Gdy zapuka „hydraulik” z pomocą… Fachowcy od splądrowania mieszkania

POMORZE. W Gdyni do mieszkania 80 – letniego mieszkańca Chyloni zapukał hydraulik z kolegą. Właściciel mieszkania wpuścił ich do środka. „Fachowcy” pod pozorem kontroli instalacji wodnej okradli seniora na sumę kilku tysięcy złotych.

Policja ostrzega przed działalnością fałszywych hydraulików. Apeluje o wzmożoną ostrożność w kontaktach z obcymi osobami.

Przestępstwo, do którego doszło wczoraj w mieszkaniu 80 – latka ma scenariusz bardzo podobny do kilku innych zdarzeń, zarejestrowanych przez gdyńskich policjantów na przełomie ostatnich tygodni. Sprawcy kradzieży podszywają się pod hydraulików. Odwiedzają starsze osoby i przekonują, że w mieszkaniu należy sprawdzić instalację wodną.

Podczas wizyty jeden z oszustów zajmuje uwagę właściciela mieszkania, np. prosi, aby zamknął się w łazience i odkręcił wodę ze wszystkich kranów. Hałas spływającej wody i zamknięte drzwi od łazienki dają przestępcom możliwość szybkiego splądrowania mieszkania w poszukiwaniu gotówki i innych kosztowności. Po kilku minutach po złodziejach nie ma już śladu, straty wynikające z ich działalności są bardzo dotkliwe.

Ostrzegamy przed kontaktami z obcymi osobami. Szczególnie narażeni na takie przestępstwa są seniorzy, często mieszkający samotnie. Apelujemy o szczególną ostrożność w przypadku, gdy do drzwi zapuka hydraulik, gazownik, elektryk lub pracownik administracji. Legalnie działający pracownicy muszą posiadać identyfikator lub dokument tożsamości.

Informacja o różnego rodzaju usługach jest zazwyczaj wywieszana kilka dni wcześniej na drzwiach wejściowych. Zanim wpuścimy nieproszonego gościa do mieszkania musimy mieć pewność, że został skierowany do naszego mieszkania przez odpowiednie przedsiębiorstwo.

Oszust może maskować się pod różnymi postaciami – nasza czujność i ograniczone zaufanie pomoże uniknąć przykrych konsekwencji. Wszystkie niepokojące sygnały i spostrzeżenia należy natychmiast przekazywać dyżurnym Policji pod nr tel. 997. (KWP)

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *