Oby szczęśliwe powroty z weekendu

hestia zmeczenie

POMORZE. Męczące powroty z długiego weekendu. Co zrobić aby były bezpieczne, szczęśliwie? Jak się na to przygotować na dlugie wyjazdy?

82 procent wypadków (w 2013 r. było to niemal 30 tys., wg Raportu „Wypadki drogowe w Polsce w 2013 r.”, Komenda Główna Policji, 2014) zdarza się z winy kierujących. Okazuje się, że nawet, gdy jedziemy bezpiecznie, może nas zgubić zmęczenie, które jest najczęstszą przyczyną wypadków śmiertelnych na autostradach. Jak detale mogą wpłynąć na bezpieczeństwo podróży.

Co roku najwięcej wypadków drogowych ma miejsce oraz jesienią oraz w okresie wakacyjnym. Pod koniec roku przyczyniają się do tego pogarszające się warunki atmosferyczne oraz drogowe. Eksperci Ergo Hestii zwracają uwagę na kilka szczegółów, które pozwolą kierowcy skupić się na drodze podczas powrotu z długiego weekendu.

Przygotowanie do podróży

Podstawą jest w pełni sprawny samochód. Sprawdzając żarówki nie zapomnij o kierunkowskazach. Bycie widocznym przyda się np. w trakcie wyprzedzania, kiedy wyjeżdżasz na przeciwległy pas ruchu.

Kolejny element to opony. Sprawdź ciśnienie i bieżnik – to bezpośrednio wpływa na przyczepność auta, co przekłada się na drogę hamowania i komfort jazdy.

Nie zapomnij także sprawdzić poziomu płynu w chłodnicy i oleju. Aby brudna szyba nie utrudniała jazdy zadbaj o płyn do spryskiwaczy oraz skontroluj stan wycieraczek.

Planując drogę przeanalizuj trasę pod względem ewentualnych objazdów. Zaoszczędzisz sobie nerwów i czasu, jaki spędziłbyś stojąc w korkach.

Zwróć również uwagę na właściwą pozycję za kierownicą. Ustaw fotel tak, aby ręce na kierownicy były lekko zgięte. To pozwoli na swobodne manewrowanie i ułatwi obserwację lusterek oraz zachowanie kontroli nad autem podczas gwałtownych skrętów.

Pakowanie

Wyruszając na urlop zwykle zabieramy ze sobą dużo bagażu. Zwróć uwagę czy wszystko, co znajduje się w aucie będzie stabilne podczas hamowania.

– Najcięższe przedmioty należy umieścić na spodzie bagażnika, tak aby jak największą powierzchnią dotykały oparcia tylnej kanapy. Pozbądźmy się wszystkich przedmiotów z półki pod tylną szybą. Nawet pozornie niewinny parasol czy apteczka powodują poważne zagrożenie podczas kolizji – radzi Mariusz Glaza z Biura Likwidacji Szkód Ergo Hestii. Jednocześnie zabezpieczmy wszystkie podręczne przedmioty wewnątrz auta, zwłaszcza butelki, które mogą dostać się pod pedały i uniemożliwić prawidłową reakcję.

Odpoczynek

Zmęczenie zmniejsza naszą czujność i wydłuża czas reakcji. Może powodować również błędne odczytywanie sygnałów dawanych przez innych kierowców, a w konsekwencji niewłaściwe reakcje. Badania wykazują, że zmęczeni kierowcy jadą mniej płynnie i często wykonują nagłe ruchy kierownicą. Częściej też zjeżdżają na sąsiadujący pas, powodując ryzyko zderzenia się z pojazdem jadącym obok.

– W trakcie długiej podróży najlepiej co 2 godziny zrób sobie krótką przerwę i wykonaj kilka prostych ćwiczeń. Umów się także z pasażerami, że będziecie się zmieniać za kierownicą. Jeśli jednak jesteś jedynym kierowcą zaplanuj postoje w bezpiecznych miejscach na krótkie drzemki. Już 20-30 minut snu pozwoli zregenerować siły i zwiększy koncentrację – powiedział Mariusz Glaza.

Jedzenie i picie

Jedzenie za kierownicą może być bardziej niebezpieczne niż używanie telefonów komórkowych. Jedząc mamy zajęte ręce i bardziej skupiamy się na tym, aby nie pobrudzić ubrania, niż na wydarzeniach na drodze. Dodatkowo po obfitym posiłku organizm zużywa energię na trawienie, co potęguje senność, a w konsekwencji znacznie wzrasta ryzyko wypadku. Dlatego w trakcie podróży jedz pożywne, ale lekkie dania, np. sałatki, zupy czy owoce, a do picia wybieraj wodę mineralną.

hestia 522_wypadki_w_2013_przez_zmeczenie

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *