Woda to żywioł – wciąga i zabiera życie

morze plaza

Plaża nad Bałtykiem. Fot. J. Wikowski

POMORZE. Nad Morzem Bałtyckim bardzo zdradliwe i niebezpieczne są tzw. prądy wsteczne. Większość utonięć jest wynikiem lekkomyślności ludzi oraz lekceważenia obowiązujących przepisów.

Sezon letni trwa, utrzymujące się wysokie temperatury powodują, że chętniej korzystamy z kąpieli wodnych. Pamiętajmy jednak, że woda to żywioł, a kąpiel w nieodpowiednim miejscu, bez przygotowania bądź odpowiednich umiejętności może skończyć się tragicznie.

Pamiętajmy, że bezpieczeństwo nasze i naszych dzieci nad wodą zależy w dużej mierze od nas samych. Sprzyjająca pogoda, wysokie temperatury, wręcz upały powodują, że coraz częściej wybieramy się nad wodę. W trakcie letniego wypoczynku czasem plażowiczom brakuje zdrowego rozsądku. Większość utonięć jest wynikiem lekkomyślności ludzi oraz lekceważenia obowiązujących przepisów. Kąpiel w miejscach niestrzeżonych, oraz alkohol to główne przyczyny utonięć .

Policjanci dbając o bezpieczeństwo osób wypoczywających nad wodą proszą o zachowanie zdrowego rozsądku i przypominają o kilku podstawowych zasadach:

  • – korzystajmy tylko z kąpielisk strzeżonych (na których pracują ratownicy WOPR,
  • – bezwzględnie wykonujmy polecenia ratowników (ich zadaniem jest dbać o nasze bezpieczeństwo, a nie uprzykrzać nam wypoczynek,)
  • – do wody nie powinniśmy wchodzić bezpośrednio po spożyciu obfitego posiłku, a kategorycznie zabrania się wchodzenia do wody pod wpływem alkoholu,
  • – do wody nie wolno wchodzić także bezpośrednio po opalaniu się,
  • – jak również wtedy, gdy na kąpielisku wywieszona została czerwona flaga – ZAKAZ KĄPIELI
  • – jeśli zauważymy kogoś w wodzie, kto ma problemy z dotarciem do brzegu lub topi się od razu zaalarmujmy służby ratunkowe:
    ogólnopolski numer ratunkowy nad wodą to 601-100-100, albo na numer alarmowy 112 (pamiętajmy o przekazaniu informacji o dokładnej lokalizacji miejsca zdarzenia).

Pamiętajmy. Nad Morzem Bałtyckim bardzo zdradliwe i niebezpieczne są tzw. prądy wsteczne. Niektóre są tak silne, że potrafią dorosłego mężczyznę wciągnąć pod wodę w głąb akwenu. Dlatego powinniśmy zadbać przede wszystkim o  dzieci. Niewinne zamoczenie nóg może doprowadzić do tragedii. Jeśli nie mamy pewności czy akwen jest bezpieczny zapytajmy ratowników. Oni na pewno udzielą fachowej informacji. (KWP)

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *