Naciąg na „okazyjny” komplet pościeli

POMORZE. Policjanci skierują do sądu sprawy dwóch mężczyzn z powiatu chojnickiego podejrzewanych o oszustwo na szkodę trzech mieszkanek powiatu nowodworskiego. Do przestępstw, w wyniku których każda z pokrzywdzonych straciła około 2 tys. zł, doszło w ciągu trzech ostatnich lat na Mierzei Wiślanej. Za oszustwo grozi kara pozbawienia wolności na czas od 6 miesięcy do 8 lat. Policjanci ostrzegają przed działalnością przestępców wykorzystujących łatwowierność innych osób i przypominają o zachowaniu czujności w kontaktach z osobami obcymi.

Do jednego z przestępstw doszło w marcu ubiegłego roku. Do policjantów zgłosiła się właścicielka jednej z kwater prywatnych z pasa nadmorskiego, która – jak się okazało – została oszukana na 1900 zł.
Policjanci ustalili, że do kobiety zadzwonił mężczyzna podający się telefonicznie za jednego ze stałych gości i zarezerwował pokój na konkretny termin. Jednocześnie mężczyzna poprosił kobietę o przysługę. Miało to polegać na zakupieniu w jego imieniu kompletu pościeli i założeniu za niego pieniędzy do czasu rozliczenia się w dniu przyjazdu mężczyzny. Sprawca prowadził rozmowę w taki sposób, że kobieta – nie podejrzewając nic złego – przekazała wkrótce 1900 zł kurierowi, który wraz z kompletem pościeli pojawił się u niej w domu. O tym, że padła ofiarą oszustwa zorientowała się dopiero, gdy rzekomy stały gość nie przyjechał w zarezerwowanym wcześniej terminie i o wszystkim poinformowała policjantów.

Sprawą zajęli się funkcjonariusze wydziału kryminalnego nowodworskiej jednostki. Policjanci ustalili, że w okolicy doszło jeszcze do co najmniej dwóch podobnych zdarzeń, że za każdym razem ofiarą oszustwa padały osoby wynajmujące wczasowiczom kwatery, zbliżone również były kwoty pieniędzy na jakie zostawały one oszukane.

Policjanci ustalili, że związek z oszustwami ma dwóch mieszkańców powiatu chojnickiego. Podejrzanych o udział w zdarzeniu 40 i 54 – latka nowodworscy kryminalni zatrzymali w piątek w ich miejscach zamieszkania.

Śledczy ustalili, że sprawcy działali w porozumieniu i podczas gdy jeden z nich podszywał się telefonicznie pod gościa kwatery, drugi podawał się za rzekomego kuriera, który miał mieć na zbyciu ostatni komplet pościeli w okazyjnej cenie. Funkcjonariusze ustalili też, że pościel, którą sprawcy zbywali za ok. 2 tys. zł w rzeczywistości jest warta około 300 zł.

Obaj mężczyźni usłyszeli już policyjne zarzuty dokonania trzech oszustw na mieszkankach powiatu nowodworskiego. Za to przestępstwo grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. Najprawdopodobniej, będą również musieli zwrócić pieniądze pokrzywdzonym osobom. Policjanci nie wykluczają, że w podobny sposób mogli być oszukani inni mieszkańcy powiatu. Poszkodowane osoby proszone są o kontakt z nowodworską jednostką policji pod nr 55 – 246 – 9230 lub 112. (KWP Gdańsk)

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *