Światełko Wolności – 13 grudnia, 19.30

znicz 2

POMORZE. Zapal świeczkę ku pamięci ofiar stanu wojennego. Ogólnopolska akcja – 13 grudnia o godz. 19:30.

IPN apeluje o uczczenie ofiar stanu wojennego poprzez zapalenie w oknach świecy wieczorem 13 grudnia. Inicjatywa jest częścią akcji społecznej, w ramach której Instytut planuje m.in. prezentacje multimedialne, pokazy filmów, wystawy i spotkania.

IPN apeluje też do samorządów by przyłączyły się do akcji „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”. Marszałkowie województw, prezydenci, burmistrzowie w całej Polsce są proszeni o zapalenie świeczek w oknach urzędów oraz wyświetlenie w przestrzeni publicznej miast specjalnie przygotowanej prezentacji multimedialnej. Tworzy ją symbol akcji, czyli zapalona świeca oraz lista nazwisk ofiar stanu wojennego wraz z ich portretami.

WYSTAWA
W Gdańsku na Placu Solidarności do 2 stycznia można oglądać plenerową wystawę, która przybliża najważniejsze wydarzenia lat 1981–1983. Ekspozycja upamiętnia osobiste dramaty ofiar, indywidualne akty sprzeciwu Polaków, ale też różnorodność postaw podzielonego społeczeństwa. Na planszach prezentowane są zdjęcia i inne materiały ze zbiorów m.in. Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej, Archiwum Akt Nowych w Warszawie, Ośrodka Karta oraz zbiorów prywatnych.

MARATON FILMOWY
12 grudnia o godz. 22:00 w kinach sieci Cinema City (w Gdańsku w kinie Krewetka) odbędą się maratony filmowe. Obejrzeć będzie można filmy „Bez końca” Krzysztofa Kieślowskiego, „Popiełuszko. Wolność jest w nas” Rafała Wieczyńskiego oraz „80 milionów” Waldemara Krzystka. Bezpłatne bilety, których liczba jest ograniczona, można dostać w gdańskim oddziele IPN i w kasie kina.

Stan wojenny został wprowadzony 13 grudnia 1981 r. Tego dnia od rana Polskie Radio i Telewizja Polska nadawały wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, w którym informował on Polaków o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON) i wprowadzeniu stanu wojennego na terenie całego kraju. Dzień wcześniej rozpoczęły się zatrzymywania działaczy opozycyjnych. W ciągu kilku dni w 49 ośrodkach internowania umieszczono około 5 tys. osób. (źródło: radiogdansk.pl)

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *