Marek Wałuszko – nowy dyrektor Telewizji Gdańskiej

waluszklo marek
GDAŃSK/MEDIA. Dziennikarz Marek Wałuszko przeniesiony do firmy LeasingTeam został mianowany przez prezesa Janusza Daszczyńskiego na stanowisko dyrektora Oddziału Gdańskiego. Zastąpił Waldemara Domańskiego, który po odwołaniu poprzedniego dyrektora, związanego z lewicą – Zbigniewa Jasiewicza pełnił obowiązki dyrektora.
Marek Wałuszko ma 51 lat. Urodził się i mieszka w Gdańsku. Jest absolwentem Uniwersytetu Gdańskiego. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną w Łodzi. Jest laureatem dziennikarskich nagród za relacje reporterskie i programy publicystyczne.
Nominacja Marka Wałuszki została ogłoszona 3 listopad br. i jest pewnym zaskoczeniem w środowisku dziennikarskim. Nie był bowiem ogłoszony konkurs na stanowisko. Poprzedni dyrektor także nie sprawował funkcji z konkursu lecz z nominacji – jako „pełniący obowiązki”.
Wałuszko nie pełnił dotychczas funkcji menedżerskich, lecz jest doświadczonym dziennikarzem telewizyjnym. Od 1995 r. pracuje w TVP – w Telewizji Gdańskiej (reporter „Panoramy”, realizator programów publicystycznych, m.in. autorskiego cyklu „Masz Prawo Być Bezpieczny”). Jako reporter terenowy współpracował z „Telekurierem”, TVP Info oraz redakcją publicystyki TVP1.
Ostatnio Wałuszko – jak wielu dziennikarzy TVP – został przeniesiony do firmy LeasingTeam. Jednakże obecnie jako dyrektor Oddziału TVP SA w Gdańsku wraca na etat do telewizji.

Marek Wałuszko jest zwolennikiem rozwoju telewizji regionalnej. Chce, aby telewizja regionalna została przywrócona społecznościom lokalnym. Zapowiada wiele zmian. m.in. w ramówce Telewizji Gdańskiej (od nowego roku). Szanse rozwoju widzi w produkcji większej liczby własnych programów regionalnych.

Marek Wałuszko
Absolwent Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego i Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi – specjalizacja Produkcja Mediów Cyfrowych. Do TVP trafił w 1995 r. po konkursie organizowanym w Warszawie. W tym samym roku rozpoczął pracę w oddziale w Gdańsku, jako reporter „Panoramy”. Pracuje jako wydawca programu informacyjnego i reporter. Najchętniej zajmuje się polityką, gospodarką i bezpieczeństwem. Autor licznych relacji z ważnych dla regionu wydarzeń: wyborów parlamentarnych i samorządowych, upadku Stoczni Gdańskiej, powodzi, wizyt przywódców światowych mocarstw.
Nagrody (II i III miejsce) w ogólnopolskim konkursie TVP 3 – PiK dla najlepszego reportera. Na PiK w 2012 r. zdobył I nagrodę za najlepszą relację reporterską.
Przez wiele lat realizował autorski cykl – „Masz Prawo Być Bezpieczny” (I miejsce – PiK w 2000 r. za najlepszą publicystykę). Tworzył też hobbystyczny magazyn „Rowerowo”. Prowadził publicystyczne programy „Komentarze Dnia” i „Debata na Dwa Głosy”.
Ma na swoim koncie transmisje telewizyjne dla anteny regionalnej i programów ogólnopolskich oraz współpracę z „Telekurierem”, „Pytaniem na Śniadanie”, TVP INFO i redakcją publicystyki TVP 1.
Prowadzi zajęcia ze studentami na UG. Jest także komentatorem Radia Gdańsk. W 2013 r. uhonorowany przez prezydenta Krzyżem Wolności i Solidarności.

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *