Studenci PG z prestiżową nagrodą – nietuzinkowy wieżowiec w Dubaju

Wieżowiec w Dubaju zaprojektowali Jakub Grabowski i Kacper Radziszewski. Studenci PG zajęli III miejsce w międzynarodowym konkursie architektonicznym dla profesjonalistów. Tym samym zdobyli kolejną, prestiżową nagrodę. 

Zadanie konkursowe było nietuzinkowe. Polegało bowiem na zaprojektowaniu wieżowca, w którym siedzibę znajdzie szkoła dla 2000 przyszłych architektów – Architecture School Tower. Projektowana przestrzeń miałaby stanowić inspirujące miejsce nauki. A sam budynek powinien wyróżniać się na tle usianej wieżowcami panoramy Dubaju.

Organizator konkursu nie wskazał konkretnej lokalizacji. Grabowski i Radziszewski postanowili więc nie projektować nowego wieżowca, a zaadoptować niedokończony obiekt Tiara United Towers (budowę wstrzymano w 2009 roku). Pomysł urzekł jury, bo z powodu światowego kryzysu w Dubaju wstrzymano realizację ponad 40 inwestycji.

Budynek Tiara United Towers składa się z dwóch wież. Każda z nich miała mieć 225 metrów wysokości i pełnić funkcje biurowe i hotelowe. Ocenia się, że obiekt zrealizowano w 25%.

Oprócz tego, że studenci wykorzystali istniejące konstrukcje, wprowadzili ciekawe rozwiązania zmniejszające zużycie energii. Zaproponowali np. przekształcenie niewykorzystanych szybów windowych na wieże wiatrowe. – To elementy klimatyzacji stosowane w tradycyjnym budownictwie islamskim – zaznaczają studenci. – Dodatkowo, wykorzystaliśmy ceramiczne ażurowe panele elewacyjne pochłaniające nadmiar energii słonecznej.

Młodzi projektanci dokonali kilku istotnych zmian, by wieżowiec spełniał wymogi przyszłych użytkowników – stworzyli lobby na parterze oraz łącznik między wieżami na wysokości 17. piętra.

To już kolejny sukces Jakuba Grabowskiego i Kacpra Radziszewskiego. Wcześniej wygrali międzynarodowe konkursy studenckie: na projekt zagospodarowania wzgórza Camelot oraz siedzibę straży pożarnej w San Francisco.

Pierwszą nagrodę w konkursie na projekt Architecture School Tower zdobył zespół z USA, drugą projektanci z Rumunii. (źródło: pg.gda.pl)

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *