„Kochany Gdańsk”, „Bursztynowy dzban”… Henryka Hubertusa Jabłońskiego

25-SAM_5121

GDAŃSK. Napisał utwory opiewające urodę zabytków Gdańska: „Gdańska szynkareczka”, „Kochany Gdańsk”, skomponował piosenki o tematyce kaszubskiej i morskiej. Kompozytor umiłował głos ludzki, jako instrument, i tworzył artystyczne, nowatorskie – jak na owe czasy – pieśni, przeznaczone na głos i fortepian. Utwory Henryka Hubertusa Jabłońskiego zabrzmiały w Domu Uphagena.

Studenci Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Domu Uphagena

Zaśpiewali: „Kochany Gdańsk”, „Bursztynowy dzban”… Henryka Hubertusa Jabłońskiego

Zobacz fotoreportaż z koncertu Anny Jakubowskiej

W sobotni wieczór, 23 stycznia 2015 roku, w Domu Uphagena, Oddziale Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, odbył się koncert „W kręgu pieśni Henryka Hubertusa Jabłońskiego”.

Piosenki gdańskiego kompozytora śpiewali zaraz po wojnie niezapomniani: Marta Mirska, Barbara Dunin, Regina Pisarek, Mieczysław Fogg.

Artystyczne i nowatorskie

Wystąpili: pedagodzy i studenci Wydziału Dyrygentury Chóralnej, Muzyki Kościelnej, Edukacji Artystycznej, Rytmiki i Jazzu Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Organizatorami koncertu była uczelnia oraz Muzeum Historyczne Miasta Gdańska.

– Wiele osób zna twórczość Henryka Jabłońskiego ze szlagierów tamtych lat: „Pierwszy siwy włos”, „Zachodni wiatr”, a my na dzisiejszym koncercie zaprezentujemy nieco inną twórczość, bardziej ambitną – powiedziała prowadząca spotkanie prof. dr hab. Monika Fedyk – Klimaszewska, artystka śpiewaczka i pedagog.

– Kompozytor umiłował głos ludzki, jako instrument, i tworzył artystyczne, nowatorskie – jak na owe czasy – pieśni, przeznaczone na głos i fortepian – kontynuowała. – Stworzył między innymi takie cykle, jak: 4 pieśni do słów Joanny Kątkowskiej, 4 pieśni do słów Juliana Tuwima, 5 pieśni do słów niemieckiego poety Johannesa Bobrowskiego.

Napisał utwory opiewające urodę zabytków Gdańska takie, jak: „Gdańska szynkareczka”, „Kochany Gdańsk”, skomponował piosenki o tematyce kaszubskiej i morskiej.

Wieków minionych ślad

Dom Uphagena wypełniła urokliwa, prawie nie znana, albo dawno zapomniana, muzyka, która dla większości słuchaczy była miłym zaskoczeniem i radosnym odkryciem. Piosenki – od melodyjnych, wpadających w ucho, do awangardowych – zachwyciły publiczność. Autorką słów „Uliczką starego Gdańska” jest Stanisława Fleszarowa – Muskat: (…) „Uliczką starego Gdańska dojdziesz do dawnych lat, napotkasz w murów załomach wieków minionych ślad. Przeszłości cię ogarną cienie. Dumnym przypomną się imieniem, byś w tych wspomnieniach jak we mgle, odszukać mógł marzenia swe.” (…)

Słowa „Piosenki o morzu” stworzył Jan Piepka, zaś „Psalmu” – Jan Bołgaty (był to pseudonim Jana Goska). Ta trójka nieżyjących już twórców gdańskich potwierdza nierozerwalny związek muzyki Henryka Hubertusa Jabłońskiego z pejzażem miasta nad Motławą.

Strofy piosenek, które usłyszeliśmy, opiewają życie ludzi w pierwszych latach powojennych, trud codziennej pracy i młodzieńczą wielką miłość.

Talent, młodość, radość

Wykonawcy – przyszli dyrygenci chórów, instruktorzy zespołów estradowych, nauczyciele muzyki, organiści i kantorzy kościelni i in. – zaprezentowali swój talent i umiejętności zdobywane na uczelni. To oni – w niedalekiej przyszłości – kształtować będą na co dzień kulturę muzyczną mieszkańców nie tylko naszego miasta. Piosenki w ich wykonaniu zabrzmiały profesjonalnie, a jednocześnie niezwykle świeżo, nie dało się odczuć ani krzty rutyny.

W salonie Domu Uphagena zagościła młodość, radość, temperament. Piosenki – pisane sześćdziesiąt i więcej lat temu – dzięki artystom z Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki zyskały drugą młodość!

Publiczność sowicie nagrodziła wykonawców oklaskami i opuściła zabytkowe wnętrze pełna wrażeń, które pozostaną w pamięci na długo.

Program koncertu

„Upominek z bursztynu”  i „Bursztynowy dzban” – Mateusz Kotwica
„Kochany Gdańsk” – Angelika Podwojska
„Gdańska szynkareczka” – Filip Cieszyński
„Imię” i „Strofy o lecie” z cyklu 4 pieśni do słów Juliana Tuwima – Agnieszka Długołęcka
„Gromnicznik” i „Procëm nocë” z cyklu 4 pieśni do słów Alojzego Nagla – Wiktoria Maliszewska
„Pogoda późnej już jesieni” – Agata Hoduń
„Psalm”– Agata Hoduń, Monika Fedyk-Klimaszewska
„Uliczką Starego Gdańska” – Paulina Zdrojewska
„Początek końca” – Aleksandra Solska
„Zimne morze” i „Tango Marynarza” – Miłosz Janiak
„Jest taki ktoś”i „Czasem jest list”  – zespół studentów emisji głosu z klasy dr Teresy Pabjańczyk
„Piosenka o morzu” i „Pierwszy bal” – zespół studentów emisji głosu z klasy prof. dr hab. Moniki Fedyk-Klimaszewskiej

Tomasz Jocz, Anna Rocławska – fortepian
Angelina Iwicka – skrzypce
Aleksandra Frąckowiak, Katarzyna Lellek – flet
Paulina Bukowiecka – gitara

  • Przygotowanie studentów: prof. dr hab. Monika Fedyk-Klimaszewska, dr hab. Liliana Górska, dr Teresa Pabjańczyk
    Opieka artystyczna: prof. dr hab. Anna Fiebig
  • Patronat medialny: Portal Czas Pomorza czaspomorza.pl

* * *

Premiera koncertu „W kręgu pieśni Henryka Hubertusa Jabłońskiego” odbyła się 26 listopada 2015 roku w Sali Kameralnej Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w ramach cyklu „Henryk Hubertus Jabłoński in memoriam”, który uczelnia zorganizowała dla uczczenia 100 – lecia urodzin wybitnego gdańskiego kompozytora i pedagoga.

Katarzyna Korczak

Zdjęcia Anna Jakubowska

35-SAM_5181 33-SAM_5178 32-SAM_5170 06-SAM_4938 sm

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *