W świat z Koperskim: „Wierszyna – enklawa polskości na Syberii”

Koperski Syberia zimą

Syberia zimą. Fot. Romuald Koperski

GDYNIA. POZNAJ ŚWIAT Z ROMUALDEM KOPERSKIM. Nie straszne mu najdłuższe trasy ani kilkudziesięciostopniowe mrozy. Od 20 lat przemierza Syberię wszerz i wzdłuż, najczęściej samochodem, ale również… pontonem.

Wierszyna – enklawa polskości na Syberii”

13.04.2016 (środa), godz. 17.30

sala multimedialna MEG, Gdynia,  ul. Polska 1 | wstęp wolny

Nie straszne mu najdłuższe trasy ani kilkudziesięciostopniowe mrozy. Od 20 lat przemierza Syberię wszerz i wzdłuż, najczęściej samochodem, ale również… pontonem. Za samotny spływ najdłuższą syberyjską rzeką Leną otrzymał prestiżową nagrodę Kolos oraz tytuł Podróżnika Roku 1999. 13 kwietnia w Muzeum Emigracji opowie o polskim skrawku Syberii – wiosce Wierszynie i akcji „Okulary dla Wierszyny”. Wstęp wolny.

Romuald Koperski to człowiek niebywale wszechstronny i barwny – podróżnik, pilot, pisarz, fotograf i pianista. Nie potrafi usiedzieć na jednym miejscu, za to uwielbia wyzwania. Mawia, że życie powinno być pasją, a nie wegetacją i swoim życiem tego zdecydowanie dowodzi. Jest pionierem wypraw samochodowych, m.in. pomysłodawcą oraz organizatorem trzech edycji rajdu samochodowego „Transsyberia”, w tym najdłuższego, liczącego 30 tysięcy kilometrów „Transsyberia Gigant 2004”, z Gdańska do Magadanu i z powrotem. Ma za sobą dziesiątki wypraw badawczych, m.in. do Jakucji, Chakasji, Ałtaju, Buriacji, na Czukotkę, Kołymę, nad jezioro Bajkał, w góry Ural, Wierchojańskie, Sajany, Chamar-Daban, Suntar-Chajata i Czerskiego. Dzieli się swoimi przeżyciami, pisząc bestsellery i prowadząc pasjonujące spotkania. O przygodach na Syberii – krainie, którą przemierza od 20 lat – ze swadą opowiada w książkach „Pojedynek z Syberią”, „Przez Syberię na gapę”, „1001 obrazów Syberii” i „Syberia: zimowa odyseja”. Za samotny spływ pontonem najdłuższą syberyjską rzeką Leną otrzymał nagrodę Kolos oraz tytuł Podróżnika Roku 1999. Jakby tego było mało, jest również rekordzistą Guinessa w grze na fortepianie – w styczniu 2010 roku wykonał najdłuższy koncert fortepianowy na świecie, który trwał 103 godziny i 8 sekund!

Poznaj Świat z…” to cykl, w którym co miesiąc Muzeum Emigracji gości wyjątkowe osoby. Podczas swoich wypraw odwiedzali oni miejsca związane m.in. z polską emigracją. Można posłuchać ich opowieści zarówno o ekstremalnych nieraz aspektach egzotycznych podróży, jak i o polskich śladach i historiach związanych z naszymi rodakami, na które goście cyklu trafili w najodleglejszych zakątkach świata.

Koperski R_portret.

Romuald Koperski

Koperski Romuald_Syberia2

Syberia. Fot. Romuald Koperski

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *