Uszkodzili 29 nagrobków – 12 kg połamanych krzyży i ozdób z mosiądzu

PRUSZCZ GD. W Cedrach Wielkich zatrzymano dwóch mężczyzn, którzy uszkodzili 29 nagrobków na cmentarzu parafialnym w Giemlicach gmina Cedry Wielkie. Sprawcy powyrywali z płyt nagrobnych mosiężne elementy krzyży oraz ozdobne ornamenty. Przy zatrzymanych znaleziono ponad 12 kg połamanych elementów metalowych. 19-latek i jego o 4 lata starszy kolega zostali przesłuchani.

Usłyszeli łącznie 29 zarzutów kradzieży. Pokrzywdzeni oszacowali wartość uszkodzeń na prawie 17 tys. zł. Wczoraj prokuratura zastosowała wobec nich dozór policyjny oraz zakaz opuszczania kraju z zakazem wydania paszportu. Za kradzież grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

We wtorek (3 marca br.) o godz.11.30 policjanci z komisariatu w Cedrach Wielkich patrolujący rejon gminy, w miejscowości Giemlice zauważyli dwóch rowerzystów, którzy wieźli torby wypełnione ciężkimi przedmiotami. Policjanci zatrzymali cyklistów i podczas sprawdzenia ich bagaży znaleźli ponad 12 kg połamanych krzyży i ornamentów ozdobnych z nagrobków, wykonanych z mosiądzu. Mężczyźni zostali zatrzymani i przewiezieni do komisariatu w Cedrach Wielkich.

Śledczy pracujący nad sprawą ustalili, że 19-latek i jego 23-letni kolega w dniu 03 marca br. uszkodzili 29 nagrobków na cmentarzu parafialnym w Giemlicach gmina Cedry Wielkie. Sprawcy poodrywali z płyt nagrobnych mosiężne elementy krzyży oraz ozdobne ornamenty. Skradzione łupy zamierzali sprzedać w punkcie skupu złomu. Policjanci ustalili pokrzywdzonych i sukcesywnie przyjmowali od nich zawiadomienia o popełnionych przestępstwach.

Zgromadzony materiał dowodowy pozwolił na postawienie zatrzymanym mieszkańcom gminy Cedry Wielkie 29 zarzutów kradzieży. Pokrzywdzeni oszacowali wartość uszkodzeń na kwotę prawie 17 tys. złotych. Wczoraj prokuratura w Pruszczu Gdańskim na wniosek policji zastosowała wobec obu podejrzanych dozór policyjny oraz zakaz opuszczania kraju z zakazem wydania paszportu. Za kradzież grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności. (KWP Gdańsk)

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *