Nestor dziennikarzy, red. Grzegorz Kurkiewicz – Jan Chrzan – odszedł do Pana

SONY DSC

Grzegorz Kurkiewicz. Fot. Janusz Wikowski

GDAŃSK. 6 grudnia rano zmarł red. Grzegorz Kurkiewicz,  publicysta, reporter i felietonista – znany pod pseudonimem Jan Chrzan. Przeżył 93 lata. Ceremonia pogrzebowa odbędzie się 12 grudnia, w sobotę.

KURKIEWICZ Grzegorz Leon. Jan Chrzan. Dziennikarz, publicysta. Urodził się 20 czerwca 1922 r. w Krakowie. Absolwent Szkoły Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie (1954), doktorat nauk ekonomicznych obroniony w Wyższej Szkole Ekonomicznej w Sopocie (1962).

Przed podjęciem pracy dziennikarskiej był asystentem na Politechnice Warszawskiej i w Wyższej Szkole Ekonomicznej w Sopocie. Siedem lat pracował w Stoczni Gdańskiej. Publicysta Tygodnika Przemysłu Okrętowego „Głosu Stoczniowca” (1969-1974), dziennika „Głosu Wybrzeża” (1974-1976), komentator w tygodniku „Czas” (1976-1981). W wyniku weryfikacji dziennikarzy w stanie wojennym, w 1982 r. pozbawiony prawa wykonywania zawodu, współpracował z miesięcznikiem „W drodze” O.O. Dominikanów.

W 1989 r. był współzałożycielem „Tygodnika Gdańskiego”, po jego upadku pracował w „Wieczorze Wybrzeża” (1991-1993) i „Dzienniku Bałtyckim (1993-2001). Od roku 1991 w dodatku „Rejsy” „Dziennika Bałtyckiego” publikowal stały felieton „Chwyty dozwolone”. Reportaże, artykuły publicystyczne i felietony zamieszczał również w tygodnikach „Polityka”, „Perspektywy”, „Szpilki” oraz miesięczniku „Morze”.

Publicysta i reporter specjalizujący się w tematyce ekonomicznej, zwłaszcza problematyce gospodarki morskiej. W swoim dorobku ma również reportaże z budowy huty „Katowice” oraz kopalni węgla kamiennego i miedzi. Autor reportaży z rejsów do USA, Kanady oraz do Tanzanii, Kenii i na Madagaskar. Plonem zainteresowań tematyką niemiecką były reportaże z Bonn, Hamburga i Kilonii oraz wywiady z ówczesnymi politykami niemieckimi.

Autor powieści autobiograficznej „Osobliwe przypadki Egona A. w Peerelu” (2006), współautor (ze Zbigniewem Michtą) zbioru reportaży „Łuna nad Karlinem” (1981), autor rozdziału „Stanu wojennego dzień powszedni” w zbiorze „Świadkowie stanu wojennego” (2006).

Laureat nagrody prasowej CRZZ (1974), nagrody Klubu Publicystów Komunikacji i Łączności SDP (1975) i Klubu Publicystów Morskich (1978).

Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi (1978), Medalem Zwycięstwa i Wolności (1946), Medalem „Za Pobiedu nad Germanioj” (1947), Krzyżem Partyzanckim (1951).

Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich od 1970 r. (źródło: Słownik dziennikarzy i publicystów Pomorza)

+ + +

Grzegorzu, nestorze, mistrzu dziennikarstwa, wirtuozie felietonu,

wspaniały Człowieku renesansu

żegnamy Ciebie z wielkim żalem.

Dziękujemy za niezwykle owocną twórczość dziennikarską,

za niezłomność, dociekliwość, erudycję,

za dobro i wzorce rzemiosła dziennikarskiego okazywane młodszym po piórze.

Niech dobry Pan ma Ciebie w wiecznej opiece.

Synowi, red. Krzysztofowi Kurkiewiczowi składamy wyrazy współczucia.

Koleżanki i Koledzy z gdańskiego oddziału

Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich

+  +  +

Msza św. pogrzebowa odbędzie się w sobotę, 12 grudnia, w kościele parafialnym w Pszczółkach o godz. 11.

Ceremonia pogrzebowa odbędzie się w sobotę, o godz. 13 na Cmentarzu Łostowickim w Gdańsku.

+  +  +

SONY DSC

Grzegorz Kurkiewicz. Fot. Janusz Wikowski

SONY DSC

Grzegorz Kurkiewicz. Fot. Janusz Wikowski

SONY DSC

Grzegorz Kurkiewicz. Fot. Janusz Wikowski

kurkiewicz _jan_chrzan cz_b

Grzegorz Kurkiewicz

Jan Chrzan, a właściwie Grzegorz Kurkiewicz – krakowianin „z dziada pradziada…”, zdecydowanie przedwojennym. Wybuch wojny przerwał jego szkolną edukację, więc po konspiracyjnej podchorążówce znalazł się w 1944 r. w oddziale partyzanckim „Setka – Limba” 12 pułku piechoty AK jako dowódca plutonu ps. Kardan. Oddział operował w Gorcach i zorganizował m.in. akcję odbicia generała „Olzy” (Brunona Olbrychta) z aresztu w Kalwarii Zebrzydowskiej. Wprost z partyzantki Grzegorz Kurkiewicz trafił do wojska, gdzie w październiku 1945 w ramach tzw. akcji pułkownika Armii Krajowej „Radosława” został zweryfikowany do stopnia podporucznika. W 1948 roku w ramach tzw. „czystki” został jednak z wojska zwolniony i wówczas w roku 1949 podjął studia na SGPiS.

Ponieważ posiadał już rodzinę na utrzymaniu jednocześnie pracował jako robotnik w fabryce zabawek. Po uzyskaniu stopnia magistra pracował na Politechnice Warszawskiej jako asystent, a w 1956 r. przeniósł się do Gdańska, gdzie przepracował  7 lat w Stoczni Gdańskiej. W tym samym czasie rozpoczął studia doktoranckie w Wyższej Szkole Ekonomicznej w Sopocie, gdzie uzyskał tytuł doktora ekonomii.

W 1969 r. po ciężkim wypadku samochodowym zdecydował się na debiut dziennikarski – początkowo w branżowym Tygodniku Przemysłu Okrętowego  „Głos Stoczniowca”, a następnie w lokalnym dzienniku „Głos Wybrzeża” i ogólnopolskim tygodniku wydawanym w Gdańsku – „Czas”. W „Czasie” zajmował się głównie problematyką zagraniczną, piszął reportaże z NRD, RFN i podróży statkami PLO do Anglii, Kanady, USA, Kenii, Tanzanii i Madagaskaru. Był dwukrotnie laureatem I i II nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich oraz innych nagród prasowych.

W stanie wojennym, po zawieszeniu wydawania „Czasu”, został zwolniony z pracy i obłożony zakazem wykonywania zawodu. Aż do 1989 r. pisywać mógł tylko w miesięczniku OO. Dominikanów „W drodze” i w gdańskiej podziemnej gazetce „Solidarność” pod różnymi pseudonimami.

W 1989 r. był współorganizatorem „Tygodnika Gdańskiego”, a po upadku pisma (z nadmiaru ideowości…) pracował w „Wieczorze Wybrzeża” i „Dzienniku Bałtyckim”, gdzie od 1991 r. do ostatnich sił twórczych (do kwietnia 2015 r.) ukazywały się jego felietony (autor: Jan Chrzan).

W 2006 r. ukazał się jego literacki debiut „Osobliwe przygody Egona A. w Peerelu”, powieść autobiograficzna „z kluczem” – gdyż jej bohater Egon Alter (jak alter ego…) wykazuje wiele cech zbieżnych z powyższym życiorysem.(źródło: kurkiewicz-family)

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *