Sopot Film Festival 2014. Międzynarodowy Festiwal Filmowy.

SFF_14_poziom

SOPOT. W dniach 12 – 20 lipca kino opanuje niemal cały Sopot. Projekcje odbędą się w salach kinowych, studyjnych, teatralnych, Operze Leśnej a kino plenerowe nad samym brzegiem morza. Na miłośników kina czeka ponad 100 projekcji filmowych, pełnometrażowe fabuły, dokumenty, krótkie formy, koncerty do kina niemego, spotkania z twórcami, warsztaty i panele dyskusyjne.

W programie m.in.: międzynarodowe konkursy filmowe, panoramę kina fińskiego, retrospektywy Felixa van Groeningena, Spike’a Jonze’a, Małgośki Szumowskiej czy najciekawsze filmy autorskie minionego sezonu.

Sopot Film Festival na stałe wpisał się już w ogólnopolską mapę festiwali filmowych. W jego programie co roku znajdują się filmy nagradzane na najważniejszych festiwalach filmowych takich jak Cannes, Berlin, Wenecja, Rotterdam, San Sebastian, Locarno, Sundance czy Toronto a różnorodne pasma programowe prezentują przekrój kina światowego, przybliżają kinematografie poszczególnych krajów, oraz sylwetki wybitnych reżyserów.

W tym roku obejrzeć będzie można m.in. panoramę młodej, ciekawej, choć mało znanej w Polsce kinematografii fińskiej; dokumenty, animacje, filmy eksperymentalne poświęcone sztuce, muzyce i modzie; najciekawsze i najbardziej kontrowersyjne pozycje minionego sezonu kina autorskiego prezentowane w sekcji Spectrum oraz Spectrum Doc; retrospektywy: Felixa van Groeningena – reżysera i scenarzysty, przedstawiciela Nowej Fali belgijskiej, nominowanego w tym roku do Oscara w kategorii najlepszego filmu nieanglojęzycznego za film „W kręgu miłości”; Spike’a Jonze’a – amerykańskiego reżysera i producenta filmowego, autora takich obrazów jak „Ona”, „Adaptacja”, „Być jak John Malkovich” oraz Małgośki Szumowskiej – jednej z najciekawszych i uznanych na międzynarodowej arenie filmowej polskiej reżyserki, autorki głośnych „W imię”, „Sponsoringu” i „33 scen z życia”.

Nowością tegorocznej edycji będzie sekcja trzech małych retrospektyw wybitnych polskich twórców: Pawła Pawlikowskiego, Macieja Pieprzycy i Andrzeja Jakimowskiego.

Najważniejsze jednak sekcje festiwalu to sekcje konkursowe czyli międzynarodowy konkurs filmów fabularnych, skoncentrowany na promocji pierwszych i drugich filmów twórców z całego świata oraz konkurs krótkometrażowych fabuł i animacji „World Shorts & Short Anima”, ocenianych przez międzynarodowe Jury.

Poza pokazami filmowymi odbędą się spotkania z twórcami, warsztaty, panele dyskusyjne, koncerty do kina niemego oraz działania w przestrzeni miejskiej takie jak video instalacje na sopockich kamieniach.

Sopot Film Festival co roku odbywa się równoległe w najważniejszych miejscach kulturalnych Sopotu. W tym roku będą to: Multikino, Państwowa Galeria Sztuki, Scena Kameralna Teatru Wybrzeże, Opera Leśna, Teatr na Plaży.

Więcej informacji: www.sff.pl

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *