Paweł Braun kończy karierę w Gdańsku, jedzie do Łodzi

Paweł Braun, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. Fot. Mateusz Ochocki/KFP
Paweł Braun, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. Fot. Mateusz Ochocki/KFP

GDAŃSK. Paweł Braun,  dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku kończy pracę na Pomorzu i podejmuje nowe wyzwanie menedżera kultury w Łodzi. Zastąpi go tymczasowo Bożena Orczykowska.

Zarząd Województwa Pomorskiego podjął dziś uchwałę o odwołaniu Pawła Brauna ze stanowiska dyrektora Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku.

Paweł Braun przestanie pełnić funkcję dyrektora z dniem 31 grudnia 2017 roku. Do czasu wyłonienia nowego dyrektora WiMBP w drodze konkursu, obowiązki dyrektora pełnić będzie Bożena Orczykowska.

Dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku będzie pracował tylko do końca roku. Zarząd Województwa Pomorskiego, 5 grudnia 2017 r. podjął uchwałę o ogłoszeniu konkursu na stanowisko dyrektora.

Paweł Braun, dotychczasowy dyrektor, w styczniu rozpoczyna pracę w bibliotece miejskiej w Łodzi.  Nowy dyrektor zostanie powołany na stanowisko na okres od 3 do 7 lat.

Po 8 latach czas na zmiany

Dyrektor Paweł Braun z biblioteką w Gdańsku związany jest od 21 lat, a kierownictwo objął w 2009 r. Od tego czasu instytucja przeszła wiele zmian oraz inwestycji, które zaowocowały zwiększeniem czytelnictwa w naszym regionie i zainteresowania biblioteką, jako instytucją kultury, zajmującą się nie tylko wypożyczaniem książek.

– Bez wątpienia był to czas mojego wielkiego rozwoju zawodowego, czas doskonałej współpracy z samorządem województwa pomorskiego, który był zaangażowany w rozkwit instytucji – mówi Paweł Braun, dyrektor WiMBP w Gdańsku. – W tej chwili biblioteki pomorskie uważane są za jedne z najlepszych w kraju. Do sukcesów gdańskiej biblioteki można zaliczyć m.in. modernizacje większości filii, praktyczną metropolitarną Kartę do Kultury czy powstawanie nowych, nowoczesnych obiektów, jakim była np. pierwsza na Pomorzu mediateka w gdańskim Centrum Handlowym Manhattan.

Zmiana pracy nie była łatwą decyzją dla dyrektora, ponieważ w Trójmieście zostawia nie tylko pracę, ale i swoją rodzinę, z którą będzie się widywał tylko w weekendy.

– W tej chwili inwestycja w Łodzi to najbardziej interesująca z zawodowego punktu widzenia oferta – wyjaśnia swoją decyzję dyrektor Braun. – To dla mnie ogromna szansa na rozwój i naukę jeszcze czegoś nowego. W Łodzi przeprowadzona będzie bardzo duża restrukturyzacja, w wyniku której powstanie największa w Polsce sieć bibliotek. Chcę sprawdzić siebie i swoje możliwości. Nigdy jednak nie wykluczam powrotu do Trójmiasta, być może pojawią się nowe wyzwania, nowe projekty, w których będę potrzebny.

Poszukiwany nowy dyrektor – menedżer kultury

Z rezygnacją dyrektora Brauna związana jest konieczność poszukiwania nowego szefa WiMBP w Gdańsku.

– Zatrudnienie na stanowisko dyrektora Pawła Brauna było dobrym impulsem do modernizacji całej sieci naszych bibliotek – mówi Władysław Zawistowski, dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. – Braun połączył działania różnych jednostek, które zmieniły się bardzo pozytywnie. Teraz chce podjąć nowe wyzwania, bo uważa, że w WiMBP zrobił już wszystko, co mógł. W Łodzi czeka na niego kolejne zadanie zawodowe, a my zapowiadamy konkurs na nowego dyrektora.

Na miejsce dyrektora Brauna potrzebny będzie menedżer kultury, niekoniecznie osoba, która wcześniej pracowała w bibliotece. Ważny jest staż pracy w instytucji kultury bądź zbliżonej, wykształcenie wyższe i doświadczenie na stanowisku kierowniczym. Nowy dyrektor WiMBP w Gdańsku zacznie pracę najpewniej w styczniu lub lutym 2018 r. To okazja na dalszy rozwój gdańskich bibliotek.

– Biblioteka w Gdańsku to teraz świetnie zorganizowana instytucja, w której udało się zgromadzić ludzi pełnych pasji i zaangażowania. Nasze poszczególne zespoły i sekcje są zbudowane z ludzi, którzy świetnie wiedzą, co mają robić – podsumowuje Paweł Braun. – Nowy dyrektor może skupić się na tym, by wyznaczać nowe cele i zadania. I być może okaże się, że ma dobre pomysły, na które ja już bym nie wpadł. To wielka zaleta takiej zmiany: pojawia się nowa osoba, która widzi rzeczy, jakich my już nie dostrzegamy po wielu latach pracy w jednym miejscu – mówi Braun.

Konkurs na dyrektora biblioteki

Zarząd Województwa Pomorskiego, 5 grudnia 2017 r. podjął uchwałę o ogłoszeniu konkursu na stanowisko dyrektora WiMBP w Gdańsku. Wśród wymagań stawianych kandydatom jest m.in. posiadanie tytułu zawodowego magistra lub równorzędnego oraz co najmniej 3-letni staż pracy na stanowisku kierowniczym w instytucjach kultury lub uczelniach kształcących na kierunkach humanistycznych.

Oferty muszą wpłynąć do 15 stycznia 2018 r., do godziny 15.45. Uwaga! Dotyczy to także ofert nadsyłanych pocztą. Nie decyduje data stempla pocztowego!

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *