Zatrucie czadem – ostrożnie z piecykiem gazowym

czad1

POMORZE. 21-letni mieszkaniec Malborka z objawami zatrucia tlenkiem węgla został przewieziony do szpitala.  W czasie trwającego jeszcze sezonu grzewczego dochodzi do przypadków zatrucia tlenkiem węgla. Brak odpowiedniej wentylacji w pomieszczeniach i niesprawne urządzenia gazowe, piece i kominki wiążą się z ogromnym ryzykiem.

W piątek (30 marca br.) po godz. 18 policjanci zostali powiadomieni, że 21-letni mieszkaniec dzielnicy Piaski prawdopodobnie zatruł się czadem. Policjanci pracujący na miejscu zdarzenia ustalili, że do zatrucia doszło w wyniku złego działania wentylacji w łazience. Policjanci wykonali oględziny, dokumentację fotograficzną i rozpytali świadków zdarzenia. 21-latek został przewieziony przez Lotnicze Pogotowie Ratunkowe do Uniwersyteckie Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni. Ostatecznie przyczyny tego zdarzenia wyjaśni prowadzone w tej sprawie postępowanie.

Dbając o własne bezpieczeństwo przestrzegajmy kilku podstawowych zasad:

  • – regularnie wietrzmy pomieszczenia, w których korzystamy z pieca gazowego, kuchenki gazowej, kominka;
  • – nie zasłaniajmy kratek wentylacyjnych i otworów nawiewnych;
  • – zadbajmy, aby przewody wentylacyjne były drożne;
  • – nie dokonujmy podłączeń urządzeń grzewczych do przewodów kominowych bez wymaganej opinii kominiarskiej,
  • – używajmy sprawne technicznie urządzenia, zgodnie z instrukcją producenta;
  • – nie bagatelizujmy objawów, które mogą świadczyć o zatruciu czadem min. duszności, bóle i zawroty głowy, nudności, osłabienie. W takiej sytuacji należy jak najszybciej opuścić pomieszczenie, w którym się znajdujemy i wezwać służby ratunkowe. (KWP Gdańsk)

 

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *