, Egipcie, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Izraelu, Japonii, Niemczech, Polsce, Portugalii, Rosji, Słowacji, Szwajcarii, Ukrainie, Urugwaju i Włoszech, gdzie dyrygował wieloma z najważniejszych zespołów świata. Pełni funkcję Konsula Honorowego Republiki Federalnej Brazylii w Polsce.

Jak poinformował Michał Piotrowski, Rzecznik Prasowy Urzędu Marszałkowskiego nowi dyrektorzy mają pełnić funkcję dyrektorów do 31 sierpnia 2019.

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *