Przez internet – taniej i szybciej… można dać się nabrać

POMORZE. Zakupy za pośrednictwem Internetu stały się powszechną praktyką – pozwalają zaoszczędzić czas i pieniądze. Jednak pośpiech i poszukiwanie okazji mogą wykorzystać oszuści. Policjanci apelują o to, aby przed zakupem dokładnie sprawdzić sprzedawcę  i oferowany przez niego towar.

W ostatnim czasie do chojnickiej policji zgłosiły się osoby oszukane w związku z zakupami internetowymi. Pokrzywdzeni wpłacili pieniądze za zamówiony towar, którego nie otrzymali. W tej sprawie funkcjonariusze prowadzą dochodzenia dotyczące przestępstwa oszustwa.

Aby ustrzec się przed podobnym działaniem warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

  • – zawsze kierujmy się regułą ograniczonego zaufania
  • – jeśli zdecydujemy się na zakup, sprawdźmy sklep, który wybraliśmy (czy ma swoją siedzibę, czy podane numery telefonu działają)
  • – gdy kupujemy na portalach aukcyjnych sprawdźmy sprzedającego – zwłaszcza opinie na jego temat i komentarze innych użytkowników
  • – szczególnie bądźmy ostrożni w przypadku „super okazji” – atrakcyjna cena towaru może oznaczać, że jest podrobiony lub kradziony (oglądajmy zdjęcia, poprośmy o przesłanie dokładniejszych)
  • – ważne jest, aby kupujący zachował wszelkie dokumenty związane z transakcją – korespondencję mailową czy dowody zapłaty za towar.

Przestępstwo oszustwa zagrożone jest karą pozbawienia wolności od sześciu miesięcy do ośmiu lat.

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *