Stefan Elek odznaczony przez Prezydenta RP

lopinski elek

POMORZE. Stefan Istvan Elek za wybitne zasługi w umacnianiu przyjaźni polsko-węgierskiej oraz za pomoc udzielaną Polakom w czasie Powstania Warszawskiego został uhonorowany przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Człowiek – symbol związków jakie łączyły i łączą nasze dwa narody, Polskę i Węgry – powiedział Maciej Łopiński, minister w kancelarii Prezydenta RP,dekorując bohatera.

W uroczystości, która odbyła się w gdańskiej siedzibie Instytutu Pamięci Narodowej wziął udział Dariusz Drelich, wojewoda pomorski, który wręczył Stefnowi Elekowi list gratulacyjny i pamiątkową grafikę.

Stefan Istvan Elek urodził się na Węgrzech. W marcu 1944 roku rozpoczął służbę w I Dywizji Kawalerii. Jednostka została skierowana na Polesie. Po wybuchu Powstania Warszawskiego Niemcy przenieśli oddział Stefana Eleka na zachodni kraniec Warszawy. Żołnierze odmówili jednak walki przeciwko Polakom. Po kontakcie z Armią Krajową oddział ochraniał polską ludność cywilną (uratowano wówczas ok. 2 tysięcy mieszkańców stolicy). Po upadku powstania Stefan Elek pozostał w Polsce, w 1945 roku został aresztowany i wysłany do ZSRS. Uciekł z transportu i wrócił do Polski. Od 1945 roku mieszka w Gdańsku.

W uroczystości wzięli udział: Zsombor Zeold attaché ds. prasy i kultury Ambasady Węgier, prof. Mirosław Golon, dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku, dr Jan Stanisław Ciechanowski, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych i Tadeusz Deszkiewicz, doradca Prezydenta RP. (źródło:gdansk.uw.gov.pl)

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *