Wieńce, kwiaty, znicze – 10 kwietnia, sześć lat po tragicznej śmierci

SONY DSC

Poseł Janusz Śniadek przy grobie śp. Anny Walentynowicz. Fot. Janusz Wikowski

POMORZE. W niedzielę, 10 kwietnia, w szóstą rocznicę katastrofy samolotu pod Smoleńskiem o godz. 8.41 zawyły syreny. Pamięć ofiar katastrofy uczczono w wielu miastach Pomorza. Platforma czciła w Gdańsku ofiary tragedii smoleńskiej osobno…

Wieńce i kwiaty złożono na grobach ofiar katastrofy z Pomorza: Anny Walentynowicz, Arama Rybickiego i Leszka Solskiego – na cmentarzu Srebrzysko w Gdańsku-Wrzeszczu oraz w Bazylice Mariackiej, gdzie spoczywa marszałek Maciej Płażyński. Od rana przy ich grobach wartę trzymają żołnierze Marynarki Wojennej. Zapalono znicze.
10 kwietnia – Gdańsk pamięta… Fotorelacja: Janusz Wikowski
Rano wojewoda pomorski Dariusz Drelich i wicewojewoda Mariusz Łuczyk złożyli wieniec na cmentarzu w Baninie, gdzie spoczywa śp. admirał Andrzej Karweta. Potem, o godz. 9 wraz z posłem Januszem Śniadkiem złożyli wieńce – także od prezydenta Andrzeja Dudy, premier Beaty Szydło – na Srebrzysku – na grobach Anny Walentynowicz, Arama Rybickiego i Leszka Solskiego.
SONY DSC

Kwiaty na grobie śp. Arama od Platformy i Marszałka Pomorskiego. Fot J. Wikowski

Wcześniej, jeszcze przed godz. 8.41 (czasem katastrofy) osobno,  na tych grobach wiązanki kwiatów złożyli przedstawiciele pomorskiej Platformy Obywatelskiej oraz Marszałka Woj. Pomorskiego.

W Gdańsku, wczesnym rankiem, gdy na cmentarzu Srebrzysko nikogo nie było, a dozorca jeszcze nie otworzył bramy wjazdowej, o godz. 7.30 lokalni politycy PO wraz z przewodniczącym Grzegorzem Schetyną złożyli wiązankę kwiatów z szarfą Platformy na grobie Arkadiusza Rybickiego. Wraz z nimi był z wiązanką marszałek woj. pomorskiego Mieczysław Struk. Z tą delegacją byli także bracia Arama – związani z Platformą oraz Jego Małżonka.

Przed delegacją prezydenta, rządu, wojewody i Prawa i Sprawiedliwości (na czele z posłem Januszem Śniadkiem) na grobie Arama Rybickiego wiązankę kwiatów złożyła Jego siostra z mężem.
SONY DSC

10 kwietnia – Gdańsk, Srebrzysko Fot. Janusz Wikowski

SONY DSC

10 kwietnia – Gdańsk, Srebrzysko Fot. Janusz Wikowski

O godz. 11.40 wojewoda w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy i premier Beaty Szydło złożyli wieńce w Bazylice Mariackiej, przy sarkofagu Macieja Płażyńskiego. Wicewojewoda złożył wieniec przy Epitafium Smoleńskim w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku.

W Gdańsku o godz. 12 w Bazylice Mariackiej zostanie odprawiona uroczysta msza. Uroczystościom przewodniczyć będzie metropolita gdański abp. Sławoj Leszek Głódź. Po mszy złożone zostaną kwiaty przy sarkofagu Macieja Płażyńskiego oraz odmówiona będzie modlitwa przy pomniku smoleńskim, upamiętniającym wszystkie ofiary (w Kaplicy Matki Bożej Ostrobramskiej).

W kościele św. Mikołaja w Gdańsku o godz. 13 odprawiona zostanie msza w intencji Arama Rybickiego i wszystkich ofiar katastrofy.

W Sopocie msza w intencji ofiar katastrofy zostanie odprawiona w kościele garnizonowym św. Jerzego o 18. Następnie uczestnicy przejdą ulicą Bohaterów Monte Cassino do Łazienek Południowych na Skwer im. Marii i Lecha Kaczyńskich.

SONY DSC

Wojewoda Dariusz Drelich przy grobie śp. Anny Walentynowicz. Fot. Janusz Wikowski

* * *
W Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim aula prezydialna, na pierwszym piętrze, uzyskała  patrona  – prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Uroczystość nadania imienia tej prestiżowej sali odbyła się w piątek.
Udział wzięli posłowie PiS: m.in. Janusz Śniadek, Dorota Arciszewska-Mielewczyk, eurodeputowana Anna Fotyga, działacze opozycji antykomunistycznej – na czele z Joanną i Andrzejem Gwiazdami, metropolita gdański arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, dyrektor gdańskiego IPN prof. Mirosław Golon, samorządowcy i przedstawiciele NSZZ Solidarność.
kaczynski ytablica puw

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *