Wichura w drodze! Wojewoda: Zadbajmy, aby latarka, zapałki i świeczki były w łatwo dostępnym miejscu

POMORZE. W czwartek na Pomorzu spodziewany jest wzrost prędkości wiatru. Wojewoda pomorski apeluje o zachowanie spokoju i zwrócenie uwagi na przedmioty, które w momencie silnych podmuchów wiatru mogą powodować zagrożenie. Silne wiatry mogą uszkodzić napowietrzne sieci energetyczne oraz budynki i infrastrukturę, a także mogą wystąpić utrudnienia w przejezdności szlaków komunikacyjnych.

Wojewoda apeluje, aby w miarę możliwości unikać parkowania pojazdów pod drzewami. – Nie szukajmy schronienia pod lekkimi konstrukcjami, które mogą zostać powalone przez wiatr. Warto przygotować się również na ewentualne uszkodzenia linii energetycznych. Zadbajmy o to, aby latarka, czy zapałki i świeczki znajdowały się w łatwo dostępnym miejscu – czytamy w Ostrzeżeniu przesłanym nam przez Romana Nowaka, rzecznika prasowego Wojewody Pomorskiego.

Ostrzeżenie o silnym wietrze

Nad Morzem Norweskim zalega głęboki niż, który swoim zasięgiem obejmuje Europę północną i zachodnią. W najbliższych godzinach spodziewany jest wzrost prędkości wiatru nad Polską, początkowo na północy kraju. Zjawisko skutkować może uszkodzeniami napowietrznych sieci energetycznych oraz budynków i infrastruktury, a także utrudnieniami w przejezdności szlaków komunikacyjnych. Podległe Wojewodzie Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego jest w stałym kontakcie z wszystkimi służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo na Pomorzu. Na bieżąco analizowane są prognozy pogody dla województwa pomorskiego.

W związku z prognozowanym silnym wiatrem WCZK wystosowało pisma do władz samorządowych z prośbą o podjęcie działań monitorujących oraz ograniczających zagrożenie.

Wojewoda Ryszard Stachurski apeluje do mieszkańców Pomorza o zachowanie spokoju i zwrócenie uwagi, czy w najbliższej okolicy (na podwórkach, balkonach) nie znajdują się przedmioty, które w momencie silnych podmuchów wiatru mogą powodować zagrożenie. W miarę możliwości należy unikać parkowania pojazdów pod drzewami. Nie szukajmy schronienia pod lekkimi konstrukcjami, które mogą zostać powalone przez wiatr. Warto przygotować się również na ewentualne uszkodzenia linii energetycznych. Zadbajmy o to, aby latarka, czy zapałki i świeczki znajdowały się w łatwo dostępnym miejscu.

Dziś na Wybrzeżu prognozowany jest wiatr dość silny i silny, od 30-40 km/h, w porywach do 75 km/h, a w strefie nadmorskiej od 40 km/h do 50 km/, w porywach lokalnie do 90 km/h. Na Wybrzeżu sytuacja kształtowała się będzie podobnie również w piątek. Przewidywana prędkość wiatru wynieść może od 35 km/h do 50 km/ h, w porywach do 85 km/h na Wybrzeżu zachodnim i do 100 km/h na Wybrzeżu wschodnim. Silny wiatr, od 35 km/h do 45 km/h, w porywach do 90 km/h utrzymywać się może również w sobotę. W godzinach popołudniowych prognozowany jest stopniowy spadek prędkości wiatru.

Roman Nowak

rzecznik prasowy Wojewody Pomorskiego

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *