Kto zbuduje nową elektrownię? Energa i Enea coraz bliżej tysiąca megawatów

energa-konferencja_ogloszenie_przetargu_ostroleka_c_2_

POMORZE. To już nie tylko plany i zapowiedzi, że powstanie nowa elektrownia węglowa o mocy 1 tys. MW zwiększajaca bezpieczeństwo i niezależność energetyczną Polski. Energa i Enea ogłosiły przetarg na wyłonienie generalnego wykonawcy nowoczesnej Elektrowni Ostrołęka C.

Pomorska Energa SA i Enea SA ogłosiły w poniedziałek postępowanie przetargowe na wyłonienie generalnego wykonawcy budowy Elektrowni Ostrołęka C o mocy ok. 1 000 MW. Realizacja inwestycji  ma wpłynąć korzystnie na bezpieczeństwo energetyczne Polski. Nowy blok wpisuje się w proces modernizacji krajowej energetyki z wykorzystaniem jako paliwa polskiego węgla. W ogłoszeniu przetargu uczestniczył minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Firmy zainteresowane kompleksową realizacją „pod klucz” Elektrowni z jednym blokiem energetycznym o sprawności co najmniej 45 proc. mają czas na składanie wniosków o dopuszczenie do postępowania do 20 lutego 2017 r.

Nowoczesna elektrownia o nadkrytycznych parametrach

Przedmiotem zamówienia jest budowa „pod klucz” kondensacyjnego bloku energetycznego o mocy elektrycznej ok. 1000 MW i o sprawności netto 45 proc. pracującego na parametrach nadkrytycznych pary. Inwestycja będzie oparta o nowoczesne technologie i będzie spełniać najwyższe standardy środowiskowe. Wykonawca będzie zobowiązany m.in. do zaprojektowania, uzyskania niezbędnych decyzji o pozwoleniu na budowę, przygotowania terenu, przeprowadzenia robót budowlanych oraz uzyskania decyzji o pozwoleniu na użytkowanie przed ostatecznym przekazaniem do eksploatacji. Firmy zainteresowane realizacją tej inwestycji mają czas na składanie wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu do 20 lutego 2016 r. Wstępny termin ich rozpatrzenia wynosi trzy miesiące. Firmy wybrane w tym procesie, będą miały trzy miesiące na złożenie wstępnych ofert, które następnie będą podlegały ewaluacji w wyniku dialogu konkurencyjnego. Jego  procedura została przyjęta do przedmiotowego postępowania przetargowego.

– Kilka miesięcy temu przyjęliśmy kierunek, aby wrócić do budowy nowego bloku w Ostrołęce – powiedział podczas konferencji prasowej Krzysztof Tchórzewski, minister Energii. – Dziś dwaj partnerzy – Energa i Enea – decyzją o rozpoczęciu procedury przetargowej podejmują wysiłek  jednej z największych inwestycji w tym roku w Europie. W Polsce modernizujemy elektrownie oraz stawiamy na nowe efektywne bloki. Opublikowane dziś ogłoszenie o przetargu kierowane jest do wykonawców w Europie. Mam ogromną satysfakcję, że Polska będzie mogła rozwijać się w oparciu o energię z nowoczesnych źródeł węglowych, takich jak nowy blok w Ostrołęce.

Inwestycja będzie realizowana wspólnie przez energetyczne grupy biznesowe – Energa i Enea, na podstawie umowy inwestycyjnej zawartej 8 grudnia br. Z zaplanowanych etapów realizacyjnych wynika, że budowa może się rozpocząć już w 2018 r. i zakończyć w 2023 r. Natomiast komercyjna działalność Elektrowni Ostrołęka C spodziewana jest w 2024 r.

„Nawał pracy przed nami”

Dariusz Kaśków, prezes Energa SA powiedział podczas konferencji w Ostrołęce, że rozpoczyna się procedura wyłonienia generalnego wykonawcy elektrowni. Ma to być, z założenia, najnowocześniejszy blok konwencjonalny w Polsce, działający systemowo i w minimalnym stopniu oddziaływujący na środowisko. Energa przymierzała się do budowy elektrowni w poprzednich latach, projekt został w maju tego roku „odmrożony”. Przeprowadzono szereg analiz. Energa pozyskała partnerów branżowych.

energa-kaskow

Dariusz Kaśków, prezes Energa SA

– Porozumieliśmy się z PGG, która ma dostarczać do nowej elektrowni węgiel oraz z Eneą, która będzie naszym partnerem przy tej budowie – powiedział prezes Kaśków. – Nie wykluczamy, oczywiście, udziału inwestora finansowego w kolejnych etapach, jednocześnie już teraz znaleźliśmy możliwość spięcia finansowego tej inwestycji tak, aby budowała ona wartość naszej Grupy. Dziś zapraszamy wykonawców do udziału w przetargu i według naszych obliczeń budowa mogłaby się rozpocząć w 2018 r. Zasadniczy nawał pracy dopiero przed nami.

Konferencja ogłoszenie przetargu Ostrołęka C.JPG

Od lewej: M. Kowalik, K. Tchórzewski, D. Kaśków, A.Czartoryski; źródło Energa SA

Wzmocnienie pozycji rynkowej

Wspólna budowa wysokosprawnego, niskoemisyjnego bloku Ostrołęka C wpisuje się w założenia Strategii Rozwoju Enei – podkreślił prezes Enei, Mirosław Kowalik. – Pracujemy nad znacznym zwiększeniem sprzedaży energii elektrycznej do klientów końcowych, co będzie nawiązywało do rozbudowy własnych, konwencjonalnych mocy wytwórczych. W połączeniu z pozostałymi jednostkami wytwórczymi, pozostającymi w portfelu Grupy, Ostrołęka C pozwoli na optymalizację zarządzania aktywami i zwiększy udział w rynku wytwarzania. W konsekwencji, wzmocni to pozycję rynkową Enei.

Podobne założenia biznesowe ma Energa:

Głównym założeniem budowy bloku energetycznego w Ostrołęce jest realizacja inwestycji rentownej, która zagwarantuje satysfakcjonującą stopę zwrotu dla akcjonariuszy. Projekt zakłada otwartość na udział inwestorów finansowych i funduszy inwestycyjnych.

Wsparciem dla tej inwestycji ma być „rynek mocy” – instrument finansowy, który ma być niebawem wprowadzony w Polsce.

Zgodnie z zawartą umową inwestycyjną, partnerzy przedsięwzięcia podzielili współpracę na trzy etapy:

  • faza przygotowania inwwestycji, która będzie trwała do czasu wydania polecenia rozpoczęcia prac dla generalnego wykonawcy;
  • etap budowy – do momantu oddania nowego bloku do eksploatacji;
  • komercyjna eksploatacja elektrowni.

Energa szacuje, że jej nakłady inwestycyjne do zakończenia Etapu Rozwoju wyniosą ok. 27 mln zł. Z kolei Enea szacuje, że jej łączne nakłady inwestycyjne do zakończenia Etapu Rozwoju wyniosą ok. 128 mln zł. Kwota ta obejmuje również zakup 50 proc. akcji spółki celowej powołanej do realizacji Projektu.

energa-ostroleka

Elektrownia eksploatowana obecnie przez Energę w Ostrołęce.

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *