„Sprawa Tilgnera” reportaż Jana Jakubowskiego – w Radiu Gdańsk

Red. Jan Jakubowski. Fot. Janusz Wikowski

POMORZE/Media. Jan Jakubowski jest autorem reportażu „Sprawa Tilgnera”, który był przygotowany do publikacji w Tygodniku CZAS, w numerze grudniowym 1981 r. Jednakże wydanie CZASU poszło na przemiał, reportaż nie ukazał się. Decyzją reżimu, który nielegalnie wprowadził „stan wojenny” Redakcja czasopisma została rozwiązana. Po latach Autor udostępnił reportaż Radiu Gdańsk, gdzie jest prezentowany jako słuchowisko.

Można posłuchać: Nowy reportaż w Radiu Gdańsk: „Sprawa Tilgnera” [POSŁUCHAJ ODCINKÓW] 

 

To była jedna z najgłośniejszych w Gdańsku spraw związanych z represjami Marca’68. Haniebny proces dyscyplinarny, w wyniku którego wybitny naukowiec, człowiek i patriota został pozbawiony prawa do nauczania i prowadzenia badań, a w efekcie wykluczony ze świata nauki. Reportaż Jana Jakubowskiego o tych wydarzeniach można teraz usłyszeć w Radiu Gdańsk.

Ponury mechanizm tej prowokacji ujawnił w roku ’81 dziennikarz tygodnika „Czas” – Jan Jakubowski. Jego reportaż o profesorze Damazym Tilgnerze (z Politechniki Gdańskiej) miał się ukazać w grudniu – po ogłoszeniu stanu wojennego poszedł na przemiał. W 50. rocznicę Marca’68 autor udostępnił nam jego maszynopis.

Reportaż Jana Jakubowskiego „Sprawa Tilgnera” w interpretacji Krzysztofa Matuszewskiego – w Radiu Gdańsk można posłuchać od poniedziałku do piątku o 5.20, 15.20 i 20.50. (źródło: radiogdansk.pl)

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *