Zaglądamy do cudzych domów …

zaproszenie 0. szymanska_rozkladowki_internet_okladka+spis kadr

GDAŃSK. W trakcie wieloletniej pracy  dr Ewa Barylewska – Szymańska penetrowała wszystkie dostępne źródła. Spędziła tysiące godzin w Archiwum Państwowym w Gdańsku, gdzie przechowywany jest jeden z największych zbiorów inwentarzy mienia mieszczan z tej epoki.

„Od piwnic po strych. Wnętrza domów gdańskich drugiej połowy XVIII wieku” – to tytuł najnowszej książki dr Ewy Barylewskiej – Szymańskiej. Promocja odbędzie się w środę, 18 listopada 2015 r., o godz. 18, w Domu Uphagena – Oddziale Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, przy ulicy Długiej 12 w Gdańsku.

  • 18 listopada o godz. 18
  • Dom Uphagena, Gdańsk, ul. Długa 12

– Praca w dużym stopniu jest wynikiem mojego doktoratu na temat wnętrz domów gdańskich drugiej połowy XVIII wieku, nad którym pracowałam pięć lat, obrona odbyła się w 2006 roku – powiedziała dr Ewa Barylewska – Szymańska, kierownik Domu Uphagena, Oddziału Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. – Jednak, gdy przystąpiłam do redagowania książki, doszłam do wniosku, że wiele elementów wymaga zmian i modyfikacji.

Nie tylko wnętrza, ale i ogrody

Na przestrzeni czasu, jaki minął pomiędzy obroną doktoratu, a przygotowaniem książki, powstała na ten temat nowa literatura. Autorka zmodyfikowała także własne spojrzenie na wiele zagadnień. Kolejny rok poświęciła więc na znaczące przebudowanie tekstu, wprowadziła zmiany struktury pracy. Niektóre wątki rozwinęła, inne akcenty dodała, część materiału wyeliminowała.

– Praca doktorska była dużo obszerniejsza, ale i tak w książce wyszło 348 stron – kontynuuje Ewa Barylewska – Szymańska. – Materiał, który złożył się na publikację, wydaje mi się dużo bardziej atrakcyjny dla Czytelnika, aniżeli pierwowzór.

Dołączyła na przykład fragmenty poświęcone ogrodom wewnątrz miast, o których wcześniej nie pisała. To zagadnienie w ogóle nie jest prawie znane, badacze dotychczas prawie go nie podejmowali. Pojawiło się w książce też wiele innych nowych, ciekawych wątków.

XVIII wiek – przełomem

– Okres drugiej połowy XVIII wieku w dziejach kultury Gdańska dla miasta nie jest najważniejszy, ale podsumowuje dotychczasowy rozwój kamienicy mieszczańskiej, która od XIX wieku zaczęła się przekształcać.

Później – w miejsce domów jednorodzinnych – zaczęły funkcjonować domy wielorodzinne. Druga połowa XVIII wieku jest okresem, który szczególnie interesuje dr Ewę Barylewską – Szymańską, od lat jest ona kierownikiem – jednego z niewielu na świecie muzeum wnętrz mieszczańskich – Domu Uphagena, Oddziału Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

– W Gdańsku reliktów zabudowy z drugiej połowy XVIII wieku zachowało się bardzo niewiele – powiedziała autorka. – Przykładem jest kamienica przy ulicy Rycerskiej, która jest trakcie rewaloryzacji.

Tu i ówdzie przetrwały z tego czasu relikty klatek schodowych, albo drzwi. Jedynym obiektem z tej epoki, który można w całości zobaczyć, jest Dom Uphagena.

Gdańsk, Warszawa, Lubeka

W trakcie wieloletniej pracy nad zagadnieniem autorka penetrowała wszystkie dostępne źródła. Spędziła tysiące godzin w Archiwum Państwowym w Gdańsku, gdzie przechowywany jest jeden z największych zbiorów inwentarzy mienia mieszczan z tej epoki. Bazą porównawczą była XVIII-wieczna Warszawa i Lubeka. Sytuacja Gdańską pokazana jest także na tle innych miast europejskich.

– Zachęcam do sięgnięcia po książkę – podsumowuje dr Ewa Barylewska – Szymańska. – Kultura materialna zaciekawia zawsze. Zaglądamy do cudzych domów i staramy się na tej podstawie wyobrazić jak żyli ludzie wtedy.

Praca daje bardzo dużo odpowiedzi na pytania o to, jakie funkcje pełniły poszczególne wnętrza, jak je meblowano, meblowano, dekorowano. Poprzez przedmioty dowiadujemy się jak ówcześnie wyglądało życie rodzinne, jak pracowano, jak spędzano wolny czas

Katarzyna Korczak

zaproszenie na promocje w dniu 18 XI 2015 r zaproszenie 2. szymanska_rozkladowki_internet_70-71 zaproszenie 1. szymanska_rozkladowki_internet_36-37 zaproszenie 0. szymanska_rozkladowki_internet_okladka+spis

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *