Splendor Gedanensis – zaszczytne tytuły i po 10 tys. zł

GDAŃSK. Zofia Watrak, Paweł Huelle, Anna Witkowska i Adam Witkowski zostali laureatami prestiżowej Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury Splendor Gedanensis za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury.

Do Nagrody nominowanych było 19 twórców i animatorów kultury. Nagrody otrzymali:

  • dr Zofia Watrak – historyk i kurator sztuki – za przygotowanie wystawy malarstwa Rajmunda Pietkiewicza w ramach cyklu „Ocalić od zapomnienia” w Galerii Refektarz w Kartuzach,
  • Paweł Huelle – Prozaik, poeta, scenarzysta i dramaturg – za książkę pt: „Śpiewaj ogrody”,
  • Anna Witkowska i Adam Witkowski – małżeństwo multiartystyczne (instalacje, fotografia, design, prace wideo i projekty muzyczne)za koncepcję kuratorską 6. edycji festiwalu „Narracje” we Wrzeszczu Górnym pt. „Mędrzec i duch”.

Nagrodą uhonorowano również instytucję wspierającą gdańskie wydarzenia kulturalne. Tytuł Mecenasa Kultury Gdańska za rok 2014 otrzymała Dr Irena Eris S.A. za wsparcie sponsorskie spektakli premierowych Opery Bałtyckiej i Bałtyckiego Teatru Tańca oraz wyjazdów zagranicznych Bałtyckiego Teatru Tańca.

Nagroda Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury „Splendor Gedanensis” po raz pierwszy została wręczona w 1973 r. Jest najstarszym i najistotniejszym wyróżnieniem gdańskim w dziedzinie kultury.

Nagroda przyznawana jest „osobom za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury za rok poprzedzający rok przyznania Nagrody”. Od 1999 r. przyznawane są corocznie trzy równorzędne wyróżnienia oraz równolegle z nimi – jeden Tytuł Mecenasa Kultury Gdańska, nadawany „osobom lub instytucjom znacząco wspierającym działania w obszarze kultury”. Nagrodę oraz Tytuł przyznaje Prezydent Miasta Gdańska na wniosek Kapituły, w skład której wchodzą m.in. przedstawiciele środowisk opiniotwórczych, mediów oraz twórcy i laureaci Nagrody za rok poprzedni.

Nagrody Splendor Gedanensis

Gala Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury „Splendor Gedanensis”. Fot. J.Pinkas (gdansk.pl)

Laureaci otrzymują po 10 000 zł. Tytuł Mecenasa Kultury Gdańska jest nagrodą honorową.

gdansk_splendor_gedanensis-laureaci

Laureaci Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury „Splendor Gedanensis”: Adam Witkowski, Zofia Watrak, przedstawicielka Dr Irena Eris S.A., Anna Witkowska. Fot. J.Pinkas (gdansk.pl)

 

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *