„Ukłony” Trzaskowskiego – jak kulą w płot

Kandydat Platformy Obywatelskiej na prezydenta, Rafał Trzaskowski chce przywrócenia możliwości odliczania 50 proc. kosztów uzyskania przychodu, bez górnego limitu, dla artystów. Zareagował na to wicepremier i minister kultury Piotr Gliński.

W czwartek Trzaskowski opublikował swój program. W dziale „Kultura” znalazł się postulat zatytułowany: „Korzystniejsze rozliczenie podatku”. „Będę postulował przywrócenie możliwości odliczania 50% kosztów uzyskania przychodu, bez górnego limitu” – napisał.

Na zapowiedź kandydata PO zareagował minister kultury Piotr Gliński. „Pan Trzaskowski chce przywrócenia 50% kosztów uzyskania przychodu dla artystów, bo «to był błąd PO». Tak, p. Trzaskowski to był błąd Pana i Pana partii. Ale powinien Pan wiedzieć, jak się Pan próbuje o kulturze wypowiadać, że błąd ten został już przez PiS i PAD naprawiony” – oświadczył wicepremier.

Przed 2013 r. ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowiła, że przedstawiciele zawodów uznanych w ustawie jako „twórcy” mogli korzystać z 50 proc. kosztów uzyskania przychodów niezależnie od ich wysokości.

Decyzją rządu PO-PSL, wprowadzono limit kosztów podatkowych dla twórców. Nadal mogli korzystać z 50-proc. kosztów uzyskania przychodów, ale tylko do limitu 42 764 zł. Rząd Zjednoczonej Prawicy podwoił ten limit do kwoty 85 528 zł.

(źródło: DoRzeczy)

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *