Walka o trzy-cztery mandaty z Pomorza

SONY DSC

Wojciech Szramowski – młody przedsiębiorca z Pomorza, kandyduje z Listy POLSKA RAZEM Jarosława Gowina. Fot. Agencja CZAS

W niedzielę 25 maja 51 osób z całej Polski uzyska mandaty do Brukseli. Będą reprezentować Polskę w Parlamencie Europejskim. Od wyborców zależy, kto uzyska mandat, komu powierzymy sprawy Polski i jak zabrzmi polski głos w Brukseli. Ilu europarlamentarzystów będzie z Pomorza? 

W obecnej kadencji z Pomorza jest trzech eurodeputowanych: Jan Kozłowski (PO, uzyskał mandat po J. Lewandowskim gdy ten objął stanowisko komisarza Komisji Europejskiej), Jarosław Wałęsa (PO) oraz Tadeusz Cymański (kandydujący z dalszej pozycji z lsty PiS, a teraz – Solidarna Polska). Pochodzących z Pomorza eurodeputowanych w obecnej kadencji było więcej  kandydowali jednakże w innych okręgach, np. Jacek Kurski (SP, dawniej PiS), Lisek (PO)

Liczba mandatów dla danego okręgu (regionu) zależna jest od frekwencji. Jeżeli frekwencja na Pomorzu będzie podobna jak w poprzednich wyborach – z Pomorza do Brukseli pojada trzy osoby. Z jakich ugrupowań? To zależy od liczby głosów oddanych na kandydatów z danej listy – w całej Polsce oraz na Pomorzu. Z sondaży przedwyborczych wynika, że na Pomorzu kandydaci PO mogą uzyskać dwa mandaty, a PiS – jeden (lub, gdy wynik PiS w Polsce będzie bardzo dobry, mogą to być dwa mandaty).

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Jan Kozłowski (PO). Fot. Agencja CZAS

W PO trwa ostra walka wewnętrzna. Wielki apetyt na mandaty mają Janusz Lewandowski, Jan Kozłowski i Jarosław Wałęsa. Inni kandydaci z tej listy (np. Henryka Krzywonos) raczej nie mają większych szans na wygraną. Mają zadanie „zająca”- zbierać głosy do wspólnej puli.

SONY DSC

Anna Fotyga (nr 1 na liście PiS) i Hanna Foltyn-Kubicka (PiS). Fot. Agencja CZAS

W PiS liderką jest Anna Fotyga. Lista tego ugrupowania została tak ułożona, aby nikt jej nie zagrażał w konkurencji wewnętrznej. Kolejne pozycje na tej liście zajmują lokalni politycy (znani w swoim rejonie), którzy jako tzw. zające mają zbierać głosy na listę, ale nie mają szans, aby wygrać rywalizację z posłanka Fotygą.

GG 7.09 4-sellin

Jarosław Sellin (PiS). Fot. Arch.

Np. mocny kandydat PiS z Pomorza –poseł Jarosław Sellin został zepchnięty na dalszą pozycję. Jednakże Sellin – bardzo popularny na Pomorzu (głównie w rejonie gdyńskim, na Kaszubach) może zrobić niespodziankę. Prowadzi bardzo intensywną kampanię (sam rozdaje ulotki i rozmawia z mieszkańcami podczas przechadzki i odwiedzin). Natomiast Hanna Foltyn–Kubicka startuje do EP ale z okręgu warszawskiego.

Jan Klawiter. Fot. Arch.

Dr inż. Jan Klawiter. Fot. Arch.

Na piątej pozycji na liście PiS jest natomiast Jan Klawiter – kandydat z ugrupowania Prawicy RP (Marka Jurka). Także prowadzi bardzo aktywną kampanię i ma wsparcie środowisk katolickich, narodowo-patriotycznych, Kaszubów (skąd pochodzi).

Intensywną kampanię prowadzi na Pomorzu (tak jak w całej Polsce) nowe ugrupowanie – POLSKA RAZEM Jarosław Gowina. Liderami na listach tej partii w różnych okręgach są znane osoby na czele z posłem Jarosławem Gowinem, m.in. eurodeputowany Paweł Kowal, Marek Migalski, Eżbieta Jakubiak, Adam Bielan (dawnej PiS) oraz byli posłowie PO John Abraham Godson, Jacek Żalek (teraz POLSKI RAZEM).

szram image02

Wojciech Szramowski, przedsiębiorca, wydawca mediów o tematyce biznesowej

Z Pomorza z listy ugrupowania Jarosław Gowina startują m.in. Stefan Hambura, Wojciech Szramowski, Piotr Zwara, Jan Kozłowski oraz Karol Jaworski. Szanse na uzyskania mandatu z tej listy mają liderzy – znane postacie z życia politycznego. Na Pomorzu jest to raczej przymiarka nowego ugrupowania do kolejnych wyborów samorządowych i parlamentarnych.

Na mandat do EP z Pomorza liczy bardzo Longin Pastusiak z Warszawy (koalicja SLD- UP). Jest liderem listy, był kiedyś senatorem z Pomorza (z listy lewicy). Lewica na Pomorzu ma swój żelazny elektorat postkomunistyczny, lewacki, o który stara się także Twój Ruch i Europa Plus (Palikota). Będzie zatem trudno Pastusiakowi zdobyć upragniony mandat d Brukseli.

pastusiak amw

Longin Pastusiak Fot. Arch. amw

 

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *