Zasady gry w kości – graj i zarabiaj

kostka

Każdy słyszał o tej grze, ale niewielu jest takich, którzy tak naprawdę wiedzą o co w niej chodzi lub choć raz próbowało swoich sił w takiej rozgrywce. Zasady to już w ogóle jakaś tajemnica (z pozoru, bo wystarczy dostęp do Internetu). W kości grano już w starożytnej Grecji, na Dalekim Wschodzie nim dotarli tam piersi podróżnicy z Europy i w wielu innych miejscach na Ziemi.

Jeśli przyjrzeć się bliżej tym obszarom dostrzeglibyśmy, że każdy z nich ma własne zasady i warianty tej gry, co może sugerować, że zostały wymyślone niezależnie. Kości wędrowały nie tylko pomiędzy różnymi kontynentami, ale i w czasie, a opracowanie metody obróbki i wytwarzania tworzyw sztucznych znacznie poszerzył zasięg ich dotarcia, gdyż mogły znaleźć się w każdym domu i to niewielkim kosztem.

Najważniejsze co powinno się wiedzieć nim zacznie się grę w kości, to fakt, że nie ma w tym wypadku ograniczenia związanego z ilością osób uczestniczących w rywalizacji. Najczęściej można usłyszeć jednak, że najciekawsza gra jest wtedy, gdy przy jednym stole zasiada od dwóch do czterech graczy. Pierwszy rzut wykonuje się wszystkimi kośćmi (pięć sztuk), a o liczbie punktów decyduje konfiguracja oczek. Kolejka składa się z 3 rzutów (pierwszy obowiązkowy, dwa kolejne opcjonalne). Do zapisu punktów stosuje się specjalną tabelę punktacyjną. Mecz składa się w 13 kolejek, a o wygranej decyduje największa liczba punktów.

To w jaki sposób zapisuje się punkty w grze w kości determinuje układ tabeli. Dzieli się ona na część górną i dolną, a ich przeznaczenie trochę się różni i generuje konieczność myślenia strategicznego. W pierwszym przypadku mamy sześć wierszy, które odpowiadają liczbie oczek na kostce. Jeśli więc w danej kolejce rzutów uzyskaliśmy najwięcej jedynek to wpisujemy ich sumę w wierszu oznaczonym jednym oczkiem. Maksymalna liczba punktów wierszu to kolejno:

 • – jedynki (5 punktów),
 • – dwójki (10 punktów),
 • – trójki (15 punktów),
 • – czwórki (20 punktów),
 • – piątki (25 punktów),
 • – szóstki (30 punktów).

Ważna jest natomiast zasada, że każdego z wierszy możemy tutaj użyć tylko jeden raz, więc jeśli zostanie nam pusty wiersz z trzema oczkami, a nie uda się nam uzyskać żadnej trójki to należy wpisać zero. Jednak taka sytuacja ma szansę się zdarzyć jedynie przy końcu gry. Jeśli jeden z graczy przekroczy w górnej części 63 punkty to do końcowego wyniku dolicza się mu 35 punktów.

Dolna cześć tabeli składa się natomiast z 7 pozycji, które mają ścisły związek z układem kart w pokerze. Tutaj również gracz decyduje czy należy i gdzie wpisać jego wynik, a każdy z wierszy może zostać użyty tylko raz oraz nie wolno dokonywać zmiany. Można tu uzyskać takie ułożenia kostek jak:

 • – trójka (trzy takie same wyniki na kostkach – suma oczek ze wszystkich kostek jako punkty),
 • – kareta (cztery takie same wyniki na kostkach – suma oczek ze wszystkich kostek jako punkty),
 • – mały strit (cztery kostki mają kolejną liczbę oczek, np. 1,2,3,4 – 30 punktów),
 • – duży strit (pięć kostek ma kolejną liczbę oczek, np. 1,2,3,4,5 – 40 punktów),
 • – poker (pięć kostek o tym samym wyniku – 50 punktów),
 • – szansa (suma oczek wszystkich kostek),
 • – full (trzy razy taka sama liczba oczek i dwa razy inna – 25 pkt).

Za warstwę merytoryczną artykułu odpowiada redakcja ŁatwyPieniądz.pl

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *