Jak wyliczyć oprocentowanie lokaty 3-miesięcznej?

Lokaty bankowe – jako formę gromadzenia i pomnażania kapitału – wybiera niemal 30 proc. oszczędzających Polaków. Chociaż lokatę można założyć na okres od 1 miesiąca do nawet kilku lat, dużą popularnością cieszy się lokata 3-miesięczna. Sprawdź, ile wynosi oprocentowanie i dowiedz się, jak dokładnie je wyliczyć.
Oprocentowanie lokaty jest czynnikiem, który wpływa bezpośrednio na wysokość wypracowanych zysków. Im jest ono wyższe, tym większych kwot na koniec okresu umowy można się spodziewać. Problem w tym, że wiele osób wpada w pułapkę, której przyczyną jest nieprawidłowe oszacowanie wysokości zysków w odniesieniu do oprocentowania.

Oprocentowanie podawane w skali roku
Większość banków podaje oprocentowanie dla lokat liczone w skali roku. Oznacza to, że wskazana wartość procentowa dotyczy okresu 12 miesięcy. Realne oprocentowanie, jakim będzie charakteryzowała się lokata 3-miesięczna, musi być więc proporcjonalnie niższe. Jak to wygląda w praktyce? Chcąc wyliczyć oprocentowanie dla lokaty 3-miesięcznej, należy podaną wartość podzielić przez 4.

Przykład 1. Załóżmy, że zakładasz 3-miesięczną lokatę Depozyt Plus dostępną w Toyota Banku (oprocentowanie w skali roku to 1,65%). Realne oprocentowanie dla tego okresu wyniesie 0,4125% i właśnie w oparciu o tą wartość liczone będą odsetki.

Warto mieć świadomość, że tak wyliczone oprocentowanie jest orientacyjne, ponieważ banki płacą za dokładną liczbę dni trwania umowy. Jeżeli lokata 3-miesięczna zakładana jest w lipcu, jej czas trwania wyniesie dokładnie 92 dni. Natomiast lokata 3-miesięczna zakładana w lutym, realny czas jej trwania (w roku nieprzestępnym) wniesie 89 dni.

Czy na lokacie 3-miesięcznej można zarobić?
Realne oprocentowanie lokaty 3-miesięcznej wydaje się być bardzo niskie. Powstaje więc pytanie: czy w takiej sytuacji można wypracować duży zysk? Niestety nie istnieje jednoznaczna odpowiedź, ponieważ uzależnione jest to od wielu czynników np. wysokości depozytu oraz częstotliwości kapitalizacji odsetek.
Głównym wyznacznikiem jest jednak oprocentowanie – im jest ono wyższe, tym większych zysków można oczekiwać. Dlatego ważne jest, by przeanalizować dostępne oferty i wybrać najkorzystniejszą. Chociaż standardowe oprocentowanie waha się w granicach 0,375% (w skali 3 miesięcy), można zyskać dużo więcej – nawet 1% (w skali 3 miesięcy). Warto jednak pamiętać, że im wyższe oprocentowaniem, tym więcej warunków do spełnienia, np. niższa kwota maksymalnego depozytu lub ograniczenie oferty wyłącznie do nowych klientów banku.
Chcąc oszacować zyski z lokaty 3-miesięcznej, należy pamiętać o oprocentowaniu podawanym w skali roku. Pozwoli to uwzględnić realną wysokość oprocentowania, a co za tym idzie – poprawnie oszacować wysokość możliwych do wypracowania zysków. Dzięki temu uda się uniknąć dużego rozczarowania finansowego w momencie wypłaty depozytu wraz z naliczonymi odsetkami.

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *