W Gdańskim Teatrze Szekspirowskim

gts sm ROB_7310Miesiąc z Teatrem Narodowym z Warszawy. Cztery przedstawienia prezentuje listopadzie 2014 roku Teatr Narodowy z Warszawy na scenie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Grane są: „Śluby panieńskie” Aleksandra Fredry w reżyserii Jana Englerta, „Dowód na istnienie drugiego” w reżyserii Macieja Wojtyszki, „Kotka na gorącym blaszanym dachu” w reżyserii Grzegorza Chrapkiewicza oraz „Udręka życia” w reżyserii Jana Englerta.

Zapowiadają się kolejne gościnne występy.

Bilety rozeszły się błyskawicznie

W ten sposób rozpoczął się pierwszy sezon impresyjny w niedawno otwartej siedzibie GTS przy ulicy Bogusławskiego 1 w Gdańsku.

– Prezentowane będą teatry z Polski i z Europy, jedyną produkcją szekspirowską przygotowywaną przez GTS jest „Lato z Szekspirem” na scenie elżbietańskiej – mówi dyrektor prof. Jerzy Limon.

Kolejne gościnne występy w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim planowane są na maj 2015 roku. W następnej kolejności przyjadą do nas: Teatr Polski z Wrocławia, Teatr Polski z Warszawy.

– Cieszę się, że możemy wielki teatr polski przybliżyć trójmiejskiej publiczności, która, jak widać, jest jego złakniona, bilety rozeszły się błyskawicznie – powiedział prof. Jerzy Limon.

– Dobór przedstawień, które wybraliśmy dla Gdańska w listopadzie 2014 roku podyktowany był nie tylko względami artystycznymi, ale i możliwościami technicznymi – powiedział Jan Englert, zastępca dyrektora do spraw Artystycznych Teatru Narodowego z Warszawy. – Żałuję, że nie może być grana „Królowa Margot” w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego, ale przedstawienie się tu po prostu nie zmieści.

W premierze „Ślubów panieńskich” panią Dobrójską grała Gabriela Kownacka, nieżyjąca, w tej roli występuje Katarzyna Gniewkowska. Jan Englert jest dumny z przedstawienia, inspiracją do jego realizacji była dla niego scena pisania listów odgrywana w czasie studiów aktorskich przez adeptów sztuki aktorskiej, zaangażowanych później jego teatrze jeszcze.

– Bo akurat tak się składa, że poza Kasią, reszta to moi byli studenci – wyjaśnia Englert. – Tym większa przyjemność pracy, że zespół jest rodzinny.

– Z olbrzymią satysfakcją jechaliśmy do Gdańska, imponujący jest pomysł wybudowania i uruchomienia Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego – powiedział Marcin Hycnar, aktor Teatru Narodowego w Warszawie. – Granie w nowej przestrzeni jest dla nas przyjemnością i wyzwaniem.

Spotkanie Gombrowicza z Mrożkiem

Kolejnym przedstawieniem, które zobaczymy jest – wysoko oceniony przez krytykę i publiczność – „Dobór na istnienie drugiego” dotyczący spotkania Gombrowicza z Mrożkiem.

– Najgorętszą bułeczką repertuarową jest „Kotka na gorącym blaszanym dachu” – kontynuuje Englert – Przedstawienie grane było w pierwszej wersji przez Małgorzatę Kożuchowską, którą, ze względu na sukces rodzicielski, zastąpiła Edyta Olszówka.

Z kolei „Udręka życia” z Anną Seniuk i Januszem Gajosem oraz Włodzimierzem Pressem, w reżyserii dyrektora, sukcesy osiągnęła również na scenach europejskich.

– Na wszystkie nasze przedstawienia w Warszawie do końca 2014 roku nie ma biletów – dodaje Jan Englert. – To jest odpowiedź dla tych, którzy mówią, że teatr się kończy!

W 2015 roku obchodzić będziemy 250 lecie Teatru Narodowego w Warszawie, będzie to również święto teatru publicznego w Polsce.

– Będzie to dla nas olbrzymie przedsięwzięcie zarówno w sferze wydawniczej, jak interpretacyjnej – zapowiada Jan Englert. – Filarami będą dwie premiery: „Dziady” Adama Mickiewicza w reżyserii litewskiego reżysera Eimuntasa Nekrosiusa oraz „Kordian” Juliusza Słowackiego w mojej reżyserii. Cały nasz repertuar przyszłoroczny jest poświęcony polskiej dramaturgii.

Teatr Narodowy w Warszawie już w tym roku zaczął od realizacji „Iwony, księżniczki Burgunda” Witolda Gombrowicza, przedstawienie zostało świetnie przyjęte. Następną premierą będą „Fredraszki”, nowa próba dotknięcia Fredry, w reżyserii dyrektora.

– W roku jubileuszowym placówka planujemy kolejną edycję Spotkania Teatrów Narodowych – festiwal przedstawiający najważniejsze teatry narodowe Europy – zapowiada Jan Englert.

Katarzyna Korczak

Zdjecia: Materiały promocyjne Teatru Narodowego w Warszawie

gts sm DOWOD_galeria_9_Kamilla Baar(Rita Labrosse)-Jan Englert(Witold Gombrowicz)_Fot-Andrzej Wencel

DOWOD. Kamilla Baar (Rita Labrosse) i Jan Englert (Witold Gombrowicz). Fot. Andrzej Wencel

gts UDREKA_galeria_1

Udręka

gts SLUBY_galeria_4_Patrycja Soliman(Aniela)-Marcin Hycnar(Gustaw)_fot-Stefan Okołowicz

ŚLUBY. Patrycja Soliman (Aniela)i Marcin Hycnar (Gustaw). Fot. Stefan Okołowicz

gts KOTKA_galeria_1_Edyta Olszówka(Margaret)_Fot-Robert Jaworski

KOTKA. Edyta Olszówka (Margaret). Fot. Robert Jaworski

gts KOTKA_galeria_6_Edyta Olszówka(Margaret),Grzegorz Małecki(Brick)_Fot-Robert Jaworski

KOTKA. Edyta Olszówka (Margaret), Grzegorz Małecki(Brick). Fot. Robert Jaworski

 

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *