Zbigniew Jujka odszedł do „Anielskiej Wspólnoty”

Zbigniew Jujka. Fot. Janusz Wikowski


GDAŃSK/MEDIA. 18 listopada 2019 r. w Gdańsku, po krótkiej chorobie, zmarł red. Zbigniew Jujka. Miał 84 lata. Był wybitnym publicystą – satyrykiem, tworzącym swoją charakterystyczną kresą (z postaciami „aniołków” i „diabełków”). Zachwycał aktualnymi komentarzami dotyczącymi życia społecznego i politycznego kraju.Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona w Bazylice Mariackiej w sobotę, 23 listopada 2019 roku o godz. 10.00.
Pogrzeb odbędzie się tego samego dnia o godz. 12.00 na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku przy ul. gen. Dąbrowskiego.


Zbigniew Jujka urodził się 23 lipca 1935 roku w Starym Targu na Powiślu, gdzie nauczał w polskiej szkole Jego Ojciec – Franciszek (zamordowany przez Hitlerowców).

Ukończył Wydział Architektury Wnętrz w PWSSP w Gdańsku. Debiutował jako rysownik-satyryk w 1953 w „Gazecie Zielonogórskiej”. Pracował w Redakcji „Dziennik Bałtyckiego”, był redaktorem graficznym. Stworzył kultowy, charakterystyczny „Dzienniczek”, publikowanego od 1963 r. (z przerwą w „stanie wojennym”).

Współpracował wieloma wydawnictwami i redakcjami w Polsce i za granicą. Współautor albumowej antologii „III Rzeczpospolita w karykaturze”. Autor ilustracji książkowych i plakatów.

Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy RP. W latach 1989–1996 był prezesem Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury. W 1998 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2006 – Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W 2006 r. uhonorowany został dyplomem i nagrodą „Pro Ecclesia et Populo” Archidiecezji Gdańskiej.


ZBYSZKU,

Przyjacielu,

serdeczny Kolego dziennikarzy gdańskich

  • dziękujemy za tysiące rysunków satyrycznych w „Dzienniczku”

  • za wizyty w starotarskiej szkole im. Franciszka Jujki

  • za świadectwo niezależności i dociekliwości dziennikarskiej

  • za smakowitą satyrę na łamach „Dziennika Bałtyckiego” i poczucie humoru w życiu towarzyskim

Żegnamy Ciebie w smutku, lecz z wiarą, że dobry Pan przyjął Ciebie do grona „Anielskiej Wspólnoty”

Dziennikarze, b. współpracownicy

Środowisko Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich


 

Zbigniew Jujka – artysta grafik, redaktor graficzny, satyryk. Ur. 23 lipca 1935 r. w Starym Targu, pow. Sztum. Absolwent Wydziału Architektury Wnętrz Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku (1961).

Zadebiutował jako grafik redakcyjny w „Gazecie Zielonogórskiej” (1953-1955). Od roku 1963 związany z „Dziennikiem Bałtyckim”, gdzie stale (z przerwą na stan wojenny) publikował swój „Dzienniczek” – tygodniową kronikę satyryczną (przez wiele lat ukazywała się ona równocześnie w kieleckim „Słowie Ludu” jako „Kroniczka aktualności” i w zielonogórskiej „Gazecie Lubuskiej” jako „Itd.”). Stale współpracował ze „Szpilkami” i „Karuzelą”; swoje rysunki drukuje w licznych czasopismach polskich i zagranicznych, szczególnie francuskich, niemieckich i fińskich. Od roku 1982 stale obecny na łamach „Nowego Dziennika” w Nowym Jorku.

Autor dziesiątków tysięcy rysunków satyrycznych, które nieustannie są przedrukowywane w gazetach i czasopismach na całym świecie. Zajmował się również ilustracją książek, plakatem i grafiką reklamową opartą o rysunek satyryczny. Ma w dorobku 15 wydanych albumów; wspólnie z Andrzejem Januszajtisem opracował i ilustrował album „Z uśmiechem przez Gdańsk” (pierwsze wydanie 1968).

Laureat licznych nagród na konkursach i wystawach krajowych i międzynarodowych, m.in. VI nagroda na International Salon of Cartoons w Montrealu (1968), Grand Prix w Bordighera, złoty medal w konkursie Włoskiego Komitetu Olimpijskiego (1975), I nagroda na Światowym Salonie Rysunkowym w Knoleke Hist w Belgii. Wielokrotny zdobywca złotych, srebrnych i brązowych „Szpilek” w konkursach organizowanych przez tę redakcję.

Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi (1979), medalem „Za zasługi dla województwa pomorskiego” (2006), odznakami „Za zasługi dla m. Gdańska”, „Zasłużonym Ziemi Gdańskiej” (1972). Zasłużony Działacz Kultury (1975).

W SDP od 1968 roku. Potem – członek Stowarzyszenia Dziennikarzy RP.

Zdjęcia z archiwum Janusza Wikowskiego

   

SONY DSC

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *