Wybory do Parlamentu Europejskiego – jeden znak „X”

Głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego odbędzie się 25 maja od godz. 7.00 do godz. 21.00. Głosować można tylko na jedną listę kandydatów. Prawidłowe głosowanie polega na postawieniu znaku „X” w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego z kandydatów z tej listy, przez co wskazuje się jego pierwszeństwo do otrzymania mandatu.

Jedna karta – jeden znak „X”
W lokalu wyborczym każdy wyborca ma prawo otrzymać tylko jedną, białą, dużą kartę do głosowania.
Na karcie są umieszczone nazwiska kandydatów w poszczególnych grupach – listach wyborczych poszczególnych komitetów (w kolejności wylosowanych numerów). Nazwiska na tych listach są ułożone – wg kolejności ustalonej przez komitety wyborcze.

Aby głos był ważny, należy postawić znak „X” lub „+” w kratce po lewej stronie nazwiska jednego z kandydatów do PE.
Głos będzie uznany za nieważny, jeżeli przy żadnym nazwisku nie będzie znaku lub na karcie zaznaczone będzie więcej niż jedno nazwisko z różnych list.

Cisza wyborcza

Lokale wyborcze są czynne będą w niedzielę od godz. 7.00 do godz. 21.00 – do tej godziny trwać będzie cisza wyborcza. Zabroniona jest w tym czasie agitacja na rzecz komitetów wyborczych i poszczególnych komitetów. Nie można podawać również aktualnych wyników sondaży wyborczych, także tych dotyczących głosowania w innych krajach UE.

Zestawienie gdańskich obwodów:

http://www.gdansk.pl/start_nowy,1852.html

Wybierając się na wybory warto zwrócić szczególną uwagę na dokument dotyczący zmian miejsc głosowania.

Pomoc niepełnosprawnym
Urzędy lokalne pomagają niepełnosprawnym w dojeździe na głosowanie. Kto potrzebuje takiej pomocy może zadzwonić do urzędu.
Władze lokalne są zobowiązane do umożliwienia bezpłatnego dowozu osób niepełnosprawnych, chcących wziąć udział w głosowaniu, a mających problem z dotarciem do lokalu wyborczego.

Zainteresowane dowozem osoby powinny w niedzielę, 25 maja 2014 roku w godzinach od 7.00 do 19.00, zadzwonić pod nr telefonu (58) 323 63 11, podając swój dokładny adres.

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *