Na tegorocznej BAZUNIE w Sulęczynie swój jubileusz 40-lecia zaakcentuje w sobotę, 2 lipca koncertem Grupa SETA pochodząca z Wrocławia.
Bazuna 2016 Sulęczyno PROGRAM KONCERTÓW
piątek, 1 lipca
- 14.00 najmłodsi na start – laureaci konkursu piosenki dla dzieci i młodzieży BAZUNKA
- 16.00 ZIELONY MUNDUR MIEĆ I PLECAK SWÓJ – z harcerzami na wędrówkę
- 16.45 Maciej Służała
- Adam Drąg
- Bogusław Nowicki – 40 lat piosenki „Gawędziarze”
- CARYNA
- Piotr Pieńkowski i Wojciech Lachowski
- 20.00 IDĘ PRZED SIEBIE I MARZĘ –
- Łukasz Majewski – 15 lat na studenckiej scenie
- wystąpią: Piotr Dąbrówka, DRUŻYNA WAWRZYNA oraz Jubilat.
- 22.00 ZDĄŻYĆ PRZED PÓŁNOCĄ
- 22.30 BEZ JACKA i Dorota Kuziela
- 0.00 EKT-GDYNIA – 30 lat, wiecznie młodzi, wciąż z piosenką
sobota, 2 lipca
- 10.00 konkurs część I
- 13.00 konkurs cześć II
- 18.00 CYFRA CIŚNIE – 30 lat zespołu SŁODKI CAŁUS OD BUBY,
- historia i współczesność grupy w migawce
- 21.00 OPOWIEDZ, JAK TO BYŁO – 40 lat grupy SETA –
- wystąpi Jubilat oraz WOLNA GRUPA BUKOWINA, MIKROKLIMAT, Jerzy Filar z zespołem oraz BROWAR ŻYWIEC
niedziela, 3 lipca
11.30 piosenka na powitanie – LATAJĄCY DYWAN
12.00 koncert laureatów
w jego trakcie GRUPA MUZYCZNEGO WSPARCIA
Wstęp na wszystkie koncerty bezpłatny
Grupa SETA
Oto opowieść o tej znanej i ważnej w środowisku piosenki turystycznej grupie, w której występowało/występuje kilku autorów popularnych i najpiękniejszych piosenek z tego nurtu. Warto podkreślić, że do dziś wierni są miłości do piosenki turystycznej, włączając się w organizację legendarnej już w Polsce Giełdy Piosenki Turystycznej w Szklarskiej Porębie (pierwszy weekend sierpnia).
„Jest rok 1976. W akademiku „Szklany dom” przy ul. Świdnickiej we Wrocławiu, na schodach ewakuacyjnych, grupa studentów Uniwersytetu Wrocławskiego im. Bolesława Bieruta zaczyna działać artystycznie i postanawia stworzyć zespół muzyczny. Zważywszy, że akademik jest męski, a pokoje kilkunastoosobowe – znaczenie schodów ewakuacyjnych jest tu nie do przecenienia. Przy UWr działa Klub Turystyczny o swojsko brzmiącej nazwie SETA (Studencka Elipsa Turystyczno-Artystyczna), a czwórka studentów to członkowie Klubu: Stanisław Gola, Stanisław Korzępa, Andrzej Mróz i Jolanta Romańska.
Zaczynem szlachetnego pomysłu staje się fakt wejścia przez Stanisława Golę w posiadanie gitary SUZUKI, w kolorze czerwonym, prosto z Francji (stan posiadania trwa do dziś). Artystyczny człon nazwy Klubu zostaje potwierdzony, a zespół w grudniu tego samego roku prezentuje swoje pierwsze piosenki „Pod Czantorią” i „Niziutkie niebo” na Środowiskowym Przeglądzie Piosenki Turystycznej w „Pałacyku”. SETA wygrywa przegląd.
Po pierwszym sukcesie zespół zdobywa wyróżnienia na przeglądach piosenki studenckiej Yapa i Bazuna. Po Giełdzie Piosenki w Szklarskiej Porębie w roku 1977 do zespołu dochodzą: Basia Piotrowska, Staszek Rogowski – student Akademii Rolniczej, a następnie Tereska Kaczmarek, Jola Szczerbik oraz Kuba Chmielewski, Kaziu Nowiński i Wiesiek Zyk.
SETA ma już w swym repertuarze wiele własnych piosenek, chętnie sięga również do tekstów klasyków poezji polskiej. W roku 1978 w zespole pojawia się Andrzej Wierzbicki. Jego piosenki, jak również piosenki autorstwa Andrzeja Mroza i Staszka Goli, wraz z charakterystycznym brzmieniem gitary Staszka Rogowskiego tworzą swoisty, rozpoznawalny charakter grupy.
W roku 1979 zespół wygrywa wszystkie przeglądy piosenki studenckiej i turystycznej, m.in. Yapę, Giełdę w Szklarskiej Porębie, Bakcynalia, a na Bazunie wyśpiewuje Rajdową Piosenkę Roku („Zimowy wiatr”). W maju roku 1980 zespół bierze udział w Rejsie Zwycięstwa Odrą – z Wrocławia do Szczecina – i w Szczecinie gra ostatni koncert.
Przez wiele lat SETA nie pojawiała się na scenach, ale jej piosenki żyły na szlakach, w schroniskach, przy rajdowych ogniskach, wśród wiernej publiczności i wielbicieli piosenki turystycznej. Szczególnie wśród studentów i weteranów Akademickiego Klubu Turystycznego Akademii Rolniczej we Wrocławiu.
AKT Wrocław to rajdy i piosenka turystyczna. Tu działały m.in. takie zespoły jak FART czy AKT-Wrocław (w tym ostatnim występował Staszek Rogowski – gitarzysta SETY). Piosenki SETY wędrowały z AKT po Gorcach, Beskidach i Karkonoszach. Pod koniec lat 80. piosenki SETY znów zaczynają pojawiać się na scenach studenckich (zwłaszcza w Szklarskiej Porębie na Giełdzie, której organizatorem od roku 1989 jest AKT AR).
W roku 1989 powstaje płyta „Idę w góry cieszyć się życiem”, na której znajdują się archiwalne oraz studyjne nagrania przebojów turystycznych. W nagraniach w studiu w Jeleniej Górze biorą członkowie wspomnianych zespołów.
Od początku lat 90. piosenki SETY i Andrzeja Wierzbickiego wykonuje zespół, którego skład, bardzo zresztą zmienny, wywodzi się z takich grup, jak: SETA, AKT-Wrocław, „Małolepsi”, FART. Repertuar zostaje wzbogacony utworami tych właśnie grup (m.in. „Hulajnoga” autorstwa Ryszarda Żarowskiego, „Pozdrowienie” Krzysztofa Mizgalskiego, a także „Niezapominajka” Krzysztofa Szczuckiego – pierwszego organizatora Giełdy w Szklarskiej Porębie). Zespół występuje jako gość koncertów nocnych na Yapie, Bazunie i innych przeglądach.
W sierpniu 2002 roku na Giełdzie Piosenki w Szklarskiej Porębie ma miejsce niezapomniany koncert „Seto-lecie SETY”, którego gośćmi są m.in. Wolna Grupa Bukowina, Stare Dobre Małżeństwo, Bez Idola, Mikroklimat, Jerzy Filar i Nasza Basia Kochana. Koncert trwa do rana, a najczęściej powtarzają się życzenia „Sety lat!”.
W roku 2007 zespół nagrywa płytę, która stanowi bogaty wybór piosenek SETY i Andrzeja Wierzbickiego (m.in. Beskid, Ballada o Św. Mikołaju, Przerwa w podróży, Modlitwa wędrownego grajka, Zachód, Wody tatrzańskie). Są tu również piosenki grup, których członkowie stanowią obecny trzon SETY. Są też piosenki, które przychodziły do zespołu z kimś, kto pojawił się w zespole na czas jakiś („Pamiątka ze spływu” czy „Jesienna dziewczyna”). Są i te piosenki, z którymi zespół bardzo zaprzyjaźnił się przez lata, a one z zespołem. Do tych z pewnością należą „Zgubione marzenia” i „Niezapominajka”.
Obecny skład zespołu: Beata Jelonek, Zuzia Mizgalska, Stanisław Gola, Krzysztof Mizgalski, Stanisław Rogowski, Wojtek Krasecki, Kuba Jelonek. Od czasu do czasu na scenie pojawiają się: Kazimierz Nowiński i Andrzej Mróz oraz Ryszard Żarowski.” (źródło: balladsofeurope.pl)